0

زنان درشت اندام بیشتر به فیبراسیون دهلیزی مبتلا می شوند

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 154068
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

زنان درشت اندام بیشتر به فیبراسیون دهلیزی مبتلا می شوند
جمعه 8 اردیبهشت 1396  7:48 PM

زنان درشت اندام بیشتر به فیبراسیون دهلیزی مبتلا می شوند

تهران- ایرنا- درحالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان به فیبراسیون دهلیزی مبتلا هستند، نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که احتمال ابتلا به این بیماری در زنانی که اندام بزرگتر دارند، سه برابر بیشتر است.

زنان درشت اندام بیشتر به فیبراسیون دهلیزی مبتلا می شوند

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال نیوز تودی، فیبراسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که در صورت درمان نشدن می تواند عواقب قلبی و عروقی جدی داشته باشد.
عضلات یک قلب سالم به طور مرتب منقبض و منبسط می شوند و خون را به بطن های قلب پمپاژ می کنند. اما در فیبراسیون دهلیزی شریان قلب (یا حفره های بالایی) به طور نامنظم ضربان دارند که مانع حرکت موثر خون در بطن می شود.
این وضعیت در صورت درمان نشدن موجب بروز لخته های خونی، سکته مغزی و انواعی از عوارض قلبی و عروقی از جمله نارسایی قلب می شود. تقریبا 15 تا 20 درصد افرادی که به سکته مغزی مبتلا می شوند فیبراسیون دهلیزی نیز دارند.
اما مطالعه بزرگی که در سوئد انجام و در کنگره سالانه انجمن قلب اروپا ارائه شد، به بررسی ارتباط میان اندازه سطح بدن (BSA) و خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در بیش از 1.5 میلیون زن می پردازد.
آنیکا روزنگرن، پروفسور طب داخلی در آکادمی 'ساهلگرنسکا' ( Sahlgrenska ) دانشگاه گوتنبرگ در سوئد که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، توضیح داد که این تحقیق بر اساس نتایج تحقیقی است که قبلا انجام شده و وی در نوشتن آن همکاری داشته بود.
وی افزود: تحقیق ما پیش از این نشان داده است که اندازه بزرگتر بدن در 20 سالگی و افزایش وزن از 20 سالگی تا میانسالی هر دو به طور مستقل خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی را در مردان افزایش می دهد، اما در مطالعه جدید محققان تاثیر اندازه بدن را بر خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنان بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد زنانی که بزرگترین اندازه سطح بدن را دارند 2.61 برابر بیشتر احتمال دارد که فیبراسیون دهلیزی داشته باشند. محققان در این مطالعه یک میلیون و 522 هزار و 358 زن را که در 28 سالگی اولین زایمان خود را داشتند، مورد بررسی قرار دادند.
آنها داده های بالینی این زنان را در خصوص، قد، سن، بارداری، سابقه دیابت، فشار خون بالا، وضعیت های سیگار کشیدن و نیز بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در اختیار داشتند.
افراد مورد مطالعه برای بیش از 30 سال از لحاظ بالینی مورد پیگیری قرار گرفتند.
در طول این دوره پیگیری، بیش از هفت هزار زن به دلیل ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در بیمارستان بستری شدند و سن متوسط آنها در زمان بستری شدن در بیمارستان 49 سال بود.
محققان با استفاده از یک فرمول استاندارد که وزن و قد را در نظر می گیرد، اندازه سطح بدن این زنان را به متر مربع محاسبه کردند.
سپس آنها این زنان را بر اساس اندازه سطح بدن به چهار گروه تقسیم کردند؛ زنانی که سطح بدن آنها بین 0.97 و 1.61 متر مربع بود، زنانی که اندازه سطح بدن آنها میان 1.61 و 1.71 متر مربع و گروه سوم زنانی که اندازه سطح بدن آنها 1.71 تا 1.81 متر مربع و در نهایت زنانی که اندازه سطح بدن آنها 1.82 تا 3.02 بود.
به ترتیب صعودی اندازه سطح بدن، خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنانی که در گروه های دوم، سوم و چهارم قرار داشتند در قیاس با زنان گروهی که کمترین اندازه سطح بدن را داشتند، به ترتیب 1.16، 1.55 و 2.61 برابر بیشتر بود.
محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنانی که هیکل بزرگتر دارند، بیشتر است. 
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنان گروهی که بیشترین اندازه سطح بدن را داشتند سه برابر بیشتر از زنانی بود که کمترین اندازه بدن را داشتند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور 
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید: 
irnaelm@ 
https://telegram.me

 

انتهای پیام /* 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها