0

ادبیات دفاع مقدس صدایش را به نسل‌ جوان برساند

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

ادبیات دفاع مقدس صدایش را به نسل‌ جوان برساند
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396  9:15 AM

ادبیات دفاع مقدس صدایش را به نسل‌ جوان برساند نشست خبری معرفی برنامه‌های هفدهمین دوره جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس عصر روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا ، در این نشست، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدا بیان کرد: همان طور که ۳۶۵ روز سال لیلة‌القدری دارد جامعه نیز برای خود لیلة‌القدری را متصور است که در آن زایش دارد و بهترین دقایق را ترسیم می‌کند. جامعه ایرانی در هشت سال دفاع مقدس، لیالی قدر  خودش را سپری کرد؛ روزگاری که لحظه به لحظه‌اش در زمان عادی تفسیرناشدنی است و باید در فرازمان به آن نگاه کرد.

 

در چهارراه‌های تاریخی ما، دوران‌ مختلف مقاومت ملی چه در قبل و چه در بعد از اسلام وجود دارد؛ اما هشت سال دفاع مقدس، رنگ و طعم متفاوتی از لحاظ مناطق جغرافیایی ایران یا جنسیت دارد؛ از این رو این دوران گنجی است که هر آنچه از آن برداشت شود، پایان‌ناپذیر است. صالحی ادامه داد: تحولات جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس در ۱۷ سال ستودنی است. اکنون سبک «دفاع مقدس» در عرصه فرهنگ مکتوب مطرح است که شامل شاخه‌های متنوعی اعم از ادبی، رمان، مینی‌مال، نمایشنامه، اسناد و خاطرات است و به همین دلیل اهتمام دوستان در برگزاری ۱۷ دوره از جشنواره نیز ستودنی است. به باور من وقتی نقطه حرکت ما به سوی آینده باشد به جهش ما منجر می‌شود و به نظرم درباره این جایزه نیز چنین نگاهی لازم است.


رئیس نمایشگاه کتاب تهران افزود: در پیرامون ما اتفاقاتی در حال رخ دادن است که توجه به آنها می‌تواند موجب ارتقای همه‌جانبه ما شود. شاهد مثال برای این ادعای من تغییرات سریع فناورانه پیرامون ماست. دفاع مقدس و مروجانش نباید به این پدیده کم‌توجهی کنند به ویژه اینکه این نگاه در آینده ما نیز تاثیرگذار است.او افزود: این مسئله بسیار مهم است که چطور با فناوری‌های نوین می توان طعم سابق کتاب و مطالعه را حفظ کرد، چطور می‌شود ذائقه‌های نسلی را به آن پیوند داد و چطور می‌توان فرزندانمان را با رنگ و طعم مطالعه آشنا کرد.

 

صالحی تاکید کرد: جهان هر روز در یک انقلاب فناورانه در حال کوچک تر شدن است. اگر می‌خواهیم در حافظه جهانی مبدل به خاطره دور نشویم و الگوی ایرانی مسلمان را به دنیا بشناسانیم باید زبان ارتباط جهانی را بیاموزیم. ادبیات دفاع مقدس امروز نیاز دارد تا صدایش را به نسل‌های جوان پس از خود و تمامی آنها که شیفته آن هستند برساند و جشنواره انتخاب بهترین کتاب نیز باید تلاشی در راستای چنین اقدامی باشد.او در پایان پیشنهاد کرد با همکاری وزارت ارشاد نشست هم‌اندیشی میان داوران ۱۷ دوره از این جایزه و برخی صاحب‌نظران در زمینه کتاب دفاع مقدس برگزار شود و از دل آن جرقه و راهکارهایی برای برگزاری بهینه جایزه در دوره بعد از آن فراهم شود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها