0

سوره 3. آل‏عمران آيه 44

ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 13263

سوره 3. آل‏عمران آيه 44
شنبه 16 اردیبهشت 1396  8:16 PM

آيه سوره 3. آل‏عمران آيه 44  

ذَ لِكَ مِنْ أَنْبَآءِ الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيْكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُونَ أَقْلَمَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنْتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ

ترجمه سوره 3. آل‏عمران آيه 44  

اینها از خبرهاى غیبى است كه ما به تو وحى مى‏كنیم، حال آنكه تو نزد آنان نبودى، آنگاه كه قلم‏هاى خود را (براى قرعه كشى) مى‏افكندند تا (به وسیله قرعه معلوم شود كه كدامیك) كفالت مریم را بر عهده بگیرد ونزد آنها نبودى آنگاه كه (براى گرفتن سرپرستى مریم) با هم كشمكش مى‏كردند.

نکته ها سوره 3. آل‏عمران آيه 44  

همانگونه كه اشاره شد، پیش از تولّد مریم مادرش نذر كرده بود كه فرزندش خادم مسجد بیت‏المقدّس باشد. لذا پس از تولّد، نوزاد را در پارچه‏اى پیچیده به مسجد آورد و به بزرگان بنى‏اسرائیل گفت: این كودك نذر مسجد است. چون این مادر از خانواده‏اى بزرگ و محترم بود، بر سر گرفتنِ سرپرستى نوزاد، نزاع سختى[44] در گرفت و بنا بر قرعه شد.
44) از تكرار جمله «ما كنت لدیهم...» استفاده مى‏شود كه نزاع سخت بوده است.

پيام ها سوره 3. آل‏عمران آيه 44  

1- انبیا از طرف خدا بر گوشه‏اى از غیب آگاه مى‏شوند. «من انباء الغیب»[45]

2- حكایت‏هاى قرآن، تنها از طریق وحى براى رسول خدا كشف شد و قبل از آن نه در كتابى بود و نه در سینه‏اى. «من انباء الغیب»
3- یكى از راههاى شناخت تاریخ پیشینیان، وحى است. «ذلك من انباء الغیب»
4- یكى از راههاى حلّ اختلاف، قرعه است. «یلقون اقلامهم»[46]
5 - یك گذشت از مادر واین همه كرامت براى فرزند.[47] «نذرت... ایّهم یكفل مریم»
6- بزرگان، در قبول مسئولیّت‏هاى مقدّس با هم رقابت مى‏كنند. «ایّهم یكفل مریم»
45) یكى از جلوه‏هاى اعجاز قرآن، گزارشات غیبى و نقل نهفته‏هاى تاریخ است.
46) امام باقر علیه السلام فرمود: اوّلین كسى كه مورد قرعه قرار داده شد مریم‏علیها السلام بوده، و این قرعه‏كشى در زمان یتیمى آن حضرت بوده است. (من لایحضر، ج‏3، ص 51 ؛ بحار، ج 14، ص 192.)
47) مادرِ مریم با آنكه سالها صاحب فرزند نمى‏شد، ولى به خاطر نذرى كه كرده است از فرزند دلبندش مى‏گذرد، ودر مقابل بزرگان بنى‏اسرائیل براى سرپرستى او سر ودست مى‏شكنند.
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها