0

شهيد طيب الگوي جاودانه جوانان كهگيلويه‌ و بويراحمد است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

شهيد طيب الگوي جاودانه جوانان كهگيلويه‌ و بويراحمد است
جمعه 24 دی 1389  10:19 AM

89/10/24 - 00:09
شماره:8910221582
نسخه چاپي ارسال به دوستان
كارگردان مستند "از فلوريدا تا فتح‌المبين " در گفت‌وگو با فارس:
شهيد طيب الگوي جاودانه جوانان كهگيلويه‌ و بويراحمد است

خبرگزاري فارس: كارگردان مستند‌ "از فلوريدا تا فتح‌المبين " گفت: شهيد طيب با فداكاري بي‌نظير خود الگويي جاودانه براي جوانان كهگيلويه و بويراحمد شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از ياسوج، محمد موسوي متولد سال 57 در شهر ياسوج بوده و در رشته تصويربرداري در دانشگاه تهران تحصيل كرده است.
وي علاوه بر اين‌كه به عنوان دبير هنر در مدارس اين استان به تدريس مشغول است، در مقام كارگرداني و تصويربرداري در چند پروژه فيلم نيز شركت داشته است.
چندي پيش فيلم مستند از فلوريدا تا فتح‌المبين با موضوع زندگي‌ شهيد طيب به كارگرداني سيد‌محمد موسوي و وحيد يگانه ساخته شد كه همين امر بهانه‌اي براي گفت‌وگو با اين جوان هنرمند و خلاق شد.

*‌ چه شد كه به فكر ساختن اين فيلم افتاديد؟
ـ بعد از همكاري با حوزه هنري در ساخت فيلم كوتاه "يك درجه پايين‌تر " در سال 88 طي جلسه‌اي با مدير حوزه هنري اين استان، مستنداتي در مورد اين شهيد والا مقام ارائه دادند كه با پيشنهاد ايشان قرار شد تحقيقاتي در مورد اين شهيد انجام دهيم و فيلمنامه‌اي به ايشان تحويل دهيم كه پس از مدتي با همكاري دوست عزيزم آقاي وحيد يگانه شروع به كار كرديم.

*‌ تجربه ساخت يك فيلم مستند از زندگي يك شهيد شاخص چگونه بود؟
ـ خيلي سخت، چرا كه سخن گفتن از شخصي كه همه‌ آرزوها و آمالش را زير پا گذاشته و جان را در طبق اخلاص گذاشته و از آن سر دنيا از ناز و نعمت دل كنده و به سوي جبهه‌هاي جنگ مي‌شتابد، حقيقتاً بسيار مشكل است، هرچند همه شهدا بزرگند ولي در اينجا برخي درخشان‌تر از بقيه هستند. شهيد طيب به تمام معنا انسان وارسته‌اي بود. اين شهيد عزيز هم‌استاني كه عضو انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا بود به ايران بازگشت و به جبهه رفت و شهيد شد. به هرحال فيلم مستند شهيد طيب براي من يك تجربه معنوي و اداي ديني به آن شهيد بزرگوار بود.

*‌ مراحل توليد و پيش توليد اين اثر چقدر طول كشيد؟
ـ انجام تحقيقات و گردآوري مستندات و اسناد و عكس‌ها و در نهايت منسجم كردن آن‌ها و نوشتن فيلمنامه حدود سه ماه به طول انجاميد و توليد كار به دليل برخي مشكلات از جمله افراد مصاحبه‌شونده به اين دليل كه در ايران نبودند يا داراي سمت‌هاي مديريتي بودند كه قرار مصاحبه به تعويق مي‌افتاد، كمي طولاني شد و يكي ديگر از عواملي كه موجب شد تا توليد كار كمي طولاني شود، بعد مسافت بين افراد مصاحبه‌شونده بود، به‌طوري‌كه براي مصاحبه با 2 نفر از همرزمان و يا هم كلاسي‌هاي شهيد در آمريكا، تا هزار و 500 كيلومتر مسافت را بايد طي مي‌كرديم.

* در مورد فيلم بگوييد، آيا مرحله تدوين آن به پايان رسيده است؟
ـ بله فيلم به پايان رسيده و در همايش تجليل از اين شهيد بزرگوار در آينده نزديك پخش مي‌شود كه در همين جا، لازم مي‌دانم از همكاري مدير محترم حوزه هنري كهگيلويه‌ و بويراحمد و تمام كاركنان فهيم حوزه هنري كه ما را در ساختن اين مستند ياري دادند، تشكر كنم.

* عوامل فيلم چه كساني بودند؟
ـ كارگرداني كار به طور مستمر بر عهده خودم و وحيد يگانه بود كه كار تصوير‌برداري را نيز بر عهده داشتم، و تدوين را به صورت مشترك با سيد‌عباس موسوي انجام داديم و سيد‌جواد هادي‌اصل و سيدحسين موسوي زحمت صدا را متقبل شدند.

* و در پايان اگر صحبتي داريد؟
ـ در اين استان رزمندگان و شهداي شاخصي هستند كه به خوبي معرفي نشده‌اند و وظيفه ما مستندسازان است كه اين حماسه‌ها و اين شخصيت‌ها را به جامعه معرفي كنيم تا الگويي براي نسل جوان كشور باشند.

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها