0

اردوغان:اسرائيل به كودكان و افراد سالخورده فلسطيني رحم نمي‌كند

mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 287351

جمعه 24 دی 1389  9:44 AM

89/10/24 - 09:12
شماره:8910230071
نسخه چاپي ارسال به دوستان
با انتقاد شديد از كابينه فعلي رژيم صهيونيستي؛

خبرگزاري فارس: نخست وزير تركيه كابينه كنوني رژيم صهيونيستي را بدترين كابينه در تاريخ اسرائيل دانست و گفت: اسرائيل از كودكان هفت ساله گرفته تا افراد 70 ساله را هدف قرار مي‌دهد.

"رجب طيب اردوغان " نخست وزير تركيه در ابتداي گفت‌وگوي تفصيلي خود با برنامه "بلاحدود " شبكه تلويزيوني الجزيره قطر درباره وضعيت روابط كنوني تركيه با ر‍ژيم صهيونيستي با توجه به اينكه آنكارا همه پيمان راهبردي و اول تل آويو در منطقه محسوب مي‌شد، اظهار داشت: "ايهود اولمرت " نخست وزير سابق اسرائيل از ما خواست تا در مذاكرات غيرمستقيم بين اسرائيل و سوريه ميانجيگر باشيم.

* درخواست اولمرت از تركيه براي ميانجيگري بين دمشق و تل‌آويو
اردوغان افزود: ما در اين مذاكرات به پنجمين مرحله رسيديم و نماينده من يعني وزير امور خارجه وقت تركيه اين مذاكرات را سرپرستي و مذاكرات با نماينده اولمرت در دفتر رسمي او برگزار كرد و اين مذاكرات روز دوشنبه به مرحله پاياني خود رسيده بود.

اردوغان تصريح كرد: از سوي ديگر، ما با "بشار اسد " رئيس جمهوري سوريه و "وليد المعلم " وزير امور خارجه اين كشور نيز گفت‌وگو مي كرديم و فقط اين موضوع مانده بود كه دو يا سه كلمه را مي دانستيم و تا روز جمعه منتظر مانديم تا اين دو يا سه كلمه را حل كنيم و نمي خواهم درباره اين كلمات صحبت كنم زيرا كلمات راهبردي هستند. همه ما منتظر روز جمعه بوديم اما درست روز بعد از آن يعني روز شنبه بود كه اسرائيل به غزه حمله كرد.

*تجاوز اسرائيل به غزه عامل اصلي توقف مذاكرات غيرمستقيم بود
وي گفت: تجاوزگري عليه نوار غزه باعث شد كه "بشار اسد " رئيس جمهوري سوريه از مذاكرات كناره گيري كند و وي را در اين زمينه محق مي دانيم . ما در اين موقعيت دشوار قرار گرفتيم و از اولمرت پرسيدم كه چرا چنين كاري كرديد؛ ما كه همه در مسير صلح حركت مي كرديم.

نخست وزير تركيه افزود: باكمال تاسف، اسرائيل به غزه حمله كرد و در طول تجاوزگري به غزه هيچ يك از مسئولان اسرائيلي تلفني با ما صحبت نكرد. آيا اين را مي شود كابينه دانست؟ آيا اسم اين را مي توان كابينه گذاشت؟

*اسرائيل به كودكان هفت ساله تا افراد 70ساله فلسطيني هم رحم نمي‌كند
وي گفت: همانطور كه مي دانيد دولت جديدي هم اكنون در اسرائيل سركار است كه با تبليغات انتخاباتي بسيار سنگيني نظير اينكه ما فلسطين و غزه را برمي چينيم، روي كار آمد و سوال من اين است كه آيا اين درك شماست؟ شما با كمال سادگي به [غزه] حمله مي كنيد و از كودكان هفت ساله گرفته تا افراد 70ساله را هدف قرار مي دهيد و هيچ توجهي نمي‌كنيد كه اينها كودك، زنان يا سالخوردگان هستند و با اين كار خود، ما را در موقعيت بسيار دشواري قرار مي دهيد.

*حماس دولت منتخب فلسطين است
اردوغان خطاب به مسئولان رژيم صهيونيستي افزود: در فلسطين حزبي [جنبش حماس] است كه در انتخابات پارلماني پيروز شده است و شما همه وزيران آنها و حتي رئيس پارلمان فلسطين را زنداني كرديد. 35 وزير و نماينده به زندان افتادند. دموكراسي شما كجاست؟ مفهوم شما از دموكراسي در جهان چيست؟ آيا اين شخصيت ها از طريق انتخابات روي كار نيامدند؟ آيا آنها منتخب ملت فلسطين نيستند؟

وي خطاب به مقامات رژيم صهيونيستي گفت: شما آنها را [جنبش حماس] تروريست مي خوانيد. اين باور كردني نيست. از شما مي پرسم آيا اين باوركردني است؟

*آثار بمب‌هاي فسفري بر روي بدن فلسطينيان
نخست وزير تركيه گفت: 1500 انسان در غزه شهيد و پنج هزار انسان ديگر مجروح شدند كه برخي از آنها براي مداوا در بيمارستان هاي تركيه بستري شدند و من به ملاقات آنها رفتم. من با چشمان خودم [ْآثار] بمب هاي فسفري را مشاهده كردم و از صميم قلب اشك ريختم.

* در قبال كشتن انسان بيگناه سكوت نمي‌كنيم
وي گفت: من نمي توانم ببينم كه انساني شهيد مي‌شود و درمقابل آن سكوت كنم و وقتي اين مردم را زخمي در بيمارستها ديدم، اشك ريختم و به طور قطع ديدگاه من تغيير كرد.

*اقدام صهيونيست‌ها در حمله به كشتي مرمره "وحشيگري " بود
اردوغان ادامه داد: بعد از اين تجاوزگري اسرائيل به غزه چه چيزي روي داد؟ درآبهاي بين المللي به سه كشتي [كاروان آزادي غزه ] حامل كمك هاي انساني حمله شد و اعضاي اين كشتي ها را فعالان صلح طلب 36 كشور تشكيل مي دادند كه يك كشتي با پرچم تركيه و دو كشتي ديگر نيز با پرچم اسپانيا حركت مي كردند و تنها حامل كمك‌هاي انساني بودند.

نخست وزير تركيه تصريح كرد: آنها [نيروهاي رژيم صهيونيستي] همه كشتي ها را بازرسي كردند و حتي يك سلاح نيافتند اما از دريا و آسمان به اين كشتي‌ها حمله كردند و 9 نفر از برادران ما شهيد شدند و آنها [مسئولان رژيم صهيونيستي] با همه اين حوادث روي داده بازهم خود را محق مي دانند و تلاش مي‌كنند كه به دنيا القا كنند آنها برحق هستند اما جهانيان همه ديدند كه آنها برحق نيستند و همانطور كه مي دانيد آنها در ژنو با پستي توصيف شدند و و دفاتر به ثبت رسيد كه كار آنها، وحشيگري و پستي بود.

* اسرائيل بايد به قربانيان حمله كشتي مرمره غرامت پرداخت كند
وي در پاسخ به اين سوال كه تركيه چه چيزي از رژيم صهيونيستي مي خواهد، گفت: ما از اسرائيل تا اين لحظه مي‌خواهيم كه بعد از رفع توقيف كشتي مرمره، عذرخواهي كند و غرامت بپردازد و محاصره [از غزه را] بردارد چرا كه اين منطقه به زنداني باز درسايه محاصره تبديل شده است.

*روابط تركيه با اسرائيل به گذشته باز نخواهد گشت
اردوغان خطاب به مسئولان رژيم صهيونيستي گفت: شما حق نداريد كه همه اين مردم را در زنداني باز، زنداني كنيد. من به عنوان نخست وزير تركيه به آزادي و حقوق بشر ايمان دارم و مي خواهم كه محاصره برداشته شود و اگر اين اقدامات صورت نگيرد، روابط ما به اسرائيل به وضعيتي كه در گذشته بود، بازنخواهد گشت.

خبرنگار شبكه الجزيره در ادامه اين مطلب را بيان كرد كه اما "بنيامين نتانياهو " نخست وزير رژيم صهيونيستي در ژوئيه گذشته گفت كه تل‌آويو هيچ گونه عذرخواهي يا پرداخت غرامتي انجام نخواهد داد و "اويگدور ليبرمن " وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي از اين مرحله فراتر رفت وگفت كه درخواست تركيه براي عذرخواهي تا مرحله وقاحت پيش رفته است ولي شما به اين گفته‌ها پاسخ نداديد.

* اسرائيل منتظر اقدامات متفاوت تركيه باشد
اردوغان دراين باره گفت: الان مي خواهيم اين مطلب را بگويم كه اگر نتانياهو به اين طرز تفكر خود ادامه دهد، بايد منتظر اقدام متفاوتي از سوي ما نباشد. موضع كنوني ما همان موضعي است كه در‌آينده خواهد بود.

* كابينه فعلي اسرائيل بدترين كابينه در تاريخ تل‌آويو است
وي گفت: من از بيرون به موضوع نگاه مي‌كنم و وضعيت را اينگونه مي‌بينيم كه كابينه فعلي اسرائيل از نظر ما چه بسا بدترين و كمتر شانس‌ترين كابينه در اسرائيل است.

*ليبرمن آدم پستي است
نخست وزير تركيه درباره گفته ليبرمن مبني بر اينكه درخواست تركيه براي عذرخواهي تا مرحله وقاحت پيش رفته است، گفت: درباره استفاده از كلمه پستي درباره تركيه بايد بگويم، [اين فرد اگر] در آينه نگاه كند، فردي را خواهد ديد كه همه نوع پستيي را مرتكب شد و او مشكلي براي اسرائيل به شمار مي رود و اسرائيل بايد از اين فرد خود را خلاص كند و به طور قطع، اين وظيفه اسرائيلي‌ها است. مشكلات اسرائيل بيشتر خواهد شد زيرا اين افراد [نتانياهو و ليبرمن] نمي‌توانند سهم مفيدي داشته باشند.

وي درپاسخ به اين سوال كه شما چرا به قطع روابط با رژيم صهيونيستي به همين ميزان اكتفا كرديد و آيا امكان قطع كامل روابط وجود دارد؟ گفت: ما درسهاي كافي به آنها داديم و سفير خود را فراخوانديم.

* توافقنامه‌هاي تركيه با اسرائيل تمديد نخواهد شد
اردوغان در پاسخ به اين سوال كه تركيه 60 قرارداد نظامي، امنيتي و اطلاعاتي و ده‌ها توافقنامه ديگر با رژيم صهيونيستي دارد و سرنوشت اين قرادادها در سايه عدم عذرخواهي تل آويو از آنكارا چه خواهد شد؟ گفت: درخواست ما از اسرائيل براي عذرخواهي همچنان پابرجاست و اجراي توافقنامه‌ها ادامه خواهد يافت اما آن را تمديد نخواهيم كرد و وقتي مهلت توافقنامه‌ها پايان يابد، اين روند پايان خواهد پذيرفت و روند ديگري شروع خواهد شد يعني هرگز توافقنامه‌ها را تمديد نخواهيم كرد و در اين صورت هم اسرائيل ضرر خواهد كرد.

*حماس جنبش مقاومت است
وي درباره نگاه تركيه به جنبش حماس گفت: من مي خواهيم بر اين موضوع تاكيد كنم كه ما آنها را محق مي‌دانيم و درگذشته در كنار آن بوده‌ايم و اكنون نيز در كنار آنها هستيم و زيرا جنبش حماس، يك جنبش مقاومت است. من به جنبش حماس به عنوان اينكه يك جنبش تروريستي است، نگاه نمي كنم.

* غربي‌ها و اسرائيلي‌ها از دموكراسي دم نزنند
نخست وزير تركيه گفت: آنها [اعضاي حماس] مردمي هستند كه از سرزمين خويش دفاع مي‌كنند و حماس در انتخابات پارلماني فلسطين پيروز شد و با وجود اينكه آنها در انتخابات راي مردم را كسب كردند، با آنها به گونه‌اي برخورد شد كه دشمن دموكراسي هستند و به آنها از نظر سياسي، فرصتي داده نشد و همه امكانات را از آنها گرفتند و توانستند در برابر آنها همه موانع را قرار دهند تا به هيچ وجه موفق نشوند و رئيس مجلس و نمايندگان و وزيران فلسطيني زنداني شدند. اين كدام دموكراسي است كه [رژيم صهيونيستي و غربي ها] از آن دم مي‌زنند؟

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها