0

آسیب‌های ورود «تخیل» به خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

آسیب‌های ورود «تخیل» به خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
یک شنبه 19 آذر 1396  9:08 PM

آسیب‌های ورود «تخیل» به خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری با اشاره به آسیب‌های ورود تخلیل در خاطرات دفاع مقدس، گفت: اکثر خاطرات دفاع مقدس دلی و هیاتی جمع‌آوری شده که اتفاق خوبی است؛ اما امروز برای ایجاد توازن در گونه‌های ادبی نیازمند برنامه هستیم.

کد خبر: ۲۶۹۹۰۹

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸ - 10December 2017

ضررهای ورود تخیل به خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدسبه گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست تخصصی پژوهشی «خاطره‌نگاری» به مناسبت هفته پژوهش و هنر انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه 19 آذرماه) با حضور «حجت‌الاسلام سعید فخرزاده» مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری و «محمد قاسمی‌پور» در حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الاسلام سعید فخرزاده در این نشست با بیان اینکه خاطره از مقوله‌های سهل و ممتنع است، اظهار داشت: وقتی وارد حیطه خاطره‌نگاری می‌شویم، دامنه وسیعی از اطلاعات پیشِ روی ما قرار می‌گیرد که نیازمند پژوهش است. 

وی با طرح این سوال که چگونه می‌توان در خاطره واقعیت را بیان کنیم و جنس خاطره چیست؟، عنوان کرد: پاسخ دادن به بسیاری از سوالات درباره خاطره و خاطره‌نگاری نیازمند پژوهش‌های وسیعی است. نزدیک به 10 هزار عنوان کتاب خاطره تاکنون به چاپ رسیده است که نیازمند پژوهش است.

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری افزود: در موضوع خاطره‌نگاری بحثی مطرح می‌شود که آیا اجازه استفاده از خلاقیت ذهنی می‌تواند در خاطره‌نگاری مورد استفاده قرار گیرد. خاطره‌نگاری به دلیل تفاوت‌های عمده با داستان و لزوم حفظ سندیت، باید بدون دخل و تصرف نوشته شود و نباید خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همراه با تخیل باشد.

حجت‌الاسلام فخرزاده گفت: انجام پژوهش در امر خاطره‌نگاری موجب ورود به لایه‌های زیرین جریان مقاومت می‌شود. تاکنون حدود 12 هزار عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس و حدود 8 هزار عنوان کتاب در حوزه انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است که 80 درصد این آمار در قالب خاطره نوشته شده و به چاپ رسیده است. عمده کتاب‌های منتشر شده درباره خاطرات رزمندگان دفاع مقدس است که جریان‌ساز بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در حوزه رسانه‌های مکتوب، از دوران دفاع مقدس تا کنون پژوهشی صورت بگیرد، ده‌ها میلیون فیش مطلب از طریق رسانه‌ها درباره دفاع مقدس منتشر شده است که اگر دسته بندی شود، به ده‌ها میلیارد بودجه برای کار پژوهشی نیاز دارد.

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری عنوان کرد: فراوانی کتاب با موضوع دفاع مقدس در بخش‌های مختلف بر اساس فکر و برنامه نبوده است. اکثر خاطرات دفاع مقدس دلی و هیاتی جمع‌آوری شده که اتفاق خوبی است؛ اما امروز برای ایجاد توازن در گونه‌های ادبی نیازمند برنامه هستیم.

انتهای پیام/ 121

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها