0

حریق سالانه 15 هزار هکتار از جنگل ها

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

حریق سالانه 15 هزار هکتار از جنگل ها
دوشنبه 22 خرداد 1396  10:43 AM

حریق سالانه 15 هزار هکتار از جنگل هاوقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کشور در فصل گرم سال، یکی از مهم ترین معضلات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور است. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه هر چه شدت گرما افزایش یابد استعداد حریق بالا می‌رود، گفت: در مراتع سرعت حرکت حریق بسیار بالاست چون هنگام وقوع آتش‌سوزی با کوچک ترین وزش بادی در سطح مراتع، هکتارها مرتع طعمه حریق می‌شود.


چندین عامل در این موضوع اثرگذار است اما ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها عامل انسانی دارد،نزدیک به ۶۰ درصد این وقایع سهوی اتفاق می‌افتد و حدود ۴۰ درصد نیز عمدی است که به دلایلی چون اهداف قومی- قبیله‌ای یا تصرفات غیرمجاز زمین انجام می‌گیرد. این موارد شناسایی  و به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

 

سرهنگ قاسم سبزعلی  بااشاره به آمار آتش‌سوزی‌ها در سال ۹۶  گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۳۰ تا ۴۰ مورد آتش‌سوزی داشتیم که بیشتر در استان‌های زاگرسی کشور اتفاق افتاد و بین 5 تا ۱۰ هکتار در مناطق زاگرسی دچار حریق شد. چند مورد آتش‌سوزی کوتاه نیز در استان گلستان به دلیل شرایط توپوگرافی و گرمای هوا رخ داد.

 

افزون براین مناطقی از استان‌های خوزستان، کرمان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد به صورت نوبه‌ای دچار حریق شد که با حضور نیروها اطفا انجام گرفت.فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها درباره امکانات و تجهیزات سازمان جنگل‌ها برای اطفای حریق اظهارکرد: ۱۶ میلیون هکتار وسعت جنگل‌ها و ۸۲ میلیون وسعت مراتع در کشور است که تحت مدیریت سازمان جنگل‌ها قرار دارد. حدود ۶۰ درصد عرصه‌های کشور را جنگل‌ها و مراتع تشکیل می‌دهد. این وسعت سرزمین برای حفاظت به تجهیزات بسیار زیادی نیاز دارد.

 

سبزعلی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۵ هزار هکتار به صورت میانگین حریق سالیانه داریم، اظهار کرد: در سال گذشته با اقداماتی که در بخش جنگل‌ها انجام دادیم و حضور به موقع نیروها و اقدامات حفاظتی، شاهد کاهش حریق ۳۰ درصدی در جنگل‌ها بودیم ولی متاسفانه در مراتع با افزایش حریق مواجه بودیم.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها