0

رآكتور 40 مگاواتي اراك تا سه سال آينده راه‌اندازي مي‌شود

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

رآكتور 40 مگاواتي اراك تا سه سال آينده راه‌اندازي مي‌شود
شنبه 25 دی 1389  9:48 PM

89/10/25 - 19:36
شماره:8910251261
نسخه چاپي ارسال به دوستان
صالحي در نشست خبري - 2 و پاياني
رآكتور 40 مگاواتي اراك تا سه سال آينده راه‌اندازي مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان انرژي اتمي از اعلام خبرهاي خوش هسته‌اي در آينده‌اي نزديك خبر داد و در عين حال گفت كه رآكتور 40 مگاواتي اراك طي دو تا سه سال آينده راه‌اندازي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس به اراك، علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و سرپرست وزارت امور خارجه كشورمان عصر امروز در كنفرانسي مطبوعاتي در محل تاسيسات آب سنگين اراك، گفت: به زودي خبرهاي خوشي اعلام خواهيم كرد.
وي افزود: بين 5 تا 10 راديوداروي جديد در دست مطالعه داريم كه نتايج‌ آن به زودي اعلام مي‌شود.
رئيس سازمان انرژي اتمي همچنين خبر داد كه رآكتور تحقيقاتي و 40 مگاواتي اراك ظرف دو تا سه سال آينده به ‌راه‌اندازي مي‌رسد كه جايگزين رآكتور تهران خواهد شد و با راه‌اندازي آن قادر خواهيم بود كليه راديوداروهاي مورد نياز كشور را تامين كرده و حتي نياز كشورهاي همسايه را نيز تامين كنيم.
صالحي در خصوص اثر ويروس استاكس نت بر تاسيسات هسته‌اي كشورمان افزود: دشمن قصد تخريب سيستم‌هاي كنترلي ما را داشته ولي ما از يكسال و نيم قبل متوجه اين امر شده و آمادگي مقابله با آن را ايجاد كرديم و هيچگونه مشكلي در هيچ يك تاسيسات هسته‌اي ما به وجود نيامده است.
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: چنانچه اين ويروس تاثيري در مراكز هسته‌اي ما داشت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه بازرسان آن طبق برنامه از تاسيسات ما بازديد مي‌كند، آن را اعلام مي‌كردند.
صالحي اظهار داشت: كليه تاسيسات ما در اراك، نطنز، اصفهان و بوشهر با قدرت در حال فعاليت مي‌باشد.
وي افزود: كارخانه توليد صفحات سوخت در اصفهان راه‌اندازي شده است و به زودي قادر خواهيم بود هم صفحات سوخت و هم ميله‌هاي سوخت را خودمان توليد كنيم. ما از معدود كشورهايي هستيم كه مي‌تواند صفحات سوخت و ميله سوخت را توليد كند.
رئيس سازمان انرژي اتمي با اشاره به درخواست ايران براي تامين سوخت رآكتور تهران گفت: بعد از اينكه اين سوخت به ما داده نشد ما خودمان به سمت توليد سوخت رفتيم و اميدواريم ظرف 10 ماه آينده يعني تا شهريور 90 اولين مجتمع سوخت هسته‌اي را در داخل رآكتور قرار دهيم.
وي در خصوص مذاكرات استانبول گفت: ما به اين مذاكرات خوشبين هستيم و معتقديم هر چه زمان مي‌گذرد به نفع ما است و آنها از گذشت زمان ضرر مي‌كنند.
صالحي راجع به ادعاي رژيم صهيونيستي مبني بر اينكه ما (اسرائيل) توليد بمب اتم در ايران را 15 سال به تاخير انداخته است؟ گفت: ما اصلاً نيازي به سلاح‌ هسته‌اي نداريم و در پي به دست آوردن آن هم نيستيم و شرعاً همانگونه كه مقام معظم رهبري اعلام كردند اين سلاح‌ها را حرام مي‌دانيم.
وي افزود: مردم و دين ما بالاتر از سلاح‌هاي هسته‌اي هستند كه اينها از ما حمايت مي‌كنند و ما هيچ نيازي به سلاح هسته‌اي نداريم و در پي بدست آوردن آن نبوده و نيستيم.
وي همچنين اظهار داشت: بازديد بازرسان آژانس از تاسيسات هسته‌اي ايران در چارچوب معاهده ان پي تي و بر اساس برنامه‌هاي تنظيمي صورت مي‌گيرد و هم اكنون در اصفهان تيم ثابت بازرسان مقيم‌ هستند و برخي تاسيسات ما به وسيله دوربين‌هاي بازرسان كنترل مي‌شوند و ما تنها كشوري هستيم كه معاهده ان پي تي را به طور كامل اجرا مي‌كنيم و به آن متعهد هستيم و فعاليت‌هاي ما شفاف مي‌باشد و نيازي به پرده پوشي نداريم.

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها