0

خاطره یلدایی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:خاطره یلدایی
چهارشنبه 29 آذر 1396  3:35 PM

خاطرات من بر می گردد به دوران کودکی ، زمانی که در روستا زندگی میکردیم و از تلویزیون ، تلفن ، گوشی موبایل و مشکلات این روزهای فضای مجازی خبری نمود .

زمستان های آن زمان سردتر بود و معمولا سالی حداقل 5 مرتبه بارش برف سنگین روستا را در برمی گرفت . و بارها پیش می آمد که شب یلدا شبی بسیار سرد و برفی بود . خانواده ها و من جمله خانواده خودمان کنار هم ، تعدادی زیر کرسی و تعدادی هم در کنار آن جمع می شدیم . کرسی که آتش آن از زغال و هیزم بود . آن زمان از نفت و بخاری نفتی و گازی خبری نبود .

هنداونه ای بود و چند دانه انار در کنار تخمه هندوانه ، نخودچی ، کشمش ، گندم و شاه دانه بوداده که خود خانواده آماده کرده بودند و بر روی سینی گرد مسی بزرگی بر روی کرسی قرار داشت که با تناول کردن اینگونه تنقلات سالم و ساده در کنار دیدار و گفتگوی خانوادگی لذت بخش بود . 

شام هم معمولا آش جو بود که مادر خدابیامرزم آن را با آتش تنوری که در روز با آن نان پخت بودند در دیزی سفالی  آماده کرده بود و چقدر خوردن آن آش با نان محلی که آرد آن با گندم بومی به دست آمده بود لذت بخش بود . هم چنین خوردن شلغم که در همان آتش تنور پخته  شده بود .

 

بزرگتر ها از زمان های  گذشته خود و خاطرات تلخ و شیرینی که داشتند برای ما تعریف می کردند  و همه سراپا گوش می شدند . خاطراتی که مثلا وقتی پدر خدابیامرزم از برخی سختی هایی که گذرانده بود را تعریف می کرد به گونه ای خودم را جای او قرار می دادم و سختی و دشواری آن را همان لحظه حس می کردم و گرچه برای او همان لحظه گفتنش هم تلخ بود ولی شیرینی خاصی را داشت . چون آن سختی ها دیگر گذشته بود و آن شب هم در کنار خانواده او  شادبود و ما شادتر بودیم .

اینگونه مراسم برای ما کودکان و حتی بزرگترها که معمولا تفریح و سرگرمی های دیگری نداشتیم بسیارشیرین و لذت بخش بود .

مراسم شب یلدا که نوعی دورهمی و شب نشینی  محسوب می شد سراسر احترام و صمیمیت بود و در کمال سادگی و صفا برگزار می شد .

مثل این زمان نبود که مردم علاوه بر شب یلدا تا ساعاتی از نیمه شب گذشته بیدار باشند ،  عادت خوبی داشتند که شب ها زودتر می خوابیدند  و سحر خیز بودند و کامروا .   در شب یلدا ساعت 10 یا نهایتا ساعت 11 شب خوابیده بودند . چون  بعداز نماز مغرب و عشا شام را نوش جان کرده  بودند .  در زمان های معمول هم در ساعت 8 یا حداکثر 9 شب می خوابیدند و هنگام اذان صبح و اقامه نماز  مشغول فعالیت و امور روزمره و شغل خود می شدند .

در نهایت باید بگویم یادش بخیر سادگی و صمیمیت قدیم و مراسم های باصفای آن .

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
تشکرات از این پست
nargesza emamedavazdah mansoor67 shayesteh2000
دسترسی سریع به انجمن ها