0

برخورد جدی با ناقضین قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی/ دستگیری گردانندگان سایت های ق

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154068
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

برخورد جدی با ناقضین قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی/ دستگیری گردانندگان سایت های ق
یک شنبه 10 اردیبهشت 1396  6:36 PM

برخورد جدی با ناقضین قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی/ دستگیری گردانندگان سایت های قماربازی

تهران-ایرنا- رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی اعلام کرد: مطابق با دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی که برای تبلیغات و فعالیت در فضای مجازی در زمان انتخابات، به تصویب رسیده، مسئولیت انتشار محتوا به عهده منتشر کننده آن خواهد بود وبا ناقضین این قانون به صورت جدی و بدون اغماض برخورد می شود.

برخورد جدی با ناقضین قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی/ دستگیری گردانندگان سایت های ق

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ازپایگاه خبری پلیس، سرهنگ جواد جهانشیری افزود: درآستانه انتخابات پیش رو با توجه به گسترش کاربرد شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت تبلیغاتی، رعایت ضوابط و مقررات در استفاده از این فضا، امری ضروری است و با توجه به قوانین وضع شده، فضای سایبر توسط پلیس فتا رصد شده و با ناقضین قوانین برخورد جدی و غیر قابل اغماضی صورت خواهد پذیرفت.
وی اضافه کرد: با توجه به دستورالعمل مصوب شده در شورای عالی فضای مجازی که مربوط به قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده، نحوه تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری درانتخابات پیش رو ‌باید براین اساس انجام شده و این دستورالعمل برای انتخابات ریاست جمهوری نیز باید اجرایی شود.
رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی با تاکید بر رعایت اخلاق سایبری در بین کاربران به ویژه طرفداران نامزدهای ریاست جمهوری و شوراها، گفت: افراد باید از هرگونه اغراق، شایعه پراکنی و تبلیغ علیه نامزدهای دیگر در فضای مجازی خودداری کرده و تنها می‌توانند شایستگی‌ های خود یا داوطلب مورد نظرشان را مطرح کنند.
سرهنگ جهانشیری افزود: هدف از تدوین و ابلاغ دستورالعمل فعالیت تبلیغاتی انتخابات در فضای مجازی، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های فضای مجازی برای ایجاد شور انتخاباتی، افزایش مشارکت مردمی در انتخابات، مقابله با تخریب و شائبه افکنی علیه نامزدها اعلام شده که ضابطه ‌مند کردن استفاده از فضای مجازی و تسری قوانین و مقررات انتخاباتی در بخش‌های قابل تسری به فضای مجازی به استناد قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه‌ای و قوانین انتخاباتی از دیگر اهداف این دستورالعمل است.
وی گفت: از سوی دیگر و با توجه به روند رو به رشد کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی، سی و چهارمین جلسه شورای عالی فضای مجازی در آذرماه سال 95 نیز به موضوع فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی مربوط می‌شود و طبق این مصوبه مسئولیت انتشار محتوا نیز به عهده منتشرکننده آن خواهد بود.
سرهنگ جهانشیری افزود: برمبنای این دستورالعمل که از سوی مرکزملی فضای مجازی به وزارت ارشاد ابلاغ شده ‌است، تمام نامزدهای انتخابات فقط باید در کانال‌ها و صفحات مجوزدار و قانونی داخلی و خارجی فضای مجازی که در سامانه شامد (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) ثبت شده است، تبلیغات کنند.
وی اضافه کرد: طبق این دستورالعمل تمامی صاحبان کانال‌های فضای مجازی و خدمات مشابه آن در تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی فعال در کشور، که بیش از 5 هزار عضو یا دنبال کننده دارند، باید به ثبت برسند. درصورت عدم ثبت، فعالیت کانال‌ها و خدمات مشابه ثبت نشده غیرقانونی خواهد بود. مرجع تشخیص این خدمات مشابه، مرکز ملی فضای مجازی است و این مرکز با توجه به وظایف و تکالیف خود در نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی، نسبت به رعایت این دستورالعمل باید نظارت کند.
رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی مسئولیت برخورد با کانال‌های متخلف و ناقض قانون جرایم رایانه‌ای به عهده پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) گذاشته شده است.
جهانشیری، بهترین راه اطلاع رسانی و کسب اطلاعات در مورد نامزدهای انتخاباتی را رسانه‌های معتبر دانست و گفت: رسانه‌ها در این میان می‌توانند نقش بسیار موثری در اطلاع رسانی نامزد‌های انتخاباتی و صفحات اصلی آنها در فضای مجازی و شبکه‌‌های اجتماعی داشته باشند.
این مقام مسئول درتوصیه به ستادهای انتخاباتی گفت: ستادهای انتخاباتی درصورت نیاز به ایجاد کانال‌ها و گروه‌های تبلیغاتی برای نامزدهای مورد نظر، لازم است بعد از اخذ مجوزهای لازم از مبادی ذی‌صلاح، در زمان تعیین شده اقدام به تبلیغ کنند.
رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی با اشاره به ایجاد پلیس جامعه محور؛ از هموطنان خواست که به هشدارهای پلیس فتا توجه کنند و درصورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را ازطریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی، برای رسیدگی اعلام کنند.

** شناسایی ودستگیری گردانندگان سایت‌های قمار بازی 
فرمانده انتظامی استان زنجان با اشاره به رصد و کنترل سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی از دستگیری گردانندگان سایت‌های قمار بازی خبرداد.
سرهنگ علی آزادی اضافه کرد: با تلاش‌های شبانه روزی و اقدامات اطلاعاتی و فنی، کارآگاهان پلیس فتا زنجان در استان‌های زنجان‌، تهران، اصفهان و گیلان موفق به دستگیری 13 نفر از گردانندگان سه سایت ‌معروف قمار بازی و تعداد سه درگاه‌ واسط بانکی شدند.
وی ادامه داد: همچنین 10 دستگاه خودروی گران قیمت، از قبیل ‌بی ام وی، آزرا، اوپتیما‌ و تویوتا، توقیف، بیش از 100 قطعه الکترونیکی از قبیل لب‌تاپ، گوشی تلفن همرا‌، فلش‌، کیف پول الکترونیکی (‌وَلِت) و تبلت کشف شد.
آزادی اضافه کرد: در بررسی تراکنش‌های مالی مشخص شد که این افراد دراین‌ مدت گردش مالی بیش از 510 میلیارد ریال داشته‌اند که در این بین سودهای کلانی عاید متهمان شده است.
سرهنگ آزادی اضافه کرد: اکثر متهمان دستگیر شده دارای سنین بین 24 تا 37 ساله بوده و از خانواده متوسط به پایین بوده و دارای تحصیلات عالی، تبحر خاصی در زمینه رایانه به خصوص برنامه نویسی دارند، غالبا این افراد در دوران دانشجوئی با توجه به استعداد‌های خاص شان باهم آشنا شده و با توجه به حس قدرت طلبی و کسب منافع مالی، با اسامی مستعار توانسته بودند خود را در جامعه مجازی به صورت خاص مطرح کنند. 
وی گفت: قماربازی با هر وسیله‌ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس یا تا 74 ضربه شلاق محکوم و در صورت تجاهر به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌شوند.
وی افزود: همچنین هرفردی، آلات و وسایل مخصوص به قماربازی را بخرد، حمل یا نگهداری کند به یک تا سه ماه حبس یا تا 500 هزار تا یک میلیون و 500 هزار ریال جریمه نقدی محکوم می‌شود.

**شناسایی و دستگیری مزاحمن اینترنتی 
رئیس پلیس فتا گیلان ازدستگیری مزاحمان اینترنتی خبرداد وگفت: چهارنفرازمزاحمان اینترنتی در رشت و صومعه سرا شناسایی و دستگیر شدند. 
سرهنگ ایرج محمدخانی گفت: در پی ارجاع چند فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی تعدادی از شهروندان، مبنی بر ایجاد مزاحمت برای آنان از طریق پیام رسان موبایلی گزینه خارجی‌، بررسی موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.
وی افزود‌: با پی‌جویی فنی و پلیسی، مزاحمان اینترنتی در شبکه اجتماعی که دو مرد 27 و 29 ساله و یک زن 38 ساله اهل و ساکن رشت و یک مرد 34 ساله اهل و ساکن صومعه سرا بودند شناسایی‌، با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شدند.
رئیس پلیس فتا گیلان گفت: بررسی پرونده‌های حوزه فتا در سال 95 نشان می‌دهد ، 23 درصد از جرایم سایبری‌ استان گیلان مزاحمت اینترنتی بوده که برای کاهش آن لازم است کاربران در انتخاب پیام رسان‌های موبایلی شرکت‌های بیگانه و استفاده از خدمات آنها‌، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند.
**واژگونی اتوبوس در شاهین شهر
رئیس پلیس راه استان اصفهان از واژگون شدن یک دستگاه اتوبوس مسافربری اسکانیا در اتوبان معلم و فوت یک نفر و مجروحیت پنج فرد دیگر خبر داد.
سرهنگ حسین پورقیصری گفت: عصر روز گذشته (شنبه) ماموران پلیس راه شاهین شهر از واژگون شدن یک دستگاه اتوبوس مسافربری اسکانیا در اتوبان معلم زیر پل هسا، مطلع وبه محل اعزام شدند.
وی افزود: در اثر این حادثه رانندگی یک نفر از مسافران اتوبوس جان خود را از دست داد و پنج نفر دیگر مجروح شدند.
این مقام انتظامی گفت: علت وقوع این حادثه عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه به علت تخطی از سرعت مطمئنه و لغزندگی جاده به علت بارش باران اعلام شده است.

**کشف محموله دام قاچاق 
فرمانده انتظامی سروستان استان فارس از کشف 280 راس دام قاچاق به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال در این شهرستان خبر داد.
سرهنگ حکمت الله حیدری گفت: درپی تشدید برخورد با پدیده شوم قاچاق، ماموران انتظامی این شهرستان با انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی و رصد محورهای مواصلاتی موفق به توقیف دو دستگاه کامیون حامل دام قاچاق شدند.
وی اضافه کرد: دربازرسی از این دو کامیون 280 راس دام قاچاق به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال کشف شد.
فرمانده انتظامی شهرستان سروستان با اشاره به دستگیری دو نفر متهم دراین خصوص، افزود: پدیده قاچاق کالا علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد کشور، زمینه ساز بروز سایر جرایم درجامعه است و مقابله با آن یکی از اولویت های کاری پلیس به شمار می رود.

**کشف 20 میلیاردی گوشی تلفن همراه 
رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی از کشف یک هزار و 508 دستگاه گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی آن به ارزش 20 میلیارد ریال در تبریز خبر داد.
سرهنگ صابرعباس زاده گفت: درپی کسب خبری مبنی بر تردد خودروهای حامل بار قاچاق در یکی از محورهای مواصلاتی تبریز، ماموران پلیس آگاهی در قالب چند تیم عملیاتی به محور مورد نظر اعزام شدند.
وی به شناسایی یک دستگاه تویوتای استیشن اشاره کرد و افزود: ماموران این خودرو  را تحت تعقیب و مراقبت قرار داده و با استفاده از موانع بازدارنده آن را متوقف کردند که در نهایت راننده با برجا گذاشتن خودرو با استفاده از تاریکی شب متواری شد.
سرهنگ عباس زاده با بیان اینکه در بازرسی از این خودرو هزار و508 دستگاه انواع گوشی تلفن همراه هوشمند و مقادیری زیادی لوازم جانبی موبایل کشف شد، گفت: کارشناسان ارزش ریالی این کشفیات را 20 میلیارد ریال برآورد کردند.

**کشف 180 کیلوگرم مواد افیونی 
پلیس مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی، طی دو عملیات جداگانه 180 کیلو مواد افیونی کشف کرد.
سردار بهمن امیری مقدم فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی گفت: با کسب خبری مبنی بر ورود محموله سنگین مواد افیونی به حوزه استحفاظی با یک دستگاه پژو 405 ،دو تیم از پلیس مبارزه با مواد مخدر استان وارد عمل شدند.
وی افزود: افسران زبده تیم عملیات ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر استان با یک سری تحقیقات گسترده میدانی سرانجام روز گذشته خودرو حامل مواد افیونی را در عوارضی شهر مشهد رد زنی کرده و به راننده خودرو نیز دستور ایست دادند که راننده آن با سرعت زیاد متواری شد.
سردار امیری مقدم اضافه کرد: پس از دقایقی تعقیب و گریز خودرو 405 با به کارگیری قانون سلاح، متوقف و در بازرسی از آن 103کیلوگرم تریاک کشف شد.
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی اضافه کرد: درعملیاتی دیگر نیز شب گذشته پلیس مبارزه با مواد مخدراستان یک دستگاه خودرو کامیون که در پوشش بار هندوانه مواد افیونی جابجا می کرد را در ورودی شهر مشهد شناسایی و متوقف کردند.
وی گفت: در این عملیات نیز ماموران ضمن دستگیری راننده خودرو، در بازرسی از آن 77 کیلوگرم تریاک که به طرز ماهرانه ای در بدنه خودرو جاسازی شده بود کشف کردند و متهمان به دادسرا معرفی شدند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها