0

فراخوان پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید

 
takround
takround
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1392 
تعداد پست ها : 5906
محل سکونت : خراسان رضوی

فراخوان پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید
شنبه 20 آذر 1395  2:08 PM

فراخوان عکس و فیلم

 

«فراخوان پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید» منتشر شد.

این جشنواره بعنوان نخستین و تنها رویداد ویژه سینمای مستقل تجربی در کشور به منظور حمایت از سینمای کوتاه مستقل با ساختار تجربی و خلاقانه و تأکید بر ضرورت گسترش تولید این آثار ارزشمند و معرفی این سینما بعنوان سینمای مبتنی بر اندیشه و خلاقیت، به همت پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل برگزار می‌شود.

اهداف جشنواره:
1- گسترش و ارزش نهادن به فیلمهای کوتاه، مستند و انیمیشن مستقل با رویکردی خلاق، تجربه گرا، نوگرا، پیشرو و هنری، 2- تأکید بر ضرورت گسترش تولید آثار ارزشمند تجربی و خلاق در سینمای ایران و معرفی این سینما بعنوان سینمای موثر و جریان ساز ایران به جامعه بین المللی ،3- ترغیب و گسترش مشارکت بخش خصوصی در سینمای مستقل و تجربی ،4- شناسایی و حمایت از بهترین تولیدات کوتاه و مستند مستقل و تجربی ،5- فرهنگسازی تولیدات کوتاه و مستند مستقل و تجربی با موضوع احترام به انسان، جهان و ارزشهای عمیق انسانی و حمایت از تولید و عرضه این آثار ،6- افزایش سطح فنی و کیفی تولیدات فیلمسازان کشور بر اساس استانداردهای بین المللی و 7- حمایت از تولید آثار برگزیدگان جشنواره ، طی چهار دوره گذشته توانسته نقش و جایگاه موثری در معرفی فیلمسازان خلاق کشور و فیلمهای آنان به جامعه بین المللی داشته باشد.

بخش‌های‌ اصلی جشنواره:
الف- مسابقه فیلمهای مستقل تجربی، ب- مسابقه آنلاین فیلم، ج- مسابقه فیلمنامه، د- جایزه ویژه خرقانی برگزار می‌شود.

الف- مسابقه فیلمهای مستقل تجربی: همه‌ی آثار تولیدی مستقل در قالب‌های داستانی، مستند، تجربی، انیمیشن و ویدئوآرت که دارای ساختاری تجربی، هنری، نوگرا، پیشرو و خلاقه باشند می توانند در این بخش شرکت نمایند.
*توضیح- موضوع فیلمها آزاد است و کلیه فیلمهای شخصی، تولیدات موسسات سینمایی و مدارس فیلم، تولیدات بخش خصوصی و یا آثار تولیدی با حمایت مراکز دولتی امکان شرکت در این بخش را دارند.

ب- مسابقه آنلاین فیلم: همه‌ی آثار تولیدی مستقل که تولید آنها پیش از 2 سال گذشته بوده و پروسه پخش بین المللی آنها به اتمام رسیده باشد و دارای ساختاری تجربی، هنری، نوگرا، پیشرو و خلاقه باشند می توانند در این بخش شرکت نمایند.

ج- مسابقه فیلمنامه: این جشنواره با تأکید بر ضرورت گسترش تولید آثار ارزشمند تجربی و خلاق و نیز با توجه به اهمیت حمایت از تولید آثار برگزیدگان جشنواره، در این دوره بخش ویژه ای را به مسابقه فیلمنامه آثار کوتاه تجربی اختصاص داده است و جایزه خود را در این بخش به بهترین فیلمنامه با رویکردی خلاق، تجربه گرا، نوگرا، پیشرو و هنری اهدا می نماید.

د- جایزه ویژه خرقانی: شیخ ابوالحسن علی خرقانی، عارف و صوفی نام‌دار ایرانی، در سال 352 هجری قمری در روستای خرقان قومس از توابع بسطام به دنیا آمد. او از انگشت شمار پیران پیرو حکمت خسروانی و پاسدار فرهنگ ایران بوده است. درباره او گفته اند: وی خود و خلق را در خالق محو می‌دید و طریق وصول به خالق را خدمت به خلق معرفی کرده‌است.
زیبایی مکتب خرقانی در این است که انسان‌ها را می‌بیند و خدمت می‌کند. او به وحدت خالق و مخلوق معتقد است، به انسان‌ها خدمت می‌کند و غمخوار آدمیان است نه به خاطر عبادت نه برای رسیدن به بهشت موعود و گریز از جهنم بلکه به خاطر نفس انسانیت.
اوج این انسان دوستی شعاری است که در خانقاه او نوشته شده است:
"هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد، البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد".
پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید با توجه به ضرورت پرداختن به موضوعاتی نظیر: احترام به انسان،جهان و ارزشهای عمیق انسانی، ضمن دعوت از تمامی فیلمسازان به ساخت فیلمهایی با این موضوعات، جایزه ویژه خرقانی را به بهترین فیلم جشنواره با موضوع احترام به انسان اهدا می نماید.

بخش‌های‌ جنبی جشنواره:
پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید در چهار بخش جنبی: الف- برگزاری کارگاه های تخصصی (سینمای مستقل، خلاقیت و تجربه در سینما، سینما و تئوری عدم قطعیت، ویدئوآرت)، ب- نمایشگاه پوستر و presskit فیلم، ج- نمایشگاه گنجینه آثار اهدایی هنرمندان و د- جایزه زاون قوکاسیان، برگزار می‌شود.

الف- برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی: کلیه فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید، می توانند در تمامی کارگاه های تخصصی(سینمای مستقل، خلاقیت و تجربه در سینما، سینما و تئوری عدم قطعیت، ویدئوآرت) بصورت رایگان شرکت نمایند.
*شرکت سایر علاقه مندان دراین کارگاه ها با توجه به ظرفیت باقیمانده و با پرداخت مبلغ ورودی امکانپذیر است.

ب- نمایشگاه پوستر و presskit فیلم: به منظور تأکید بر اهمیت و نقش پوستر و presskit فیلم در پروسه بازرگانی، کلیه فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه می توانند پوستر و presskit فیلم خود را جهت نمایش در محل برگزاری به دبیرخانه جشنواره تحویل دهند. در مراسم اختتامیه از بهترین پوستر و presskit فیلم تقدیر خواهد شد.

ج- نمایشگاه گنجینه آثار اهدایی هنرمندان: این گنجینه به منظور حمایت از برگزاری جشنواره خورشید و حمایت از تولید وعرضه فیلمهای مستقل کوتاه و مستند ایجاد شده است. در این نمایشگاه آثار اهدایی هنرمندان نامی کشور به صندوق حمایت از فیلمسازان مستقل به نمایش گذاشته می شود.

د- جایزه زاون قوکاسیان: این بخش به تقدیر از یک فیلمساز موفق سینمای مستقل و تجربی کشور اختصاص دارد.

مقررات بخش مسابقه اصلی:
الف- مقررات بخش مسابقه فیلمهای مستقل تجربی:
1- ثبت نام در جشنواره تنها با مراجعه به سایت www.Khorshidfilmfestival.com و تکمیل فرم ثبت نام جشنواره و دریافت کد ثبت فیلم امکانپذیر است.
2- پرداخت مبلغ ورودی 30000 تومان برای هر فیلم، به شماره کارت 6362141096797353 و یا شماره حساب 0201450725003 بانک آینده به نام جشنواره فیلم خورشید ضروری است.
3- حداکثر زمان برای فیلمها 40 دقیقه و برای آثار ویدئوآرت 10 دقیقه است.
4- فیلمها نباید در شبکه های تلویزیونی نمایش داده شده باشند و یا بر روی اینترنت قابل دسترس باشند.
5- کلیه آثار بایستی تولید پس از فروردین 1393 باشند و در دوره های گذشته جشنواره شرکت نکرده باشند.

ب- مقررات بخش مسابقه آنلاین فیلم:
1- ثبت نام در جشنواره تنها با مراجعه به سایت www.Khorshidfilmfestival.com و تکمیل فرم ثبت نام جشنواره و دریافت کد ثبت فیلم امکانپذیر است.
2- پرداخت مبلغ ورودی 20000 تومان برای هر فیلم، به شماره کارت 6362141096797353 و یا شماره حساب 0201450725003 بانک آینده به نام جشنواره فیلم خورشید ضروری است.
3- حداکثر زمان آثار در این بخش 10 دقیقه است.
4- درج لینک فیلم در سایت DROPBOX و یا VIMEO در تکمیل فرم این بخش ضروری است.

ج- مقررات بخش مسابقه فیلمنامه:
1- در این بخش نیاز به تکمیل فرم و دریافت کد وجود ندارد.
2- پرداخت مبلغ ورودی 20000 تومان برای هر فیلمنامه، به شماره کارت 6362141096797353 و یا شماره حساب 0201450725003 بانک آینده به نام جشنواره فیلم خورشید ضروری است.
3- لازم است فایل WORD فیلمنامه بهمراه نام و شماره تماس نویسنده و کپی فیش پرداختی مبلغ ورودی این بخش، به ایمیلKhorshidfilmfestival@gmail.com ارسال شود.(در بخش موضوع ایمیل بنویسید"مسابقه فیلمنامه")

شرایط فنی آثار:
همه‌ی آثار ارسالی بایستی به صورت فایل دیتا (بر روی DVD) به دبیرخانه جشنواره ارایه شوند.

فرمت های قابل پذیرش:
MP4-H264 و MOV-H264
تذکر مهم: فایل‌های معیوب و یا فرمت‌های متفرقه به هیچ عنوان در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.
تذکر مهم: هنگام ارسال کپی آثار ، نام فیلم خود را به نام کد دریافتی ثبت اثر که از سایت دریافت کرده اید تغییر دهید.
تذکر مهم: تحویل کلیه اطلاعات تکمیلی شامل: عکسهای صحنه و پشت صحنه، عکس کارگردان و ... (برروی CD) هنگام تحویل آثار به دبیرخانه الزامی است.

جوایز بخش مسابقه اصلی:
بهترين فيلم تجربی جشنواره: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- حمایت از تولید فیلم بعدی - دو سال حمايت بازرگاني از فیلم - جایزه نقدی
بهترين فيلم مستند تجربی: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار - حمایت از تولید فیلم بعدی - یک سال حمايت بازرگاني از فیلم - جایزه نقدی
بهترین فيلم داستانی تجربی: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- حمایت از تولید فیلم بعدی - یک سال حمايت بازرگاني از فیلم - جایزه نقدی
بهترين فيلم انیمیشن تجربی: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- حمایت از تولید فیلم بعدی - یک سال حمايت بازرگاني از فیلم - جایزه نقدی
بهترین ویدئو آرت: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- جایزه نقدی
جایزه ویژه خرقانی (بهترين فيلم جشنواره با موضوع احترام به انسان): تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- یک سال حمايت بازرگاني از فیلم - جایزه نقدی
بهترين فيلم کوتاه تجربی آنلاین: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار - جایزه نقدی
بهترين فيلمنامه تجربی و خلاق: تنديس جشنواره - دیپلم افتخار- حمایت از تولید اثر- جایزه نقدی
بهترين پوستر و PRESSKIT فيلم: دیپلم افتخار - جایزه نقدی
*میزان جوایز نقدی برگزیدگان متعاقباً اعلام می گردد.
*به منظور حمایت از فیلمسازان مستقل، جوایز فوق به کارگردان فیلم اهدا خواهد شد.
*هيأت داوران می تواند در هر بخش، جوایز دیگری اهدا نمايد.

مقررات عمومی شرکت در جشنواره:
1- به فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه یافته‌اند ، گواهی شرکت داده خواهد شد.
2- محدوديتي براي تعداد آثار ارسالي وجود ندارد، پرداخت هزینه ورودی برای هر اثر ضروری است.
3- فیلم‌هایی که استانداردهای فنی و نمایشی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌گردند.
4- دبیرخانه جشنواره ، هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کننده را نمی پذیرد.
5- پس از راهیابی فیلم‌ها به جشنواره امکان خارج کردن آنها از برنامه وجود ندارد.
6- اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات با دبیر جشنواره است.
7- تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمام مقررات اعلام شده است.
8- فرآیند ارسال فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره یک مرحله‌ای است و در صورت انتخاب فیلم، فایل ارسال شده مستقیماً و بدون هیچ تغییری به نمایش در خواهد آمد.
9- به هیچ عنوان امکان تغییر و یا ارسال مجدد آثار وجود ندارد.
10- هيچ جايزه اي به صورت هم ارزش به دو يا چند فيلم تعلق نخواهد گرفت.
11- فيلم هايي که توسط بيش از يک کارگردان ساخته شده اند، لازم است يک نفر به نمايندگي از گروه کارگرداني به جشنواره معرفی شود.
12- در صورت راهیابی اثر به جشنواره ارسال موافقت نامه تهیه کننده اثر الزامی است.
13- حضور فیلمساز برگزیده یا نماینده او در مراسم اختتامیه، به نشانه ی احترام به جشنواره، جهت دریافت جایزه الزامی است.

گاهشمار جشنواره:
آخرین مهلت دریافت آثار : 10 شهریور ماه 1394
اعلام فیلم های راه یافته به بخش مسابقه : مهرماه 1394
زمان برگزاری جشنواره : دی ماه 1394

نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان انقلاب، روبروی خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، بعد از کوچه کندوان، پلاک 828، طبقه چهارم، واحد 4

کدپستی دبیرخانه: 1131856318

ساعات کاری دبیرخانه: روزهای شنبه تا چهارشنبه، ساعت 10 الی 16

تلفن پشتیبانی:09361313909

تلفکس:66703386

وبسایت جشنواره: www.Khorshidfilmfestival.com

نشانی الکترونیکی جشنواره: Khorshidfilmfestival@gmail.com

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها