0

آموزش جامع عکاسی از محصولات برای فروشگاه اینترنتی

 
hamyardev
hamyardev
کاربر جدید
تاریخ عضویت : تیر 1398 
تعداد پست ها : 20
محل سکونت : تهران

آموزش جامع عکاسی از محصولات برای فروشگاه اینترنتی
سه شنبه 2 اردیبهشت 1399  5:07 PM

پس از راه اندازی فروشگاه اینترنتی و بارگذاری توضیحات محصولات و محتوا، نوبت به بارگذاری تصاویر می رسد. به جرات می توان گفت هیچ فاکتوری مانند تصاویر مناسب از محصولات، نمی تواند در متقاعد کردن کاربران برای خرید، تأثیر گذار باشد. عکاسی از محصولات برای فروشگاه اینترنتی، شاخه ای از هنر عکاسی است که نقش به سزایی در ارائه محصولات به مخاطب دارد.

تصاویر تهیه شده از محصولات، باید علاوه بر نورپردازی و چیدمان اصولی، جزئیات محصول را به وضوح و با کیفیت بالا نشان دهد. ترکیب بندی تصویر، عامل دیگری است که در زیبایی و برازندگی تصویر نهایی بسیار اثرگذار است.

اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید یا قصد فروش محصولات خود در شبکه های اجتماعی را دارید، بهتر است به عکس برداری از محصولات با موبایل های رده پایین و دوربین های غیرحرفه ای، حتی فکر هم نکنید! چرا که عکاسی از محصولات، کاری حرفه ای است و علاوه بر تجربه و دانش فراوان در امر عکاسی، نیازمند تجهیزات مناسب می باشد.

بدون شک، صرف هزینه برای تهیه تصاویر حرفه ای و با کیفیت از محصولات، موجب افزایش علاقه مندی مشتریان و به تبع آن، افزایش فروش خواهد شد. در این مقاله در مورد آموزش عکاسی از محصولات برای فروشگاه اینترنتی، توضیحاتی ارائه خواهد شد.

وسایل ضروری برای عکاسی از محصولات

وسایل ضروری برای عکاسی از محصولات - دوربین عکاسی

دوربین

دوربین شما برای عکاسی از محصولات، می تواند یک دوربین حرفه ای یا یک موبایل با دوربین پیشرفته باشد. نیازی نیست برای عکاسی از محصولات، دوربین های خیلی گران قیمت تهیه کنید، اما دوربین شما باید حداقل های امکانات مورد نیاز برای عکاسی را در اختیار شما بگذارد.

وسایل ضروری برای عکاسی از محصولات - منابع نور

منابع نور

عکاسان حرفه ای، برای نورپردازی سوژه مورد نظرشان، از وسایل مختلفی استفاده می کنند. رینگ لایت، لایت باکس، فلاش استودیویی و نور طبیعی خورشید، از جمله وسایل نورپردازی سوژه در عکاسی صنعتی هستند.

برای انتخاب منبع نور مناسب، باید با توجه به اندازه، جنس، بافت و نوع محصول، منبع نور مورد نیاز کار خود را برگزینید.

وسایل ضروری برای عکاسی از محصولات - اصلاح کننده ها و صفحات پخش کننده نور

اصلاح کننده ها و صفحات پخش کننده نور

 • اصلاح کننده ها و صفحات پخش کننده نور، گاهی اوقات برای جهت دهی دقیق تر به نور خروجی از منبع به کار رفته و نور خروجی را به سوی نقطه مورد نظر عکاس هدایت می کنند (مانند کاسه فلاش، بیوتی دیش، گرید و اسنوت)
 • برخی از این اصلاح کننده ها، به عنوان انعکاس دهنده (رفلکتور) و پخش کننده عمل کرده و نور قوی منبع نورپردازی را روی سوژه بازتاب می دهند. (مانند چتر های عکاسی و صفحات انعکاسی)
 • برخی دیگر نیز با عبور دادن نور منبع از خود، آن را تلطیف کرده و به روی سوژه می تابانند. این دسته از اصلاح کننده های نور برای نرم تر کردن نور تابیده شده به سوژه و حذف سایه های بسیار تند (شارپ) به کار می روند. (مانند صفحات نیمه مات که روی فلاش نصب می شوند، صفحه لانه زنبوری، دیفیوزر ها یا چترهای نیمه شفاف)

وسایل ضروری برای عکاسی از محصولات - لایت باکس یا سوئیپ

لایت باکس یا سوئیپ

برای عکاسی از محصولات، نیاز دارید که سوژه خود را روی سطحی (و در محیطی مناسب) قرار دهید. اگر کمی در مورد عکاسی از محصولات جستجو کرده باشید، حتما تصاویری از جعبه های سفید رنگ دیده اید که سوژه ها را برای عکاسی داخل آن می گذارند. به این جعبه های سفید رنگ لایت باکس یا خیمه عکاسی گفته می شود. لایت باکس معمولا از صفحات نیمه شفاف و مات ساخته می شود تا بتواند نور مورد نیاز برای عکاسی از محصول داخل باکس را از خود عبور دهد. البته لایت باکس هایی با اندازه بزرگ وجود دارند که امکان کار گذاشتن منابع نور داخل آن ها وجود دارد.

سوئیپ، صفحه ای (معمولا کاغذی و با رنگ روشن و یکدست) با اندازه متناسب با محصول است. در بسیاری از موارد، بهتر است به جای قرار دادن سوژه درون لایت باکس، آن را روی سوئیپ قرار داد.

استفاده از لایت باکس، روشی بسیار خوب برای عکاسی از اشیاء و محصولاتی با اندازه کوچک است.

اما اگر قرار باشد از محصولاتی به بزرگی یخچال، مبلمان یا کمد عکس بگیرید، چطور؟ مسلما در آن هنگام نمی توانید لایت باکسی به آن بزرگی تهیه کنید.

عکاسان در چنین مواردی از سوئیپ استفاده می کنند و محصول را روی آن قرار می دهند، سپس با تجهیزات نورپردازی (با قطر زیاد و شدت متناسب)، نور مورد نیاز برای عکاسی را تأمین می کنند.

مزیت استفاده از سوئیپ تمرکز اصلی تصویر روی محصول و پنهان ماندن محل شروع دیوار است. همچنین استفاده از سوئیپ در عکاسی صنعتی باعث ساده نگه داشتن زمینه شده و تمرکز مخاطب را به سوژه معطوف می کند.

نرم افزار ویرایش عکس (مانند فتوشاپ و لایتروم) برای ادیت پایانی عکس

معمولا همه عکس ها، هرچه قدر هم که حرفه ای تهیه شده باشند، پس از پایان کار، احتیاج به اندکی ویرایش دارند، ممکن است ویرایش عکس تنها یک تغییر سایز جزئی باشد. در برخی موارد عکاسان هنگام ادیت عکس (پست پروداکشن) تغییراتی را در نورپردازی عکس ایجاد می کنند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند.

مقدمات کار برای عکاسی از محصولات

مقدمات کار برای عکاسی از محصولات

آماده سازی محیط

پیش از هر کاری ابتدا محیط را آماده کنید. آیا قرار است سوژه را درون لایت باکس قرار دهید؟ یا قرار است از سوئیپ استفاده کنید؟ یا می خواهید سوژه را روی در چیدمانی خاص و روی سطحی مانند میز قرار دهید؟

با توجه به منابع نوری که برای عکاسی در نظر گرفته اید، سوژه را در محل مورد نظر قرار داده و محیط عکاسی را آماده کنید.

فراموش نکنید که پیش از شروع عکاسی، محصول مورد نظر و محیط عکاسی (مثلا سطح میزی که محصول روی آن قرار گرفته ) را به خوبی تمیز کنید تا لکه های ناخواسته در تصاویر ثبت نشوند.

این موضوع در عکاسی از محصولات براق بسیار اهمیت دارد. بهتر است محصولات براق و شیشه ای را با دستمال نخی کاملا تمیز کنید تا هیچ لکه و اثر انگشتی روی آن دیده نشود.

نورپردازی در عکاسی

نورپردازی

حال که چیدمان مناسب را انتخاب کرده و محصول را در جای مناسب قرار دادید، نوبت به نورپردازی می رسد. همان طور که گفته شد، برای نورپردازی از تجهیزات بسیار متنوع و البته گران قیمتی استفاده می شود.

فلش های استودیویی، سافت باکس ها و رفلکتورها، از متداول ترین تجهیزات برای عکاسی صنعتی هستند. اما اگر چنین امکانات و لوازمی را در اختیار ندارید، می توانید از ترکیب چند لامپ رشته و برگه های کاغذ(برای بازتابیدن نور، در صورت لزوم) استفاده کنید.

چراغ های مطالعه با پایه قابل تنظیم، وسیله ای است که می توانید با قیمت مناسب تهیه کرده و در عکاسی از محصولات برای فروشگاه اینترنتی، از آن استفاده کنید. پیشنهاد می شود لااقل دو منبع نور خوب، برای عکاسی از محصول تهیه کنید.

ترکیب نور پروژه شما بستگی به نوع محصول، چیدمان سوژه و میزان نور مورد نظر دارد. گاهی نیز ممکن است بخواهید با به کار بردن منابع نوری خاص، جلوه های ویژه ای در تصویر ایجاد کنید.

ممکن است بتوانید عکاسی از محصول خود را به سادگی زیر نور خورشید و در کنار پنجره ای نورگیر انجام دهید. استفاده از نور طبیعی، جلوه گرم و جذابی به عکس می دهد.

نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که سایه های تند و زننده در سوژه ایجاد نشده و جزئیات محصول به خوبی دیده شود. برای حذف سایه های تند، از تجهیزات مناسب استفاده کنید.

یک نکته مهم در نورپردازی:

هیچ گاه نور طبیعی و نور مصنوعی را با یک دیگر ترکیب نکنید و تنها از یکی از این منابع استفاده نمایید.

استفاده از منبع نور در پس زمینه، باعث میشود که محصول برجسته تر به نظر برسد و به نوعی از بک گراند، جدا دیده شود.

آماده سازی دوربین عکاسی

آماده سازی دوربین

حال نوبت به آماده سازی دوربین می رسد. پیشنهاد می شود حتما از سه پایه و ریموت استفاده کنید تا در انتخاب سرعت های پایین شاتر، آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

تنظیم عمق میدان وضوح:

هنگامی که دریچه دیافراگم را بسته و تنگ تر در نظر بگیرید، عمق میدان وضوح بیشتری خواهید داشت. افزایش عمق میدان وضوح، به این معنی است که سوژه شما تا عمق بیشتری از تصویر، به صورت واضح و با جزئیات ثبت می شود. البته ممکن است در همه پروژه ها به عمق میدان زیاد نیازی نداشته باشید، این موضوع به نوع محصول، اندازه آن و نوع لنز مورد استفاده شما (فاصله کانونی) بستگی دارد.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که با تنگ کردن دیافراگم (انتخاب عدد بزرگتر) نور ورودی به سنسور دوربین کمتر خواهد شد و باید این کمبود نور را با کم کردن سرعت شاتر یا افزایش ایزو (حساسیت) جبران نمایید.

استفاده از لنز مناسب

 • برای عکاسی از محصولاتی با اندازه کوچک، مانند انگشتر، جواهرات کوچک و ... بهتر است از لنز ماکرو استفاده کنید. اگر از دوربین نیمه حرفه ای، موبایل یا کامپکت استفاده می کنید، معمولا حالت ماکرو در قسمت تنظیمات دوربین قابل انتخاب است.
 • برای عکاسی از محصولات بزرگ تر بهتر است از لنز نرمال و تله استفاده کنید. این لنز ها معمولا فاصله کانونی بالای 50- 60 میلی متر دارند. با استفاده از لنز نرمال و تله، محصول را بدون اغراق در پرسپکتیو و با ظاهر واقعی خود ثبت می کنید.
 • هنگام عکاسی در حالت ماکرو، یا به قصد ایجاد جلوه های خاص، می توانید از لنز های واید نیز بهره ببرید. این لنز های معمولا دارای فاصله کانونی زیر 36 میلی متر هستند.
 • همچنین استفاده از لنزی با قابلیت زوم، به شما کمک می کند تا راحت تر ترکیب بندی مورد نظر خود را ایجاد کرده و برای کوچک ترین تغییر، مجبور به جا به جا کردن دوربین نباشید.

عکس بگیرید! اما نکات عکاسی را فراموش نکنید

عکس بگیرید! اما فراموش نکنید:

 • حالت های مختلف نورپردازی و دیافراگم های متفاوت را امتحان کنید. عکس های زیادی بگیرید تا بتوانید بهترین آنها را انتخاب کنید.
 • اگر نیاز دارید که پس زمینه تصویر را جدا کنید، بهتر است به گونه ای عمل کنید که پس زمینه سوژه با آن اختلاف رنگ داشته باشد. همچنین در چنین شرایطی باید از زمینه ای با رنگ یک دست (سفید کامل یا سیاه کامل) استفاده کنید.
 • از زاویه های مختلف محصول عکس بگیرید تا تمام جزئیات آن برای مشتری نمایان باشد.
 • فراموش نکنید که لوگوی محصول به خوبی در تصویر دیده شود.
 • کاری کنید که اندازه محصولات در تصویر مشخص باشد. می توانید این کار را با در دست گرفتن محصول یا مثلا قرار دادن محصولات کوچک در کنار خط کش انجام دهید. مشتریان همیشه دوست دارند اندازه محصول و تمام جزئیات آن را پیش از خرید ببینند.
 • ترکیب بندی صحیح را رعایت کنید. قرار دادن سوژه در وسط کادر، همیشه کار صحیحی نیست. مطالعه کتاب های آموزش ترکیب بندی در عکاسی می تواند در انتخاب ترکیب بندی درست به شما کمک کند. یکی از بهترین کتاب ها در این زمینه، "ترکیب بندی در عکاسی" نوشته هارولد مانته است.
 • در صورتی که سوژه را در ترکیب با وسایل دیگر قرار می دهید، آن وسایل جانبی را طوری انتخاب کنید که حواس مخاطب از سوژه اصلی منحرف نشود.
 • هرگز! هرگز! برای تأمین نور مورد نیاز از فلاش موبایل یا دوربین به تنهایی استفاده نکنید. پیشنهاد می شود فلاش دوربین را خاموش کرده و نور مورد نیازتان را با تجهیزات نورپردازی یا فلاش استودیویی تأمین کنید.

استفاده از تلطیف کننده های نور را فراموش نکنید.

 • افزودن ایزو یا حساسیت دوربین، نور بیشتری را ثبت می کند اما باعث افزایش نویز در تصویر خواهد شد و کیفیت تصویر را از بین می برد. بنابراین برای جبران کمبود نور بهتر است سرعت شاتر را کم کنید.
 • هنگام ویرایش نهایی در نرم افزار، کنتراست تصویر را برای نمایش در جذاب ترین حالت، تنظیم کنید.

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها