0

عمارت الماس کاخ گلستان

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

عمارت الماس کاخ گلستان
شنبه 24 اسفند 1398  11:06 AM

 

عمارت الماس کاخ گلستان، زیبایی بی نظیر معماری و شکوه تاریخ!

مجموعه کاخ‌های گلستان یکی از زیباترین مجموعه‌ای تاریخی در مرکز تهران است. در این مجموعه تالارها و موزه‌های بی‌نظیری در سال‌های مختلف تاریخی ساخته‌ شده که هر کدام داستان‌های مختلفی برای ما روایت می‌کنند. یکی از این عمارت‌ها تالار الماس است که در سمت جنوبی محوطه باغ گلستان بعد از عمارت بادگیر قرار دارد. امروز در بخش ایرانگردی لست سکند به معرفی این عمارت زیبا پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

معرفی عمارت الماس

عمارت الماس یا تالار الماس یکی از قدیمی‌ترین عمارت‌های کاخ گلستان است. این عمارت معماری بسیار زیبایی دارا است و داستان‌های بسیار را برای نشان دادن به بازدیدکنندگان خود دارد.

 

almas-mansion-tehran1.jpeg

 

عکس از خدیجه عربی

 

عمارت الماس در قسمت جنوبی محوطه باغ گلستان درست بعد از عمارت بادگیر واقع شده است. این تالار از بخش‌های قدیمی ارگ سلطنتی کاخ گلستان محسوب می‌گردد. عمارت الماس در دوره فتحعلی‌شاه قاجار در محوطه کاخ گلستان ساخته شد. برای تزیین و زیباسازی تالار از آیینه‌کاری‌ و مقرنس‌کاری‌های بی‌نظیری استفاده شده است. به گفته برخی از مورخان دلیل نام‌گذاری این عمارت شکل آیینه‌کاری مقرنس‌های ایوانچه جنوبی می‌باشد که به شکل الماس هستند. این قسمت قدیمی‌ترین بخش تالار می‌باشد که در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است. در کنار آیینه‌کاری‌های بی‌نظیر بنا اُرسی‌های بزرگ و رنگارنگ به کار رفته در تالار زیبایی بنا را بیش از حد جلوه می‌دهد.

 

almas-mansion-tehran2.jpeg

 

عکس از Ehsantrips

 

almas-mansion-tehran3.jpeg

 

عکس از Ehsantrips

 

معماری تالار یا عمارت الماس

در معماری عمارت الماس از اتاق‌های گوشواره، بالاخانه، دهلیز‌ها، پستوها و بسیاری دیگر از عناصر معماری ایرانی استفاده شده است. در زیر بنا زیرزمینی وجد دارد که به آن حوضخانه می‌گویند. دوره ناصرالدین شاه در بنا تغییرات ایجاد گردید اما اصل بنا با معماری قاجار هم‌خوانی دارد. برای مثال بسیاری از طاق‌ها و طاقنما‌های جناغی تالار در زمان ناصرالدین شاه به طاق‌های قوسی یا رومی تبدیل شده و همچنین دیوارهای تالار با کاغذ دیواری‌های که از فرانسه وارد شده بود، پوشانده‌اند.

 

almas-mansion-tehran4_result.jpeg

 

عکس از ادریس بهرام‌پور

 

almas-mansion-tehran5.jpeg

 

عکس از خدیجه عربی

بخشی از سقف و دیوارهای عمارت الماس در زمان جنگ تحمیلی به علت لرزش حاصل از برخورد موشک آسیب شدید دید و ویران شد. بعد از جنگ این بخش از بنا مرمت شد. نکته جالب اینکه برای بازسازی نیاز به کاغذدیواری‌های مشابه بود که گویا در انبار کاخ گلستان مقدار از این کاغذ دیواری‌ها باقی مانده بود و در زمان مرمت از این کاغذ دیواری‌های فرانسوی متعلق به دوره ناصرالدین شاه استفاده شد.

 

کارکرد امروزه تالار الماس

امروزه تالار یا عمارت الماس به موزه تبدیل شده است. در این موزه تصاویری از ناصرالدین شاه و دربایان او در هنگام شکار دیده می‌شود. علاوه بر آن تندیسی از عباس میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار وجود دارد. عباس میرزا شاهزاده تجددخواهی بود که در زمان جنگ ایران و روسیه شجاعت‌های بسیاری کرد برای همین در میان مردم بسیار محبوب بوده است. همچنین تابلویی از فتحعلی‌شاه قاجار نیز در تالار وجود دارد.

 

almas-mansion-tehran8_result.jpeg

 

عکس از ادریس بهرام‌پور

 

almas-mansion-tehran6.jpeg

 

عکس از Ehsantrips

 

almas-mansion-tehran7.jpeg

 

عکس از Ehsantrips

 

سخن نهایی

برای بازدید از تالار الماس حداقل یک الی دو ساعت زمان نیاز دارید. همچنین برای دسترسی به مجموعه کاخ گلستان بهترین راه استفاده از مترو (ایستگاه امام‌خمینی یا ایستگاه ۱۵ خرداد ) است. پیشنهاد می‌کنیم برنامه بازدید از این تالار زیبا را در روزهای آفتابی بهار برنامه‌ریزی کنید تا زیبایی شگفت‌انگیز تالار کاملا برایتان مشهود باشد. در صورتی که از این تالار بازدیدی داشتید با ما تجربه‌هایتان را به اشتراک بگذارید.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها