0

نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز و شبکه

 
spersia
spersia
کاربر جدید
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1398 
تعداد پست ها : 4
محل سکونت : تهران

تکنولوژی تشخیص اثر انگشت زنده در دستگاه حضور و غیاب
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1398  11:29 AM

تکنولوژی تشخیص اثر انگشت زنده در دستگاه حضور و غیاب ، رشد بسیار زیادی داشته است.

در حال حاضر دستگاههای قدیمی شناسایی هویت مانند :

کلید قفل , رمز ,کارت هنوز هم با توجه به پایین بودن قیمت در جاهایی استفاده می شود. این سیستم ضعیف به دلیل ضعف امنیتی که دارد خطرات بسیاری داشته و امکان سرقت مدارک و اسناد و دستکاری در سیستم و کلا سیستم نا امنی می باشد.

سیستم تشخیص هویت بایومتریک به راحتی می تواند این مشکلات را حل نموده و با استفاده از سیستم تشخیص هویت چندگانه ازافراد امکان بالا بردن سطح امنیت در سیستم بیشتر شده و دیگر هیچ فردی نمی تواند با استفاده از جعل و تقلب باعث به وجود آمدن مشکل در منطقه مورد نظر گردد. استفاده از سیستم تکنولوژی تشخیص اثر انگشت زنده در دستگاه حضور و غیاب این امکان را به وجود می آورد که بتوان به سرعت با محصولات امنیتی سازگاری پیدا کرد. در بین همه دستگاه های بیومتریک ، فناوری اثر انگشت بیشترین رشد تکنولوژی و با صرفه ترین قیمت را دارد که می توان با توجه به نیازهای هر مجموعه سازگار کرد.

در حال حاضر فناوری تشخیص اثر انگشت یکی از با اطمینان ترین روشها جهت شناسایی می باشد. در سیستم شناسایی اثر انگشت این امکان وجود داشته که بتوان با جمع آوری اثر انگشت تقلبی بر روی اجسامی که در روز آنها را لمس می کنید آنها را جعل کرد و در جهت استفاده از سیستمهای امنیتی از آن استفاده نمود. پس ما متذکر می شویم که در صورت استفاده از سیستم اثر انگشتی حتما از فناوری شناسایی بافت زنده استفاده نمائید

 

اثر انگشت جعلی و تقلبی

اثر انگشت جعلی به اصطلاح به اثر انگشتی گفته می شود که به وسیله انواع چسبها , ژلاتین و غیره… ساخته  می شود  و به تشخیص هویت که به وسیله این اثر انگشت ساخته شده انجام می گیرد، جعل اثر انگشت گفته می شود. پس از آنکه کمپانی اپل موفق به تولید گوشی هوشمند آیفون S5 شد در آن  از فناوری سنسور اثر انگشت استفاده نمود. در این حال شرکتها و کمپانی های رقیب و هکرها به دنبال هک کردن سنسور  اثر انگشت این محصول پرداختند و با استفاده از ژلاتین و نوع مخصوصی از چسبها توانستند این محصول را هک نمایند.

تکنولوژی تشخیص اثر انگشت زنده در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت تقلبی در قدیم بر روی دستگاه حضور و غیاب با سنسور خازنی به راحتی قابل جعل بود ولی در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سنسورهای اثر انگشت بافت زنده دیگر امکان جعل و تقلب در دستگاه حضور و غیاب و سیستم  اکسس کنترل امکانپذیر نخواهد بود

بررسی الگوی اثر انگشت بر روی سنسور دستگاه حضور و غیاب

هنگامی که انگشت بر روی سطح سنسور دستگاه حضور و غیاب قرار می گیرد،انگشت زنده تغییراتی در خود نشان می دهند. اما درانگشت هایی که به طور غیر طبیعی هستند تغییراتی در سطح اثرانگشت دیده نمی شود. با بررسی بیشتر عکس های اثر انگشت و پیدا کردن این حالت غیر عادی  انگشت تقلبی از انگشت زنده مشخص می شود . این راه به گونه ایی برای شناسایی اثر انگشت جعلی که با موادی مانند پلاستیک و ژلاتین و غیره ساخته شده به کار می رود.

بررسی زنده بودن انگشت بر روی دستگاه حضور و غیاب

در عکسهای اثر انگشت، یک سری خطوط بر روی انگشت وجود دارد و از آن می توان متوجه شد که انگشت زنده است: منافذ ، لبه ها خطوط و ترتیب قرارگیری برجستگی و فرورفتگی انگشت این خصوصیات آنچنان دقیق و منظم در کنار هم قرار گرفته اند که این امکان وجود نخواهد داشت که با موادی مانند :

ژلاتین , پلاستیک و غیره قابل کپی برداری باشد.

بدین ترتیب سنسور اثر انگشت پیشرفته با بافت زنده میتواند از اثر انگشت فرد تصویری با کیفیت بسیار بالا تهیه کرده و به راحتی توانایی شناسایی این خصوصیات ظریف را دارد.

بررسی خصوصیات انگشت تقلبی

در حالت عادی ساختن اثرانگشت تقلبی که همانند اثر انگشت واقعی باشد کار بسیار سختی است و تقریبا انجام این کار با وجود تکنولوژی بافت زنده کاملا بیهوده می باشد.

لبه های اثر انگشت، حفره های سفید و سیاه بسیار زیاد در ناحیه اثر انگشت و … . با دیدن مقداری از این خصوصیات می توان اثرانگشت های تقلبی را شناسایی کرد. تکنولوژی تشخیص اثر انگشت زنده در دستگاه حضور و غیاب تکنولوژی تشخیص زنده بودن که جدیدا توسط دو کمپانی ZK و Suprema توسعه یافته است، که می تواند به طور کامل از جعل اثر انگشت جلوگیری کند.این سیستم با استفاده از تکنولوژی جدید تصویر با دو نوع نور به  صورت اشعه مادون  قرمز و نور سفید استفاده می شود که باعث می گردد اثر انگشت جعلی را شناسایی کند.

این تکنولوژی این امکان را دارد که اثر انگشت ساخته شده به وسیله ژلاتین , سیلیکون , چسب را با استفاده از تصاویری که از اشعه مادون قرمز دریافت می کند تشخیص دهد. سنسور جدید بافت زنده به دو اسم OP5 و Silk ID بوده که در دستگاه حضور و غیاب ,دستگاه کنترل تردداسکنر اثر انگشت به کار می رود.هردو سنسور اثر انگشت دارای قابلیت بافت زنده بوده و این امکان را دارند که بتوانند اثر انگشت تقلبی را تشخیص دهند و این امر باعث گردیده که سطح امنیت به طور کامل بالا برود و کاربر با خیال راحت محیط مورد نظر خودرا تحت کنترل در آورد.

 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها