0

آموزش زبان آلمانی

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43923
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:آموزش زبان آلمانی
جمعه 30 تیر 1396  9:51 AM

به درس یازدهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در این درس در رابطه با روش های ساختن اسامی جمع در زبان آلمانی صحبت خواهیم کرد. این نکته شاید کمی پیچیده و ترسناک به نظر برسد اما در زبان آلمانی جمع بستن اسامی قاعده ساده ای ندارد (البته کاملا بی قاعده نیست).

در این درس قصد نداریم در رابطه با تمام قواعد جمع بستن اسامی در زبان آلمانی صحبت کنیم (این قواعد را میتوانید در سطوح متوسط یا پیشرفته یاد بگیرید) بلکه نحوه مثل هایی از جمع بستن اسامی و نحوه پیدا کردن حالت جمع در زبان آلمانی را بررسی می کنیم.

حالت جمع چه تغییراتی در اسامی ایجاد می کند؟

اولین و مهمترین تغییر که همیشه می توان آن را دید تغییر حرف تعریف اسم است. حرف تعریف اسامی جمع در زبان آلمانی (برای حالت معمولی یا فاعلی) حرف تعریف die است. حالت جمع اسامی فاقد جنسیت است این به آن معناست که تمام اسامی مذکر، مونث و خنثی بعد از جمع بسته شدن جنسیت خود را از دست داده و به یک حالت مشترک یعنی حالت جمع تغییر می کنند. به مثال های زیر دقت کنید:

سه اسم در سه جنسیت متفاوت را به صورت جمع در خواهیم آورد.

Der Mann (مرد)

Die Frau (زن)

Das Kind (بچه)

که در حالت دیگر جنسیتی ندارد:

Die Männer (مرد ها)

Die Frauen (زن ها)

Die Kinder (بچه ها)

پسوندها و تغییرات آوایی

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که چطور می شود حالت مونث را از حالت جمع تشخیص داد. این کار از طریق تغییرات دیگری که در اسامی به وجود می آید قابل تشخیص است. مهمترین این تغییرات اضافه شدن پسوندها هستند. در زبان فارسی نیز بیشتر اسامی با اضافه شدن پسوند “ها” جمع می شوند. در آلمانی پسوندهای محدودی برای این کار استفاده می شوند. این پسوندها عبارتند از:

-en, -e, -n, -er, s

اینکه چه زمانی از کدام یک از این پسوندها استفاده شود قواعد خاص گرامری خود را دارد اما بهترین راه در مرحله آموزشی شما حفظ کردن حالت جمع اسامی در زمان یادگیری آنهاست. در تمام لغت نامه های آلمانی حتما نوع پسوند جمع آن ذکر می شود و از این طریق میتوانید حالت جمع آن را به ذهن بسپارید. در صورتی که به لغت نامه آلمانی مراجعه کنید حالت جمع اسامی به صورت زیر نوشته شده:

Das Kind (-er) (بچه)

نوشتن واژه به این شکل به معنای این است که حالت جمع آن به صورت ” Die Kinder” ساخته خواهد شد. در مجموعه های لغت دانی سایت نیز برای تمام اسامی حرف تعریف و حالت جمع آنها ذکر می شود تا از آنها استفاده کنید.

در کنار اضافه شدن پسوند در برخی از اسامی حروف صدا دار نیز تا حدی تغییر می کنند. در این صورت نیز در لغت نامه به این تغییر آوایی اشاره خواهد شد و شما باید حتما این تغییر را نیز برای حالت جمع مد نظر قرار دهید. به مثال زیر توجه کنید:

der Mann (ä, -er) (مرد)

این بدان معناست که ابتدا باید حرف صدا دار a را به ä تغییر دهید (در بیشتر اسامی تغییر حالت صدا دار به منظور اوملات شدن حرف است) و سپس پسوند را اضافه کنید، در نتیجه حالت جمع این اسم به شکل زیر در خواهد آمد.

Die Männer (مرد ها)

برای درک بهتر مثال های بیشتری از حالت های جمع اسامی را مرور می کنیم. در کنار یادگیری جمع بستن واژه ها سعی کنید آنها را نیز یاد بگیرید:

🔊 die Mutter  (ü) (مادر)

🔊 die Mutter  🔊 die Mütter 
🔊 der Vater  (ä) (پدر)
🔊 der Vater  🔊 die Väter 
🔊 der Sohn  (ö, -e) (فرزند پسر)
🔊 der Sohn  🔊 die Söhne 
🔊 die Tochter  (ö) (فرزند دختر)
🔊 die Tochter  🔊 die Töchter 
🔊 der Bruder  (ü) (برادر)
🔊 der Bruder  🔊 die Brüder 
🔊 die Schwester  (-n) (خواهر)
🔊 die Schwester  🔊 die Schwestern 
🔊 der Freund  (-e) (دوست مذکر، دوست پسر)
🔊 der Freund  🔊 die Freunde 
🔊 die Freundin  (-nen) (دوست مونث، دوست دختر)
🔊 die Freundin  🔊 die Freundinnen 

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها