0

ايران در زمينه تشخيص و درمان بيماري‌هاي چشم در خاورميانه مقام نخست دارد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ايران در زمينه تشخيص و درمان بيماري‌هاي چشم در خاورميانه مقام نخست دارد
پنج شنبه 23 دی 1389  6:27 PM

89/10/23 - 15:50
شماره:8910230536
نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس انجمن چشم‌پزشكان كشور:
ايران در زمينه تشخيص و درمان بيماري‌هاي چشم در خاورميانه مقام نخست دارد

خبرگزاري فارس: رئيس انجمن چشم‌پزشكان كشور گفت: كشور در خصوص شناخت و درمان بيماري‌هاي چشم در خاورميانه مقام نخست را دارد اما در زمينه تحقيقات كمي‌ از اروپا عقب هستيم.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، نخستين سمينار كاربرد ليزر در چشم‌پزشكي امروز با حضور جمعي از متخصصان اين رشته در دانشگاه علوم‌ پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.

امين‌الله نيك‌اقبالي، رئيس انجمن چشم‌پزشكان ايران در خصوص تاريخچه ليزر اظهار داشت: در ابتدا هخامنشيان از تأثير سوء نور خورشيد بر چشم اطلاع داشتند، پس از آن در سال 1670 ميلادي اين تأثير نور خورشيد بر چشم گزارش شد و در سال 1942 در خصوص انعقاد شبكيه از نور خورشيد استفاده شد اما اين كار با مشكلات زيادي همراه بود بر همين اساس در سال 1917 انيشتين اعلام كرد كه مي‌توان از ليزر استفاده كرد و در سال 1956 "مايمن " براي نخستين بار در دنيا با ياقوت ليزر ساخت.

وي گفت: در سال 1360 يك دستگاه ليزر وارد ايران شد؛ در سال 1363 در بيمارستان لبافي‌نژاد، ليزر شروع به كار كرد و پس از آن يكي دو مركزچشم‌پزشكي در تهران ليزر را به كار بردند ضمن اينكه نخستين كنفرانس ليزر را سازمان انرژي اتمي در سال 1365 برپا كرد.

رئيس انجمن چشم‌پزشكان ايران ادامه داد: ليزر در چشم‌پزشكي توانست جلوي پيشرفت بيماري‌هاي چشمي را بگيرد و مانع از نابينايي شود.

نيك‌اقبالي افزود: ميزان جراحي چشم با ليزر در كشور بسيار زياد است البته ليزر از پوست پلك تا عمق چشم كاربرد دارد همچنين در حال حاضر از ليزر براي منعقد كردن عروق، فعال سازي پوست، بازسازي قرنيه و حذف عينك استفاده مي‌شود.

وي در خصوص عوارض ليزر اظهار داشت: در دنيا هيچ جراحي بدون عارضه نيست، از اين رو بيشتر ليزر در درمان‌هاي كم‌خطر نظير تغيير شماره عينك، حذف عينك و ديگر بيماري‌هايي كه خطري نداشته باشد استفاده مي‌شود؛ اگر پزشك آشنايي كامل با ليزر داشته باشد و مهارت كافي را به كار ببرد قطعا عوارض بسيار كم خواهد بود.

وي در خصوص وضعيت درمان بيماري‌هاي چشمي در ايران نسبت به ساير كشورها گفت: ايران در خصوص درمان تشخيص و پيشگيري از بيماري‌هاي چشم در خاورميانه حرف اول را مي‌زند اما ما در زمينه تحقيقات كمي عقب‌تر هستيم.

رئيس انجمن چشم‌پزشكي ايران شايع‌ترين بيماري‌هاي چشم را بيماري آب مرواريد و گلوكوم بيان كرد و ادامه داد: متأسفانه تنبلي چشم كودكان نيز براي ما يك مسئله است چرا كه اين عارضه مي‌تواند در بزرگسالي منجر به مشكلات ديگري شود. از اين رو مي‌توان با يك معاينه ساده و بستن يك چشم در كودكان آنها را مداوا كرد.

وي به كاربرد ليزر در درمان بيماري‌هاي شبكيه در نوزادان نارس اشاره كرد و اظهار داشت: مشكلات شبكيه‌اي در نوزادان نارس منجر به نابينايي مي‌شود از اين رو با كاربرد ليزر اين عارضه تحت كنترل قرار گرفته و از عوارض نابينايي در نوزاد جلوگيري مي‌كند ضمن اينكه اين درمان براي نوزاد عوارضي ندارد.

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها