0

آموزش زبان روسی

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43917
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:آموزش زبان روسی
دوشنبه 13 دی 1395  9:48 AM

به درس سوم از مجموعه آموزش زبان روسی برای نوآموزان خوش آمدید. بعد از آشنایی با الفبای زبان روسی در این درس می خواهیم برخی از پرکاربردترین عبارت ها در زبان روسی را یاد بگیریم.  توجه داشته باشید که در این درس به بررسی قواعد گرامری نمی پردازیم. حتی با واژه ها به صورت تک به تک هم درگیر نخواهیم شد. پس سعی کنید بر روی جملات را به صورت یک عبارت یاد بگیرید. به نحوه خواندن کلمات توجه بیشتری داشته باشید.

در زبان روسی هم مانند بقیه زبان ها دو شکل از مکالمه وجود دارد: دوستانه و رسمی. استفاده نامناسب از هر کدام ممکن است بی ادبانه به نظر برسد. تشخیص این موضوع که کجا باید از هر کدام استفاده کرد کار پیچیده ای نیست. حال به بررسی عبارت های رایج می پردازیم:

تشکر کردن و جواب دادن

برای تشکر کردن در زبان روسی از عبارت Спасибо  استفاده می شود. (سعی کنید با اطلاعات درس قبل این واژه را بخوانید)

عبارت Пожалуйста  می تواند دو معنا داشته باشد. می توانید آن را به عنوان لطفا به جملات اضافه کنید و آنها را مودبانه کنید و البته در پاسخ به تشکر (به معنای خواهش می کنم) هم استفاده می شود.

در زبان روسی استفاده از چند حرف بی صدا پشت هم رایج است. در زبان فارسی این موضوع اصلا رایج نیست پس ممکن است در ابتدا تلفظ واژه ها کمی سخت به نظر برسد. سعی کنید بین حروف بی صدا خودتان حرف صداداری اضافه نکنید. تلفظ واژهЗдравствуйте  ممکن است و فکر کنید استفاده از آن زیاد رایج نیست اما اتفاقا این واژه رایج ترین سلام روسی است پس حتما آنقدر تمرین کنید که آن را یاد بگیرید، از این واژه برای سلام کردن رسمی و غیر رسمی می توان استفاده کرد. ازПривет  تنها برای سلام به دوستان استفاده می شود (مشابه “چطوری؟” در فارسی). اگر کسی برای سلام کردن به شما Привет گفت می توانید در جواب از همین واژه استفاده کنید.

خداحافظی کردن

برای خداحافظی کردن هم دو شکل وجود دارد:

(“da-svee-da-nee-ye”) – خداحافظ مودبانه

(“pa-ka”) – خداحافظ دوستانه

معمولا برای خداحافظی از До свидания استفاده می شود. اما برای دوستان می توانید از Пока  هم استفاده کنید.

 

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

تشکرات از این پست
omiddeymi1368 mosabeghat_ravabet
دسترسی سریع به انجمن ها