0

پیش‌بینی آینده مبادله تجاری ایران و امارات/تجارت با امارات چه تغییراتی کرده است؟

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

پیش‌بینی آینده مبادله تجاری ایران و امارات/تجارت با امارات چه تغییراتی کرده است؟
دوشنبه 14 تیر 1395  8:51 AM

امارات متحده عربی یکی از شرکای اصلی تجاری ایران محسوب می‌شود،‌ اما پس از بالا گرفتن تنش‌های سیاسی بین ایران و عربستان سعودی، روابط سیاسی ایران با این کشور نیز دچار تنش‌هایی شده است. آیا این تنش‌ها بر وضعیت تجارت دو کشور نیز اثرگذار بوده است؟ در حال حاضر حجم مبادلات تجاری دو کشور در چه سطحی است؟

مسعود دانشمند، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات متحده عربی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، درباره وضعیت روابط تجاری ایران و امارات طی ماه‌های اخیر عنوان کرد: روابط تجاری دو کشور چندان تفاوتی با پنج شش ماه قبل پیدا نکرده است. تفاوتی که ایجاد شده این است که ما آرام آرام خریدهای مستقیم از دیگر کشورها را شروع کرده‌ایم. پیش از این وقتی می‌خواستیم از آلمان‌ها چیزی بخریم، به دلیل تحریم‌ها به صورت مستقیم به ما نمی‌فروختند و ما ناچار بودیم از طریق امارات (دبی) خرید کنیم، اما الآن خیلی از شرکت‌های این کشورها آماده‌اند کالاهای خود را مستقیما به ما بفروشند. بنابراین اگر حجم تجارت ما با این کشور کاهش پیدا کرده، به دلیل تنش‌های سیاسی نیست، بلکه به دلیل همین موضوع است.

او در ادامه یادآوری کرد: وقتی آخرین قطعنامه آمریکا صادر شد که ما به دلیل تحریم‌ها فقط می‌توانیم با چند کشور مشخص کار کنیم که چین، هند و کره بودند و به اینها نفت بفروشیم و در مقابل کالاهای تولیدی این کشورها را بخریم، یک مرتبه حجم تجارت ما با چین افزایش پیدا کرد و در مقابل حجم تجارت ما با امارات متحده عربی کاهش پیدا کرد یعنی در آن دوره ما کالاهایی را که با واسطه امارات از چین می‌خریدیم، مستقیما از چین خرید می‌کردیم. الآن هم چنین اتفاقی در رابطه تجاری ما با سایر کشورها در حال رخ دادن است. اما من تصور می‌کنم روابط بازرگانی ما با امارات در همین سطحی که هست باقی می‌ماند. اگر مسائل بانکی ما حل و فصل شود، حتی می‌توان گفت طی یک روند سه چهار ساله تجارت ما با این کشور توسعه هم پیدا می‌کند و بعد به ثبات خواهد رسید.

دانشمند همچنین درباره تأثیر تنش‌های سیاسی بر روابط تجاری دو کشور ایران و امارات متحده عربی اظهار کرد: به این مسأله نباید این طور نگاه کرد. سیاست امارات را ابوظبی تعیین می‌کند و امور بازرگانی این کشور در دبی اداره می‌شود. دبی با ما مشکلی ندارد. خود اماراتی‌ها هم بین امور سیاسی و امور بازرگانی‌شان تفکیک ایجاد کرده‌اند و محدودیتی در زمینه بازرگانی برای ما قائل نشده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز، ایران در دوماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه 95 معادل 901 میلیون و 12 هزار دلار کالا به امارات متحده عربی صادر کرده است. بررسی آمارهای رسمی گمرک همچنین نشان می‌دهد ایران در این بازه زمانی معادل 898 میلیون و 199 هزار دلار کالا از این کشور وارد کرده است.

مجموع ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی در سال 94 معادل چهار میلیارد و 892 میلیون و 542 هزار دلار بوده است. ارزش کل واردات ایران از این کشور نیز در همین بازه زمانی معادل پنج میلیارد و 575 میلیون و 102 هزار دلار بود.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها