0

حريري مخالفان 14 مارس را مسئول بحران لبنان دانست

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

حريري مخالفان 14 مارس را مسئول بحران لبنان دانست
شنبه 25 دی 1389  2:38 PM

89/10/25 - 10:32
شماره:8910250189
نسخه چاپي ارسال به دوستان
بر خلاف ديدار حريري با روساي‌جمهوري فرانسه و آمريكا؛
حريري مخالفان 14 مارس را مسئول بحران لبنان دانست

خبرگزاري فارس: "سعد حريري " نخست وزير پيشبرد امور لبنان گروه هشت مارس متشكل از حزب‌الله و همپيمانان آن را مسئول شكست تلاش‌هاي عربستان و سوريه براي حل بحران لبنان قلمداد كرد.

به گزارش فارس به نقل از شبكه تلويزيوني "المنار " لبنان، "سعد حريري " در پي ديدار با "ميشل سليمان " رئيس جمهوري لبنان در كاخ "بعبدا " در شرق بيروت در سخناني خطاب به لبناني‌ها، گروه هشت مارس را مسئول شكست تلاش‌هاي عربي [تلاش هاي عربستان و سوريه براي حل بحران لبنان] خواند و اين گروه را به تلاش براي كسب دستاورد بدون اعطاي چيزي در مقابل آن متهم كرد.

وي در حالي اين ادعا را بيان مي‌كند كه شكست تلاش‌هاي عربستان و سوريه براي حل مشكل لبنان پس از آن صورت گرفت كه هفته گذشته رؤساي جمهور آمريكا و فرانسه در نشست مشترك خود در واشنگتن بر مواضع خود در ادامه روند دادگاه حريري تاكيد كردند.

در پي اين ديدار، عربستان در تماسي با سوريه اعلام كرد كه سعدالحريري براي حل بحران دادگاه بين‌المللي ترور رفيق الحريري به خواسته‌هاي عربستان تمكين نمي‌كند و در واقع اين عدم تمكين وي بعد از ديدارهايي است كه وي در آمريكا با مقامات آمريكايي و فرانسوي داشته است.

حريري همچنين نگراني خود را از آن ابراز داشت كه استعفاي گروهي [وزيران گروه هشت مارس] به گفته او به "نمونه شكست لبناني‌ها در تشكيل يك دولت وحدت ملي " تبديل شود.

برپايه اين گزارش، حريري كه متعهد شد "بيشترين " همكاري خود را براي ايجاد راه‌حلي براي بحران كنوني لبنان انجام دهد، اشاره كرد كه برخي فرصتي مهيا براي تغيير قواعد بازي يافتند و استعفا صورت گرفت.

نخست وزير پيشبرد امور لبنان گفت كه وي از همان نخستين لحظه آمادگي خود را براي طرحي به منظور جلوگيري از بروز فتنه ابراز داشت و تلاش‌هاي عربستان و سوريه نقش مثبتي در تحكيم آرامش در لبنان بازي كرد.

بسياري از كارشناسان معتقدند كه حريري هفته گذشته با سفر به آمريكا براي ديدار با اوباما در حقيقت تلاش‌هاي مثبت سوريه و عربستان را به كه سين‌سين معروف است، ناديده گرفت و به خواست آمريكا تمكين كرد تا دادگاه حريري همچنان به راه خود كه متهم كردن حزب‌الله لبنان به ترور حريري با هدف ايجاد فتنه و تفرقه در لبنان است، ادامه دهد.

بنا بر اين گزارش، حريري همچنين مدعي شد كه تلاش عربستان همچنان پابرجا باقي خواهند ماند و حملات تبليغاتي و سياسي نخواهد توانست به آن ضربه بزند.

حريري گفت كه هيچ فرصتي براي تعرض به اختيارات نخست وزيري نخواهد داد.

نخست وزير پيشبرد امور لبنان گفت كه دولت وي توانست مسئولانه به مسائل بزرگ بپردازد؛ بوي‍ژه مسائلي كه محل كشمكش بين لبناني‌ها بود.

11 وزير گروه هشت مارس متشكل از حزب‌الله و احزاب و جريان‌هاي همپيمانان آن سه روز پيش در اعتراض به عملكرد دولت حريري و برآورده نشدن درخواست آنها مبني بر ارجاع پرونده شاهدان دروغين دادگاه بين‌المللي ويژه ترور نخست وزير اسبق لبنان به شوراي قضايي اين كشور، از سمت خود استعفا دادند و در پي آن دولت لبنان سقوط كرد.

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها