0

مشاوره حقوقی رایگان

 
vakilbamavakil
vakilbamavakil
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1400 
تعداد پست ها : 29
محل سکونت : تهران

پاسخ به:مشاوره حقوقی رایگان
چهارشنبه 18 اسفند 1400  10:53 PM

حضانت فرزند پسر و دختر بعد از طلاق چگونه است؟

معنای حضانت!

 

حضانت به معنای نگهداری فرزندان توسط پدرو مادر است مطابق ماده 1168 قانون مدنی حضانت فرزند پسر و دختر هم حق پدر و مادر و هم تکلیف آنان است و تا زمانی که پدر و مادر با یکدیگر زندگی می‌کند مشکلی در مورد حضانت فرزندان وجود ندارد ولی در صورتی که پدر و مادر جدا از هم زندگی می‌کنند ،چه در طول زندگی مشترک و چه بعد از جدایی و طلاق، قانون در ماده 1169 قانون مدنی حکم این قضیه را مشخص نموده و حق حضانت را در مورد فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن تا سن بلوغ ( 9 سالگی ) با پدر است و در مورد فرزند پسر تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن تا سن بلوغ ( 15 سالگی ) با پدر است البته در همین مورد هم دادگاه درصورتی که مصلحت طفل را در زندگی با والد دیگر ببیند و عدم صلاحیت پدر یا مادری که فرزند را نگهداری می‌کنند برایش مشخص شود ، حق حضانت را به طرف دیگر میدهد. نکته قابل توجه آن است که بعد از سن 9 سالگی در دختران و 15 سالگی در پسران انتخاب محل زندگی با پدر یا مادر با فرزندان است.

 

پاسخ به:مشاوره حقوقی رایگان

 

 

نگه داری از فرزندان بعد از طلاق با کیست

یک سوال پر تکرار درباره حضانت فرزند پسر و دختر

آیا تا زمانی که حکم دادگاه در خصوص حضانت صادر و قطعی نشود، امکان ملاقات حضوری و قبول حضانت فرزندم را ندارم؟

 

نکته جالب توجه، پیش بینی امکان اخذ دستور موقت طبق ماده 7 قانون حمایت خانواده ، هم در مسئله حضانت و هم در مسئله ملاقات والدین است که بدین معناست :

 

شما در راستای دادخواستتان علاوه بر موضوع حضانت یا ملاقات ، دستورموقت قبل از صدور حکم دادگاه هم طبق قانون پیش بینی شده است.

 

برای مثال دریکی از پرونده های گروه حقوقی وکیل باما پدری با مراجعه به تیم حقوقی متخصص در امر حضانت فرزند پسر و دختر با بیان اینکه همسرش زندگی مشترک را رها نموده و پسر8 ساله‌شان را با خود از منزل خارج کرده به دلیل عدم فراهم نمودن امکانات مناسب زندگی برای پسرش توسط مادر و با توجه به اینکه مادر کودک جهت سکونت مسکن مناسبی ندارد و اینکه با تقلب، پرونده تحصیلی فرزند مشترک را بدون اجازه پدر از مدرسه اخذ نموده بود و درمدرسه دیگر ثبت نام کرده بوده است درخواست انجام ترتیبات صدور حکم حضانت به نفع پدر را از دادگاه داشت و این درخواست به دلیل مقارن شدن با شروع سال تحصیلی جدید فرزند با فوریت همراه بود که وکلای خانواده گروه حقوقی وکیل باما باتوجه به درخواست موکل، از دادگاه تقاضای صدور حکم حضانت به نفع پدر برای فرزند مشترکشان ( پسر 8 ساله ) را داشتند و در ابتدای کار قبل از حتی تشکیل جلسه دادگاه، درخواست صدور دستور موقت حضانت با توجه به فوریت مسئله حضانت از دادگاه نمودند که دادگاه با موافقت با دستور موقت حضانت پدر قبل از صدور حکم دادگاه موافقت کرد.

 

موارد مهم برای دادگاه برای تایید صلاحیت والدین برای حضانت فرزند

طبق ماده 1173 قانون مدنی

 

عدم اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار.

عدم اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء.

عدم ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی.

عدم سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق.

عدم تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.

با اثبات هریک از موارد بالا در مورد والدی که از فرزند خود نگهداری می‌کند، می‌توان حکم حضانت به نفع والد دیگر در صورتی که واجد شرایط باشد را از دادگاه اخذ نمود.

 

نکته مهمی که غالبا در عرف اشتباه برداشت می‌شود آن است که برخلاف تصور عموم در صورت فوت پدر ، حضانت طفل با مادر است ولو اینکه برای طفل قیم تعین شود، باز هم حضانت فرزند با پدر بزرگ و مادر بزگ در صورت حیات مادر نیست و الویت با مادر است.

 

نکته دیگر آن است که در زمانی که طبق حکم دادگاه حضانت فرزندان بایکی از والدین است طرف دیگر مطابق ماده 1174 قانون مدنی حق ملاقات فرزند مشترک را دارد و در صورت اختلاف بین والدین در زمان و مکان این ملاقات ، با تقدیم دادخواست ملاقات فرزند مشترک به دادگاه ، جزییات ملاقات توسط دادگاه تعیین می‌شود و والدی که حضانت طفل را بر عهده دارد در صورت ممانعت برای ملاقات مجازات خواهد شد.

منبع: وکیل با ما

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها