0

ایران به رتبه پنجم نانوفناوری جهان صعود کرد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

ایران به رتبه پنجم نانوفناوری جهان صعود کرد
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396  9:16 AM

ایران به رتبه پنجم نانوفناوری جهان صعود کرد در تازه ترین رده بندی جهانی، رتبه ایران در فناوری نانو با یک پله صعودو با پشت سر گذاشتن آلمان، از جایگاه ششم جهانی در تولید علم نانو به رتبه پنجم ارتقا پیداکرد.

 

دکتر سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت  و گو با خراسان با اعلام این مطلب گفت: ایران در حال حاضر در عرصه تولید علم نانو از رشد علمی بسیار خوب و پرشتابی برخوردار است،براین اساس امسال محققان کشورمان در حوزه فناوری نانو موفق شدند با تولید بیش از 2500 مقاله نانو، کشور آلمان را پشت سربگذارند واز رتبه ششم به رتبه پنجم دنیا دست پیداکنند.براین اساس سهم ایران در تولید علم نانوی جهان  اکنون  به 65/5 درصد  رسیده است.


 وی ادامه داد : در این رتبه بندی کشورهای چین، آمریکا، هند و کره جنوبی ، رتبه های اول تا چهارم را کسب کرده اند و جمهوری اسلامی ایران با یک پله صعود نسبت به رده بندی قبل، در رتبه پنجم جهانی  قرار گرفت .


وی با  اشاره به لزوم  توجه ویژه مسئولان کشور  به فناوری نانو و تلاش برای حفظ وارتقاء این جایگاه  افزود : باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که 4 کشور اول جهان در این حوزه  کشورهایی هستند که برای توسعه فناوری نانو سالانه سرمایه گذاری هنگفتی انجام می دهند .

 

وی در ادامه به اهمیت و جایگاه این فناوری و برنامه ها و اهداف پیش بینی شده در این حوزه اشاره و اظهار کرد: تولید ثروت و ارتقای زندگی مردم جزو اولویت های ستاد توسعه فناوری نانو برای چشم انداز ده ساله آینده خواهد بود.

 

وی توسعه صنعتی و تولید محصولات نانو را از دیگر رویکرد های  مد نظر در این حوزه عنوان و تصریح کرد: صاحبان صنایع و شرکت های دانش بنیان باید توجه بیشتری نسبت به این علم داشته باشند چرا که اگر برنامه ریزی و اقدام لازم در این حوزه صورت نگیرد بازار رقابت را در آینده از دست خواهیم داد.


دکتر ستاری معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور نیز با اشاره به دستیابی ایران به رتبه پنجم دنیا در تولید  مقالات نانو گفت : بر اساس آخرین پیمایش مقالات نانوی ایران و جهان در پایان آوریل 2017، ایران توانست به رتبه پنجم دنیا دست یابد.این درحالی است که کسب این رتبه از سوی ایران ومطابق سند راهبردی دوم توسعه فناوری برای سال 1398 هدف گذاری  شده بود.

 

ستاری تصریح کرد: طبق تجربیات سال‌های گذشته، رتبه‌ ایران در این شاخص، همه‌ساله پس از پایان ماه چهارم میلادی، تثبیت و قابل استناد است.وی ادامه داد :ایران از میان 37 کشور فعال در حوزه نانو، پنجمین رتبه را به دست آورد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها