0

وزیر بهداشت خبر داد: احتمال اخراج اعضای متقلب هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

وزیر بهداشت خبر داد: احتمال اخراج اعضای متقلب هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی
پنج شنبه 27 آبان 1395  7:32 PM

  اخباردانشگاه ,خبرهای  دانشگاه , وزیر بهداشت

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه با حضور در غرفه مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر واکنش وزارت بهداشت در برخورد با کسانی که 58 مقاله تقلبی و دستکاری شده در مجله علمی نیچر منتشر کرده‌اند، گفت: وزارت بهداشت برای همه آن افرادی که از شرکتی استفاده کرده‌اند که مقاله تولید و تقلب کرده است، پرونده تشکیل داده و بزودی درباره عدم همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی با اینگونه متخلفان تصمیم‌گیری خواهد شد.

 به  گزارش روزنامه ایران ؛سید حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: همه افراد و دانشگاه‌هایی که مقاله‌های تقلبی و دستکاری شده به مجله معتبر علمی «نیچر» تحویل داده‌اند، پرونده برای‌شان تشکیل شده و رتبه علمی افراد متخلف و دانشگاه‌هایی که مرتکب تخلف شده‌اند قطعاً تنزل پیدا خواهد کرد و در عین حال پرونده همه افراد به تخلفات هیأت علمی ارسال خواهد شد و درباره ادامه یا عدم همکاری با این افراد تصمیم‌گیری می‌شود.

 

وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه آیا اسامی استادان و پژوهشگران برجسته کشور هم در بین منتشر‌کنندگان مقاله‌های تقلبی در نیچر وجود دارد، گفت: نخیر، اسامی هیچ کدام از استادان برجسته در این ارتباط دیده نمی‌شود. آمار و اسامی را معاون تحقیقات وزارت بهداشت دقیق در اختیار دارند این موضوع پیگیری می‌شود و تاکنون نیز مکاتبه‌ای با منتشرکنندگان این مقالات در خارج صورت گرفته است.وی درباره اینکه آیا پژوهشگران دانشگاه‌های دولتی نیز اقدام به چنین تخلفی کرده‌اند، اظهار داشت: تخلف‌کنندگان بیشتر از دانشگاه‌های غیر دولتی بودند ولی از دانشگاه‌های دولتی هم بین‌شان هست.

 

متأسفانه این اعضای هیأت علمی مرتکب کاری خلاف شده‌اند یعنی مقالات را از شرکت‌هایی خریداری کرده‌اند تا رتبه بالاتری کسب کنند که این کاملاً تقلب محسوب می‌شود.دکتر هاشمی درباره اینکه در فضای مجازی ادعا می‌شود مقامات وزارت بهداشت هم اقدام به چنین تخلفی کرده‌اند، گفت: نه ، اینها همه دروغ است انتساب مقاله‌های دستکاری شده و جعلی به بنده و معاون وزارت بهداشت، کار فضای مجازی است وگرنه افرادی که از آنها اسم برده‌اند در رشته خودشان جزو بهترین‌ها هستند.وی تصریح کرد: گزارشی که در خصوص سرقت علمی از سوی مجله نیچر منتشر شده کاملاً درست بود. در واقع این گزارش از دانشگاه‌هایی که اعضای هیأت علمی آنها در دانشگاه آزاد، وزارت علوم و برخی نیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند منتشر شده است.

 

انتقال بخش درمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت جوسازی رسانه‌ای است

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر آن که وزارت بهداشت می‌خواهد با تجمیع بیمه‌ها سقف درمان تأمین اجتماعی را نیز به دست آورد گفت: بحث‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود بیشتر جوسازی و گمانه زنی است. ما افتخار می‌کنیم که تأمین اجتماعی در حوزه درمان و البته با نرخ دولتی مشارکت داشته باشد و خدماتش را گسترش دهد. قبلاً هم گفته‌ام اگر تأمین اجتماعی علاقه‌مند باشد ما 570 بیمارستانمان را در اختیار آنها می‌گذاریم. اینها بحث‌های انحرافی است تا به اصل موضوع که گسترش خدمات، پرداخت مطالبات و همچنین عمل به قانون است پرداخته نشود. املاک تأمین اجتماعی برای کارگران عزیز است و باید به کار خودشان ادامه دهند.

 

دکتر هاشمی همچنین در پاسخ به ایرنا درباره همکاری وزارت بهداشت با سازمان زندان‌ها و اقدامات تربیتی و تأمینی کشور، افزود: با سازمان زندان‌ها همکاری خوبی داریم و آنها هم هرچه از ما خواستند از تجهیزات و امکانات تا مجوز انجام دادیم اما واقعیت این است شرایط برخی زندان‌ها از لحاظ بهداشتی اصلاً خوب نیست و همه تقصیر را هم بر عهده قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها نمی‌گذاریم.وی با اشاره به دیدار خود با وزیر دادگستری ادامه داد: در آن دیدار پرداخت 50 درصد هزینه سلامت زندانیان را متعهد شدیم و قرار شد 50 درصد را بیمه سلامت ایرانیان پرداخت کند اما تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.هاشمی گفت: اگر این اتفاق بیفتد این رفتار ناپسند که با ورود زندانی به زندان دفترچه بیمه‌اش از بین می‌رود، خاتمه می‌یابد چون دولت با رفتن زندانی به زندان همچنان بیمه او را پرداخت می‌کند.

 

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در دولت دوازدهم در صورتی که حتی آقای روحانی رئیس جمهوری باقی بماند شما وزیر بهداشت خواهید بود، عنوان کرد: بنده همیشه پایبند به صحبت‌هایم هستم.البته تمام کارها و برنامه‌های طرح تحول سلامت را به طور کامل انجام خواهیم داد و این وزارت را به وزیر بعدی می‌سپارم.

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها