0

وقتی که خواسته های مردم فراموش می شود!

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

وقتی که خواسته های مردم فراموش می شود!
پنج شنبه 21 دی 1396  8:55 AM

 

آلزایمر

مردم از آلزایمر سیاسی – اقتصادی رنج می برند؛ آن هنگام که مسئولین در تبلیغات انتخاباتی از سهام عدالت ده میلیونی و بهتر شدن وضعیت نیازمندان و یا کاهش تورم و نرخ بیکاری سخن می گویند و بعد از تکیه بر مسند ریاست، آن خواسته ها به حضور زنان در ورزشگاه و پخش صدای شجریان از تلویزیون تقلیل می یابد.

 

کارگر


اگرچه این روزها هم جامعه شناسان و روان شناسان و هم سیاستمداران و اهالی رسانه به میدان آمده اند تا از اعتراضات و یا اغتشاشات اخیر سخن بگویند و هرکدام عواملی را برای شکل گیری این رفتارها ذکر می کنند؛ اما بین همه نظرهای اعلامی، یک کلید واژه مشترک وجود دارد؛ اقتصاد.

چه آن زمانی که مردم در خیابان ها و مقابل مراجع قانونگذار همچون مجلس تجمع کردند و چه آن هنگام که در مقابل مراجع نظارتی همچون دفاتر قوه قضاییه به وضعیت اقتصادی معترض بودند؛ یک خواسته داشتند و آن بهبود وضعیت اقتصادی بود. هرچند در تجمعات آرام مردم این خواسته به گوش مسئولین نرسید و هیچکدام حتی زحمت پیاده شدن از خودرو و شنیدن صدای مردم را به خود ندادند.

حضور مردم در خیابان ها منجر به این شد که خود دست به کار بشوند و صدایشان را به گوش مسئولین برسانند اما سواستفاده دشمن در به انحراف کشاندن اعتراضات قانونی مردم موجب آن شد که اعتراض به اغتشاش تبدیل شود و به تعبیر رهبر انقلاب همچون مگسی که بر روی زخم نشسته است، آلودگی را وارد آن کرد.

اما آیا برای این زخم مرهمی وجود دارد؟

نگاهی به سخنان اخیر رئیس جمهور این نگرانی را ایجاد می کند که گویا این زخم بهبود نخواهد یافت. امید بر آن بود که سخنان رئیس جمهور در جمع فعالان اقتصادی، که پس از آرام شدن فضای کشور صورت گرفت، رنگ و بوی اقتصادی داشته باشد، تا هر ایرانی بگوید که «بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنوم» . اما از همه چیز سخن به میان آمد جز قولی و فرمانی در جهت التیام بر درد مردم. فیلترینگ اینستاگرام و تلگرام شد مسئله اصلی و در نهایت هم همان بازی دوگانه که یک عده نمی خواهند مردم آزاد باشند و ما مقابل آنها ایستاده ایم . همان دوقطبی صدا و سیما میلی یا ملی که در اولی صدای مردم شنیده نمی شود و در دومی همه حق سخن گفتن دارند.

سخن های بسیاری گفته شده که چرا به صدا و سیمایی که به دستور مسئولین، اعتراضات مردم را پخش نکرده توسط خود مسئولین انتقاد می شود و یا همان فیلترینگ تلگرامی که توسط مسئولین صورت گرفته، توسط خودشان مورد نقد قرار می گیرد؛ که پرداختن به آن در این مقال نمی گنجد. اما بدانیم که هیچ عقل سلیمی نه با گردش اطلاعات مخالف است و نه با شنیدن شدن صدای مردم از صدا و سیما؛ اما آیا مردم برای بهبود سرعت اینترنت و بهتر شدن وضعیت رسانه ها به خیابان ها آمدند و یا شعار مرگ بر گرانی و مرگ بر بیکاری در خیابان ها طنین انداز شد؟

حال که فضای کشور، از آن دوران پر التهاب عبور کرده است بهتر است صدای مردم شنیده شود و خواست مردم، یعنی بهبود وضعیت اقتصادی از زبان مسئولین شنیده شود تا مردم چنین تصور نکنند که با آرام شدن فضا، خواسته های آنها فراموش می شود.

مردم از آلزایمر سیاسی – اقتصادی رنج می برند؛ آن هنگام که مسئولین در تبلیغات انتخاباتی از سهام عدالت ده میلیونی و بهتر شدن وضعیت نیازمندان و یا کاهش تورم و نرخ بیکاری سخن می گویند و بعد از تکیه بر مسند ریاست، آن خواسته ها به حضور زنان در ورزشگاه و پخش صدای شجریان از تلویزیون تقلیل می یابد.

حالا هم مردم بیم این را دارند که نکند با آرام شدن فضا پس از اغتشاشات خواسته های بر حق شان فراموش شود و فیلترینگ و دوگانه های سیاسی به عنوان محور اصلی مطالبات بیان شود. اگر می خواهیم این مطالبات فراموش نشود صدا و سیما، مجلس، نهاد های نظارتی و...  باید مطالبه گر باشند نه توجیه گر! 

منبع: تبیان

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

تشکرات از این پست
farshon
دسترسی سریع به انجمن ها