0

شیوه جدیدی برای پیشگیری از مرگ سلولی ارائه شد

 
er1372
er1372
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 207
محل سکونت : کرمانشاه

شیوه جدیدی برای پیشگیری از مرگ سلولی ارائه شد
جمعه 11 تیر 1395  1:18 PM

دانشمندان از تحقیق جدیدی پرده برداشتند که می‌تواند به پزشکان کمک کند یک شیوه درمانی ابداع نمایند که مانع از مرگ سلولها در بیمارانی شود که دچار سکته قلبی یا مغزی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیشترین آسیب در جریان صدمات ضربه‌ای، به شکل مرگ سلولی یا نکروز است که مدتها تصور می‌شد یک فرایند بی‌نظم و برگشت‌ناپذیر است.

گری سیلورمن استاد زیست‌شناسی و فیزیولوژی مولکولی دانشکده پزشکی پیتسبورگ گفت سالها اعتقاد داشتیم مرگ سلولی ناشی از ضربات سخت مانند سکته‌قلبی یا مغزی را که مانع از اکسیژن‌رسانی به بافت می‌شود، نمی‌توان بطور واقعی درمان کرد به همین دلیل محققان توجه خود را روی راهبردهایی برای احیای جریان خود در کوتاهترین زمان ممکن با استفاده از بازکننده‌های لخته و جراحی متمرکز کردند.

سیلورمن و همکارانش با انجام یک سری آزمایش روی کرم‌ها دریافتند آنزیم‌های خاصی می‌توانند سلول را بکشد و پس از استرس یا آسیب، دفاع آنها را در هم بشکنند.

این یافته‌ها حاکی از آن است که اگر دانشمندان بتوانند راهی را برای افزایش تولید بازدارنده‌های طبیعی که می‌توانند با این آنزیم‌ها مبارزه کنند، بیابند، قادر خواهند بود از مرگ سلولها پیشگیری کنند.

سیلورمن با انتشار نتیج تحقیقات خود در نشریه “سلول” گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حتی مدتی پس از آغاز فرایند اسیب دیدگی نیز می‌توان مانع از نکروز شد و احتمالا آن را ترمیم کرد.

وی افزود این یافته بالقوه می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای در حوزه فوریت‌های پزشکی و همچنین در درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر و یا پارکینسون داشته باشد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها