0

چهار رکعت نماز بجای تمام نمازهای قضا شده ! (این روایت درسته ؟)

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14919
محل سکونت : خراسان جنوبی

چهار رکعت نماز بجای تمام نمازهای قضا شده ! (این روایت درسته ؟)
شنبه 12 تیر 1395  4:50 PM

چهار رکعت نماز بجای تمام نمازهای قضا شده ! (این روایت درسته ؟)

 

untitled-2.jpg

 در سایت های مختلف روایتی آمده که نمازی را یاد می دهد که جای همه نمازهای قضا شده را می گیرد آیا این روایت صحت دارد ؟ روایت اینه: اگر نماز قضا دارید (ماه مبارک رمضان)حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: هر که نماز قضا بر ذمه اش باشد قبل از ظهر جمعه آخر ماه مبارک رمضان چهار رکعت نماز به دو سلام (۲تا دو رکعتی) بخواند و در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه آیة الکرسی و پانزده مرتبه سوره ی کوثر را تلاوت نماید که دویست سال نماز قضا را کفایت می کند و روایت دیگر از آن حضرت چهار صد سال و روایت از حضرت امیرالمومنین ششصد سال و از حضرت رسول سوال کردند مردم آخر الزمان بیش از صدسال عمر نمی کنند نماز قضاهای پدر و مادر و اقربای او را کفایت می کند .

در پاسخ به این مطلب چند نکته قابل طرح است :

اولا: طبق جستجويي که در منابع معتبر روايي شيعه داشتيم اين روايت را نيافتيم.

ثانيا: بر فرض وجود چنين روايتي مفاد آن با ساير روايات قطعي و معتبر در تعارض است. زيرا روايات متعددي دلالت بر «وجوب قضاء ما فات کما فات»(۱) دارد يعني قضاء نمازي که فوت شده و از دست رفته، بايد همانگونه که از دست رفته باشد. اگر دو رکعت بود دو رکعت، اگر شکسته بوده شکسته و .. و لذا هيچ چيزي جز بجا آوردن نمازهاي قضا شده نمي تواند جايگزين آن گردد.
برفرض صحت سند منظور اين است كه ثواب نمازهاي قضا را دارد نه اين جاي آن را پر كند. مثل اين كه در باره برخي كارها گفته شده ثواب حج را دارد معناي آن اين نيست كه اگر مستطيع هست نيازي به حج رفتن نيست.

پي نوشت ها:
۱. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البيت، سال ۱۴۰۹ هـ.ق، ج‏۸، ص ۲۶۸.

منبع : شهر سوال

تشکرات از این پست
nazaninfatemeh ravabet_rasekhoon aziz1352 kordabadi tachberdee h134553 omiddeymi1368 fatemeh74 karami141 8pooria bayati0011 unknown mansoor67 rezajafarizadeh abolfazl1313 mhzahraee
دسترسی سریع به انجمن ها