0

شهید خدمت چه شرایطی دارد؟

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 8822
محل سکونت : اصفهان

شهید خدمت چه شرایطی دارد؟
چهارشنبه 21 اسفند 1398  10:32 AM

 

جان‌باختگان کادر پزشکی "شهید خدمت" محسوب می‌‌شوند
رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر شهید خدمت خواندن جانباختگان کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی و خدماتی در خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا موافقت فرمودند.

شهید خدمت چه شرایطی دارد؟

نامه وزیر بهداشت
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌‌‌ای
مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی)

سلام علیکم؛
با احترام، همان‌گونه که مستحضرید، در گرفتاری اخیر کشور متعاقب ابتلای ناگهانی تعدادی از هموطنان عزیزمان به بیماری کرونا، پزشکان و پرستاران و کادر بهداشتی و خدماتی مراکز مختلف به‌‌عنوان مدافعان سلامت دل به دریا زدند و پروانه‌وار گرد بیماران گشتند، خانه و زندگی را ترک نمودند و از عزیزان و خانواده دور ماندند و بعضاً به‌دلیل آلودگی به ویروس، جان خویش را در راه خدمت صادقانه از دست دادند.

از آنجا که این عزیزان جان‌برکف همچون مدافعان حرم در دفاع از حریم سلامت مردم جان‌‌فشانی کردند، از حضرت‌عالی تقاضا دارم موافقت فرمایید جان‌باختگان تیم پرستاری، پزشکی و خدماتی بخش‌های مراقبت از بیماران کرونایی به‌عنوان شهید محسوب گردند.

این عنایت حضرت‌عالی کمافی‌السابق موجبات دلگرمی بیشتر این قشر خدمتگزار به مردم شریف را فراهم خواهد نمود. از بذل عنایت و لطف بیکرانتان سپاسگزارم.

سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پیرو این نامه، مقام معظم رهبری با پیشنهاد دکتر نمکی مبنی بر شهید خدمت خواندن جانباختگان کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی و خدماتی در خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا موافقت فرمودند.

پیام قدردانی وزیر بهداشت از مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی)

در ادامه، متن پیام تشکر وزیر بهداشت از مقام معظم رهبری آمده است؛

بسمه تعالی

چند روز قبل با داغی که در از دست دادن عزیزان پزشک، پرستار، کادر بهداشتی و خدماتی که در مراکز درمانی بیماران مبتلا به ویروس کرونا (COVID-19) جانشان را نثار خدمت به بیماران کرده بودند، در سینه داشتم، عریضه‌‌ای تقدیم مقام معظم رهبری نمودم که موافقت فرمایند این بربادرفتگان دریادمانده به‌عنوان شهدای خدمت محسوب شوند، گرچه سوز جانگداز شهادت این عزیزان همواره مغز استخوانم را خواهد گداخت، مع‌‌الوصف موافقت محبت‌‌آمیز ایشان که مدافعان سلامت همچون مدافعان حریم مرزهایمان در دفاع مقدس و مدافعان حرم ستارگان تابناک آسمان شهادت می‌‌مانند و می‌‌درخشند، افتخاری است برای جامعه بهداشت و درمان کشور که شبانه‌روز در دفاع از حریم سلامت مردم سرزمینشان جانفشانی می‌‌کنند.

امید است روح بلند این عزیزان همنشین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) باشد.

این ابراز لطف و قدرشناسی محبت‌آمیز رهبر فرزانه انقلاب، خدمتگزاران صدیق نظام سلامت را بیش از پیش و دلسوزانه در عرصه خدمت نگاه خواهد داشت. برای این عزیزان علو درجات و برای همکاران ارجمندم در سراسر کشور تندرستی و بهروزی مسئلت دارم.

سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


شهید خدمت کیست؟

 امدادگران اهل سنت

شامگاه ششم فروردین ۹۸ قایق حامل نیرو‌های مردمی که برای جلوگیری از نفوذ سیلاب به شهر گمیشان تلاش می‌کردند، واژگون شد که در این حادثه شش نفر از جهادگران جان باختند. روز گذشته با موافقت رهبر انقلاب، نیرو‌های جهادی مردمی جانباخته در حادثه واژگونی قایق در شهر گمیشان «شهید خدمت» محسوب شدند. جانباختگان این حادثه شامل تعدادی از امدادگران اهل سنت نیز بوده‌اند.

شهید خدمت در آئین نامه اجرایی وجود ندارد

اولین و مهمترین نهادی که بنابر قانون باید درباره احراز شهادت افراد نظر قطعی بدهد، بنیاد شهید و امور ایثارگران است. بنیاد شهید با توسل بر مصوبات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درباره مصادیق احراز شهادت نظر می‌دهد. آیین نامه تعیین مصادیق احراز شهیدو ایثارگر در ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۹۳ به پیشنهاد بنیاد شهید، وزارت دفاع و ستاد کل نیرو‌های مسلح در دولت تصویب شد. در آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق شهید و ایثارگر، عناوین و مصادیق مختلفی برای احراز شهادت در شرایط مختلف افراد مطرح شده، اما هیچ جایگاهی برای احراز شهادت آتش‌نشانان و شاغل مشابه در نظر گرفته نشده است. چیزی تحت عنوان «شهید خدمت» در آئین نامه اجرایی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و مصوب دولت وجود ندارد. عناوین شهادت در بند‌های مختلف آئین نامه مصادیق احراز شهید و ایثارگر یا با اصطلاح «شهید» تعریف می‌شود و یا با اصطلاح «در حکم شهید» و طبق ماده یک آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری (مفقودالاثر، جانباز، آزاده و اسیر)، تعاریف شهید و جانباز به شرح زیر است:

۱. شهید: کسی که جان خود را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاورد‌های انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده یا می‌نماید.

۲. در حکم شهید: کسی که از نظر مأموریت، وظایف و اهداف تعیین شده همانند شهید است، ولی از لحاظ شرایط وقوع یا محل شهادت متفاوت می‌باشد.

در بهمن ۹۶، سید مهدی شمس نیک، مسئول ایثارگران آتش نشانی تهران در گفتگو باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به اصطلاح شهید خدمت و تسهیلاتی که به او تعلق می‌گیرد، گفت: «شهید خدمت در حال حاضر به این معناست که شهید می‌تواند در قطعه شهدا به خاک سپرده شود و بنیاد شهید در مورد او فقط مجوز این کار را دارد. هیچ اقدام قانونی در مورد شهدای خدمت مثل شهدای ایثارگر انجام نمی‌شود.»

نظرات بنیاد شهید درباره شهید خدمت
شایان ذکر است که در آذر ۹۶، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تفاوت شهدای خدمت و شهدای جنگ تحمیلی توضیح داد: خانواده شهدای خدمت بر اساس قانون تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی‌گیرند و تسهیلات، کمک‌ها، حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای این عزیزان از سوی سازمان‌های محل خدمت شهید در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. به گزارش ایسنا، سعید عندلیبی افزود: اگر مجلس شورای اسلامی تعریف قانونی شهید را اصلاح کند و یا تبصره‌ای به ماده قانونی مربوط به مصادیق شهید اضافه کند که بر اساس آن آتش نشانان جان باخته در حین خدمت از جمله شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکو را مشمول مصادیق ایثارگر تلقی کند و آن را به تصویب برساند، بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف به اجرای آن و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان است، اما در حال حاضر بدون محمل قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی، بنیاد برای تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان اختیار قانونی را ندارد. آنچه ملاحظه می‌کنید پست منتشرشده در صفحه منتسب به رهبر انقلاب است.

شهید خدمت محسوب شدن جان‌باختگان حوادث مختلف، با احراز مصادیق ۳۶ گانه امکان پذیر است.

 شهید خدمت محسوب کردن جان‌باختگان حوادث مختلف، هزینه زیادی برای بنیاد شهید در بر ندارد، اما این جان‌باختگان باید شرایط مورد تایید برای دریافت این عنوان را داشته باشند.

پس از وقوع حادثه پلاسکو و جان باختن تعدادی از آتش نشان‌ها که خود را برای نجات جان هموطنان به آب و آتش زدند، به فکر تدوین آئین نامه‌ای در خصوص شهید خدمت محسوب شدن جانباختگان حوادث مختلف با در نظر گرفتن مصادیق ۳۶ گانه، برای این افراد افتادیم.

 شرایط فردی که برای حمایت و نجات جان هموطنان در طول مسیر دچار حادثه می‌شود با کسانی که در حین خدمت و ماموریت دچار حادثه می‌شوند، برای شهید خدمت محسوب شدن، متفاوت است.

آئین نامه شهدای خدمت پس از اینکه آماده شد تقدیم دولت و مجلس خواهد شد و پس از اخذ نظرات ارگان‌های مذکور، رأی نهایی در خصوص شهید خدمت محسوب شدن یا نشدن جانباختگان در حوادث پرسنل در حال کار دستگاه‌های مختلف اعلام خواهد شد.

تشکرات از این پست
nazaninfatemeh ali_81 mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها