0

قانون افراز و فروش ملک مشاع

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154068
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

قانون افراز و فروش ملک مشاع
جمعه 8 اردیبهشت 1396  8:27 PM

قانون افراز و فروش ملک مشاع

ملک مشاع ، مال مشاع

تقسیم کردن ملک هایی که بین چند نفر به صورت مشترک و مشاع میباشد گاهی اوقات با توافق افراد انجام میشود و گاهی اوقات به صورت قانونی و زور انجام خواهد شد.

نحوه فروش ملک مشاع

شریک مال مشاع هر وقت بخواهد میتواند تقاضا کندکه ملک مشاع بین او و شرکای دیگر تقسیم شود.مگر در مواردی که تقسیم به موجب قانون امکان پذیر نباشد.
گاهی شرکا پیش خود توافق میکنندکه مثلا یک زمینی را حدود هزار متر میباشد را بین خود و به صورت مشخص کردن سهم هریک که کجای زمین واقع گیرد
انجام دهند و در مورد متراژ زمین نیز توافق میکنن که در این صورت اداره ثبت و املاک اسناد میتواند سند را تنظیم و صادر کند.ملک مشاع

ملک مشاع

اما در اکثر مواقع شرکا راضی به تقسیم نمیباشند و یا در کل ملک قابل تقسیم و یا افراز نمیباشدکه در این صورت هر یک از شرکا میتوانند برای فروش ملک مشاع اقدام کنند.

اگر هر یک از شرکا برای گرفتن دستور فروش ملک مشاع اقدام کنند،دادگاه دستور فروش ملک مشاع صادر میکندو به دلیل اینکه حکم و یا قرار نمیباشد شما نمیتواند به دستور دادگاه اعتراض کنید و قطعی میباشد.

ملک مشاع

فروش ملک مشاع

افراز ملک مشاع باید از طریق چه مرجعی صورت بگیرد؟

افراز املاک مشاع که جریان ثبتی آنها خاتمه یافتهاعم از اینکه در دفتر املاک ثبت شده یا نشده باشد،در صورتی که مورد تقاضای یک یا چند شریک باشد
با واحد ثبتی محلی خواهد بود که ملک مذکور در حـوزه آن واقع است.

واحد ثبتی، ملک مشاع را به چه صورتی افراز میکند؟

واحد ثبتی با رعایت کلیه قوانین و مقررات ملک مورد تقاضا را افراز می نماید. تنظیم تقسیم نامه پس از تفکیک میان مالکان مشاعی برای استیلا بر سهم مفروزی ضروری است.

فروش سهم 3 دانگی از آپارتمان و استفاده از حق شفعه چگونه است؟

به دلیل داشتن حق شفعه ابتدا این امتیاز خرید خانه برای طرفین میباشد سپس برای شخص ثالث.در صورتیکه شما قصد خرید نداشته باشید به مزایده گذاشته خواهد شد و شاید قیمت پائین تر یا معادل قیمت بازار باشد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها