0

در حضورنمايندگان130 كشور رونمايي شد دستاوردهاي جديد هسته‌اي ايران

 
Hosyin
Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان

در حضورنمايندگان130 كشور رونمايي شد دستاوردهاي جديد هسته‌اي ايران
شنبه 25 دی 1389  9:57 PM

در حضورنمايندگان130 كشور رونمايي شد
دستاوردهاي جديد هسته‌اي ايران
جام جم آنلاين: دستاوردهاي جديد ايران در عرصه كاربرد انرژي صلح آميز هسته اي در حضور نمايندگان ديپلماتيك بيش از 130 كشور جهان در مجتمع آب سنگين اراك رونمايي شد.

به گزارش ايرنا، علي اكبر صالحي معاون رييس جمهوري، رييس سازمان انرژي اتمي و سرپرست وزارت امور خارجه بعدازظهر روز شنبه از سه دستاورد جديد ايران در كاربرد دانش هسته اي در خدمت سلامت جامعه و توسعه صنعت كشور رونمايي كرد.

در اين مراسم و براي نخستين بار در كشور تركيبات 'دوتره' كه توسط متخصصان ايراني توليد شده و داراي كاربردهاي بسيار گسترده اي در زمينه هاي مختلف علمي و تحقيقاتي است رونمايي شد.

استفاده به عنوان حلال براي شناسايي تركيبات جديد سنتزي با استفاده از تكنيك NMR رديابي مسير واكنش هاي پيچيده شيميايي و ارزيابي فنيتيكي آنها استفاده از داروهاي نشان دار در رديابي عملكرد داروها در بدن، بهينه سازي خواص بعضي از داروها و ساخت فيبرهاي نوري و پليمرهاي هادي در صنايع پليمر كاربرد دارد.

با توجه به كاربرد روزافزون اين تركيبات تهيه آنها توسط مراكز علمي و تحقيقاتي كشور در شرايط تحريم پيش از اين با دشواري هاي فراوان همراه بود و بعضا از منابع غيررسمي و غيرمطمئن صورت مي گرفت.

آب سنگين توليد شده در مجتمع اراك به عنوان منبع تامين دوتريم در سنتز تركيبات دوتره استفاده مي شود و پژوهشگران كشور پس از رسيدن به خودكفايي در زمينه توليدات آب سنگين براي آن شدند تا با سنتز حلال هاي دوتره نياز جامعه علمي كشور را برآورده سازند.

تحقيقات مربوط به توليد حلال هاي دوتره با مشاركت علمي دانشگاه هاي كشور از دو سال پيش در مجتمع آب سنگين اراك آغاز شد و امروز اين عزم ملي و خودكفايي در زمينه تامين 5 نوع مختلف از تركيبات دوتره مورد نياز مراكز علمي و تحقيقاتي كشور به ثمر نشست.

بر اساس اين گزارش در آينده اي نزديك تعداد تركيبات دوتره توليدي در كشور به دو برابر ميزان كنوني افزايش خواهد يافت.

شماري از تركيبات توليد شده در سال جاري و در واحدهاي آزمايشگاهي دانشگاه هاي معتبركشور استفاده شده و مورد تاييد قرار گرفته اند.

در حال حاضر حلال هاي دوتره قابل عرضه به دانشگاه ها و مراكز پژوهشي و تحقيقاتي كشور است.

مواد توليد شده در مجتمع آب سنگين اراك از نظر كيفيت قابل رقابت با نمونه هاي مشابه خارجي است و از نظر اقتصادي به خودكفايي رسيده و از خروج مقادير زيادي ارز از كشور جلوگيري مي كند.

خبرهاي خوش براي بيماران سرطاني

اعلام توليد دو راديو داروي جديد خبر خوشي بود كه از اين نشست براي جامعه سلامت كشور و بيماران سرطاني مخابره شد.

راديو داروي لوتسيوم 177 - EDTMP كه از جديدترين راديوداروهاي درمان دردهاي سرطان استخوان است از جمله اين راديو داروها بود كه با تلاش پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي سازمان انرژي اتمي ايران به توليد رسيده است.

يد 131 - كلروتوكسين راديو ديگر دارو در اين مراسم رونمايي شد كه به با اتصال به سلول هاي تومار مغزي باعث از بين رفتن آنها مي شود.

اين دو راديو دارو تنها در تعداد معدودي از كشورهاي جهان توليد مي شود.

پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي سازمان انرژي اتمي ايران در سال هاي گذشته در راستاي گسترش كاربردهاي هسته اي در علوم پزشكي محصولات متعدد راديودارويي جهت تشخيص و درمان انواع بيماري ها به جامعه پزشكي عرضه كرده اند.

مجتمع توليد آب سنگين اراك چهارم شهريور ماه 1385 توسط دكتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري افتتاح شد.

توليدات اين مجتمع با عنوان يكي از شاخصه‌هاي دانش هسته اي در پزشكي و به خصوص كنترل سرطان و بيماري ايدز نقش تعيين كننده دارد و به عنوان خنك كننده و كند كننده رآكتورهاي آب سنگين نيز به كار مي‌رود.

ايران نهمين كشور جهان محسوب مي‌شود كه تجهيزات توليد آب سنگين و فناوري آن را در اختيار دارد.

آب سنگين در پژوهش‌هاي علمي در حوزه هاي مختلف از جمله زيست شناسي، پزشكي، فيزيك و غيره كاربردهاي فراواني از جمله طيف سنجي تشديد مغناطيسي هسته، كندكننده نوترون، آشكار سازي نوترينو، آزمون‌هاي سوخت و ساز در بدن و توليد تريتيم دارد.

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها