0

چهل سالگی انقلاب(7)-اقتدار دفاعی

 
mokary
mokary
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 1493
محل سکونت : isfahan

چهل سالگی انقلاب(7)-اقتدار دفاعی
یک شنبه 23 دی 1397  8:29 AM

دستاورد‌های چهل ساله انقلاب اسلامی  در حوزه «اقتدار دفاعی»

 - استقلال دفاعی:

۱ - انقلاب اسلامی به نیرو‌های مسلح ایران عزت و کرامت داد و پس از ۲۰۰ سال تابعیت از ارتش‌های بیگانه، نیرو‌های مسلح ایران را مستقل کرد.

۲ - وابستگی نیرو‌های مسلح به اجانب در دوره پهلوی به وضعیتی بسیار شرم‌آور رسید و هر دو طرف قرارداد تسلیحاتی برای ایران، آمریکایی‌ها بودند. خودشان به‌عنوان مستشار سفارش سلاح می‌دادند و خودشان سلاح را می‌فروختند و خودشان کیفیت آن را تأیید می‌کردند.

۳ - بی‌اختیاری حکومت ایران نسبت به نیرو‌های مسلح خودش به حدی بود که محمدرضا پهلوی گاهی به مادر و همسر خودش از آمریکایی‌ها گله می‌کند که یگان‌هایی از ارتش ایران را بدون اطلاع و در کشور‌های دیگر بکار گرفته‌اند این واقعیتی است که در کتاب خاطرات شاه و خاندانش آمده است.

۴ - امروزه استقلال دفاعی ایران در دکترین، استراتژی، آموزش‌ها، ساختار‌ها و عدم وابستگی به پیمان‌های نظامی استکباری را هیچ کشوری به‌جز ابرقدرت‌های جهان ندارد و همه کشور‌های دیگر در کلیه این شئون یا در بخش‌هایی از آن وابسته‌اند.

 - تاریخ دفاعی در ایران:

۱ - ظلم و بی‌تدبیری پادشاهان موجب شده بود در طول تاریخ نظام‌های شاهنشاهی در بسیاری از مواردی که ایران مورد هجوم گسترده‌ای واقع‌شده بود نیرو‌های مسلح باوجود تسلیحات و سازوبرگ وسیعی که در اختیار داشتند شکست می‌خوردند. شکست ارتش‌های شاهنشاهی در مقابل سپاه اسکندر، سپاه مغول، خلفای عرب و آخرین مورد آن اشغال کل خاک ایران توسط متفقین در زمان رضاشاه بدون شلیک یک گلوله بود.

۲ - مدیریت نظام‌های ظالمانه شاهنشاهی به‌گونه‌ای بود که در ۲۰۰ سال گذشته هر بار ایران موردتهاجم دول بیگانه قرار گرفت، بخشی از ایران تجزیه‌شده و به تاراج رفت و ظرف چند قرن اخیر مساحت ایران از ۳/۷ میلیون کیلومترمربع به ۷/۱ کاهش یافت و ایالت‌های مختلفی از ایران جدا و به کشور همسایه واگذار یا کشور مستقلی تبدیل شد. آخرین آن‌ها جدا شدن استان چهاردهم ایران و تبدیل آن به کشور بحرین در دوره محمدرضا پهلوی بود.

۳ - در زمان طاغوت نیرو‌های مسلح ایران در خدمت ارتش‌های متجاوز آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی و دولت‌های مستبدی مانند اتیوپی بودند و برای سرکوب ملت‌های مظلوم و آزادیخواه مانند ویتنام، عمان، فلسطین و اتیوپی بکار گرفته می‌شدند که موجب ننگ برای ملت ایران بود، امّا امروز افتخار داریم قدرت نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مظلومان و ایستادگی در برابر مستکبران بکار گرفته می‌شود که افتخار ملت ایران است.

۴ - تاریخ دفاعی گذشته مملو از تجاوز به دیگران و حمایت از ظالمان است، امّا پس از انقلاب اسلامی نیرو‌های مسلح ایران مفتخرند که برخلاف رژیم گذشته که هواپیما‌های جنگی ایران و نیرو‌های رزمنده را برای سرکوب انقلابیون و مستضعفان بپا خواسته در ظفار و ویتنام و اتیوپی می‌فرستاد، مستشاران خود را برای یاری مظلومان و ایستادگی در مقابل ظالمان اعزام می‌کنند.

۵ - رهایی نیرو‌های مسلح از سلطه شاهان و بیگانگان و پیوند آن‌ها با ولایت، چنان عزت و اقتداری به نیرو‌های مسلح ایران بخشید که آن‌ها را به نیروی شکست‌ناپذیر بدل کرد و برای اولین بار در قرون اخیر تهاجم دشمنان با پشتیبانی همه قدرت‌های جهان بدون جدا شدن حتی یک وجب از خاک ایران به شکست انجامید.

۶ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حادثه‌ای کاملاً استثنایی دشمن با حمایت همه کشور‌های سلطه‌گر جهان، به ایران حمله کرد و استکبار غرب و شرق که درگیری‌های زیادی باهم داشتند بر سر نابودی ایران از طریق تجاوز نظامی، هم‌قسم شدند، امّا نیرو‌های مسلح ایران در پرتو انقلاب اسلامی متصل به نیروی لایزال الهی و مستظهر به حمایت بی‌پایان مردمی، همه  ابرقدرت‌ها را یکجا شکست دادند و حتی در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا به بازدارندگی رسیدند.

 - الهام بخشی دفاعی:

۱ - پیروزی‌های درخشان نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس و در رویارویی با ناوگان‌های متجاوز آمریکا و انگلیس و توانمندی آن‌ها در برقراری امنیت داخلی، نیرو‌های مسلح ایران را به قوایی الهام‌بخش برای تمام آزادیخواهان جهان تبدیل کرده است.

۲ - حزب‌الله لبنان، نیرو‌های جهادی فلسطین، ارتش مردمی سوریه، حشد الشعبی عراق، انصار الله یمن با الهام از تفکر، راهبردها، سازمان‌دهی و تاکتیک‌های نیرو‌های مقاومت بسیج، افسانه شکست‌ناپذیری آمریکا و رژیم صهیونیستی را باطل کردند و بزرگ‌ترین حماسه‌های افتخارآمیز را برای کشورهایشان آفریده‌اند.

- مردمی شدن دفاع:

۱ - مکتبی بودن و مردمی بودن نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی آن‌ها را به نیروی شکست‌ناپذیری تبدیل کرده است و مشارکت ایثارگرانه مردم در دفاع از جمهوری اسلامی ایران، در جهان بی‌نظیر است.

۲ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشارکت داوطلبانه مردمی در قالب بسیج، الگوی بی‌نظیر دفاعی را در ایران شکل داد. الگویی که مشارکت عاشقانه مردم از خط مقدم نبرد تا عمق پشتیبانی‌ها را تضمین می‌کند.

۳ - نیرو‌های مردمی بسیج نه‌تن‌ها افتخارآمیزترین نیرو‌های خط‌شکن در قدرت دفاعی هستند بلکه از تمام شئون دفاع؛ از اطلاعات تا اورژانس در بهداشت و درمان و مهندسی و تأمین آذوقه، تسلیحات و تجهیزات را بر عهده‌دارند.

۴ - حضور نیرو‌های بسیج مردمی مدافع انقلاب اسلامی در تمامی گستره جغرافیای کشور امکان هرگونه نفوذ یگان‌های رزمی دشمن را به صفر رسانده است.

۵ - دفاع مردمی و همه‌جانبه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در برابر گسترده‌ترین توطئه‌های استکباری برای ناامن سازی ایران در سال‌های اولیه انقلاب اسلامی، الگوی جدیدی از عملیات دفاع داخلی را به نمایش گذاشتند که در جهان بی‌نظیر است. الگویی که در آن بدون درهم کوبیدن شهر‌ها و روستا‌ها و بدون وارد شدن تلفات به غیرنظامیان که ضدانقلاب آن‌ها را سنگر خودکرده بود، ضدانقلاب را با شیوه‌های انسانی و با ساختار‌های مردمی و متکی به قدرت مردم درهم کوبید و امنیت مردمی پایدار را در دوردست‌ترین مناطق مرزی کشور برقرار کرد.

  - خودکفایی در دفاع:

۱ - اندیشه خودکفایی نیرو‌های مسلح در سال ۵۸ با الهام از هدایت‌های امام خمینی (ره) و با دستور مستقیم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که نماینده امام در ارتش بودند شکل گرفت و شجره طیبه‌ای از دانش، فناوری و صنعت را شکل داد که امروز به درختی تناور و پر از ثمرات افتخارآمیز تبدیل‌شده است.

۲ - تنوع تسلیحات بومی در ساختار قدرت جمهوری اسلامی ایران به‌جز چند ابرقدرت در جهان نظیری ندارد، پیچیده‌ترین تسلیحات را از زیردریا تا مافوق جو می‌سازیم.

۳ - در پرتو انقلاب اسلامی صنعت تسلیحات ایران که جز ساخت چند نوع مهمات و مونتاژ یک مدل تفنگ قابلیتی نداشت امروز انواع سلاح‌های سبک، خمپاره‌اندازها، توپ‌ها، موشک‌های ضد زره، موشک‌های کروز و بالستیک زمین به زمین، سامانه‌های پدافند هوایی، سامانه‌های موشکی ساحل به دریا و دریا به دریا شناور‌های فوق مدرن، قایق‌های تندرو فوق مدرن تا ناو‌های جنگی بزرگ، هواناو‌ها و زیردریایی‌ها، انواع تانک و نفربر، وسایل مخابراتی و بی‌سیم و تجهیزات جنگ الکترونیک را از طراحی اولیه تا ساخت و تحویل و بهره‌برداری، در داخل ایران انجام می‌دهند.

۴ - پیچیده‌ترین و دقیق‌ترین سامانه‌های تسلیحات یعنی سامانه‌های پدافند هوایی شامل رادار‌های اخطار اولیه، رادار‌های تعقیب و هدایت، موشک‌ها، سامانه‌های فرماندهی و کنترل، سیکرها، توپ‌ها و. در تمام سطوح برد‌های کوتاه، متوسط و بلند در داخل کشور ساخته می‌شود. سامانه‌هایی که کوچک‌ترین هواپیما‌های جنگی در فاصله ۲۰۰ کیلومتری آشکارسازی می‌کند و در برد سلاح، تحت تعقیب قرار می‌دهد و جنگنده‌ای را که در محیط سه‌بعدی با سرعت مافوق صوت در حال جابجایی است منهدم می‌کند.

۵ - پس از انقلاب اسلامی کشور‌های سازنده تسلیحات ابتدا فروش سلاح به ایران را تحریم کردند، شروع به ساخت سلاح کردیم، فروش قطعات و زیرسامانه‌هایی را که در تسلیحات استفاده می‌شد به ایران تحریم کردند، زیرسامانه‌ها را ساختیم از سال ۸۰ حتی فروش مواد اولیه پیشرفته‌ای که می‌توانست کاربرد تسلیحاتی داشته باشد را تحریم کردند عمق ساخت را به مواد اولیه رساندیم.

۶ - تبدیل کردن تحریم‌ها به فرصت موجب شد امروز پیشرفته‌ترین مواد و انواع کامپوزیت‌ها و سوپر آلیاژ‌ها در داخل کشور تولید شود.

۷ - دقیق‌ترین حسگر‌ها و سامانه‌های ناوبری، سریع‌ترین پردازش گر‌ها و کامپیوتر‌های پرواز موشک‌ها، پهپاد‌ها و جنگنده‌ها در درون ایران طراحی و ساخته می‌شود
 
 - فرهنگ دفاعی:

۱ - پشتوانه الهی، مدیریت و فرماندهی بی‌نظیر ولایت‌فقیه، تنیدگی نیرو‌های مسلح و مردم، تفکر شهادت‌طلبانه و تسلیم‌ناپذیر حسینی، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را بدون داشتن تسلیحات اتمی به قدرت بازدارنده در مقابل قدرت‌های استکباری تبدیل کرده است.

۲ - برخلاف تبلیغات دشمن پیشرفت‌های شگرف منابع تسلیحاتی نه متکی به هزینه‌های گزاف بلکه مرهون عشق و ایثار نیرو‌های مؤمن و انقلابی و توانایی مدیریت نیرو‌های مسلح در بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور و بیش از همه هدایت‌های هوشمندانه و اصرار رهبری انقلاب اسلامی در  بومی‌سازی تسلیحات است.

۳ - خصوصیات معنوی اختصاصی فرهنگ دفاعی منحصربه‌فرد جمهوری اسلامی ایران، نیرو‌های مسلح ما را از همه جهان متمایز کرده است تکلیف گرایی، شهادت‌طلبی، توکل بر خدا، انس با زیارت و دعا در سنگر‌های رزم، پایبندی به احکام عبادی در سخت‌ترین شرایط جنگی، اقتداری توصیف نشدنی برای نیرو‌های مسلح فراهم آورده است این فرهنگ غنی است که موجب شده باوجود تهاجم فرهنگی سنگین، جوانان فراوانی برای اعزام به جبهه مقاومت لحظه‌شماری می‌کنند.

۴ - دو عنصر تکیه به قدرت خدا و فرماندهی ولایت از یک‌سو و اعتماد به جوانان و قرار دادن آن‌ها در حساس‌ترین مسئولیت‌های نظامی از سوی دیگر بانشاط‌ترین و منعطف‌ترین نیروی نظامی جهان را به ملت ایران بخشیده است. ابتکارات غافلگیرکننده و نبرد نامتقارن محصول این دو خصوصیت پایان‌ناپذیر است.

۵ - رمز موفقیت نیرو‌های مسلح ما اعم از؛ منابع تسلیحاتی، مراکز تحقیقاتی و نیروها، تبدیل کردن تحریم‌ها به فرصت‌ها است.

۶ - همین خصوصیت موجب شد نیرو‌های دفاعی کشور که از روز ۲۲ بهمن ۵۷ تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفتند، به خاطر شدت تحریم‌ها، به پیشروترین نهاد کشور در تولید علم و فناوری کالا‌های صنعتی تبدیل شوند و موتور محرک علم و فناوری کشور باشند.

۷ - ارزش دادن به مجاهدان اسلام در مواضع و رفتار رهبری معظم انقلاب از آغاز تاکنون و تأسی مردم به این مرام در تکریم خانواده‌های شهدا و جانبازان و نهادسازی‌های انقلابی که ابتکار منحصربه‌فرد جمهوری اسلامی است منزلت جهاد را در فرهنگ عمومی به بالاترین سطح خود برد و موجب قوام و استحکام نیرو‌های دفاعی کشور شد.

۸ - جمهوری اسلامی ایران به خاطر مردمی بودن دفاع، اتکا به نیروی ایمان رزمندگان، پشتیبانی‌های مردمی رزمندگان، فرهنگ اسلامی صرفه‌جویی و قناعت، نیرو‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران را یکی از کم‌هزینه‌ترین کشور‌ها در بخش دفاع کرده است. بودجه دفاعی عربستان سعودی ۶۳/۷ میلیارد دلار است حتی بودجه دفاعی کشور‌های بسیار کم تهدید مانند آلمان ۴۵، ژاپن ۵۹ و کانادا ۱۴ میلیارد دلار است کشور‌های بسیار کوچکی که در حد یک استان ایران هم محسوب نمی‌شوند مثل کره جنوبی که ۱۸ برابر کوچک‌تر از ایران است ۴۳ میلیارد دلار، امارات ۱۹ میلیارد دلار، رژیم صهیونیستی ۱۸، حتی عمان ۹/۱ میلیارد دلار است درحالی‌که بودجه دفاعی ایران با داشتن ۱۶ کشور همسایه در حساس‌ترین نقطه جغرافیایی جهان و با داشتن دشمنان ابرقدرتی، چون آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی که دائماً ایران را تهدید کرده و می‌کنند، کمتر از ۷ میلیارد دلار است و تنها ۳ درصد از تولید ناخالص ملّی است.

 

* آب ، کم جو ؛ تشنگی آور بدست

 تا بجوشد آبت از بالا و پست *

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها