0

حاج آقا مسئلة؟؟

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 6496
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:حاجآقا مسئلة؟؟
چهارشنبه 19 خرداد 1395  7:13 PM

نقل قول per1390

سلام علیکم

اگر کسی مسافرت کاری برود یا تفریحی و قصد ۱۰ روز نماید ولی بین این مدت یک روز یا نصف روز به مکانی دیگر برای انجام امری و یا تفریح برود و آن هم به این صورت که اول صبح برود و قبل از ظهر برگردد یا بعد از ظهر برود و تا ظهر روز بعد برگردد آیا نمازش کامل است و روزه اش بلامانع یا نماز شکسته است و نمی تواند روزه بگیرد؟

با سلام

با توجه به اینکه هرکجا نماز کامل باشد می توان روزه گرفت به احکام زیر توجه بفرمائید.
1-مسافري كه قصد كرده ده روز در محلي بماند، اگر روزه بگيرد و بعد از ظهر از ماندن در آنجا منصرف شود، چنانچه يك نماز چهار ركعتي خوانده باشد، روزه‏اش صحيح است و تا وقتي در آنجا هست بايد نمازهاي خود را تمام بخواند و روزه‏اش را بگيرد و اگر يك نماز چهار ركعتي نخوانده باشد، نمازهاي خود را بايد شكسته بخواند و روزه آن روز را تمام كند و صحيح است و لازم نيست قضاء آن را بگيرد گرچه احتياطا خوب است ولي روزهاي بعد نمي‏تواند روزه بگيرد.

2-مسافري كه مي‏خواهد ده روز در محلي بماند، بايد از اول قصد ماندن ده روز در آن محل يا توابع آن مانند باغها وبستانهاي متصل را داشته باشد و اگر از اول قصد بيرون رفتن از آن محل و توابع آن را داشته باشد هر چند به حد ترخص نرسد بايد شكسته بخواند.

3-مسافري كه قصد كرده ده روز در محلي بماند، بايد روزه واجب را بگيرد و مي‏تواند روزه مستحبي هم بگيرد و نافله ظهر و عصر و عشا و همينطور نماز جمعه را هم بخواند.

4-مسافري كه قصد كرده ده روز در محلي بماند، اگر بعد از خواندن يك نماز چهار ركعتي بخواهد به جاي ديگري كه كمتر از هشت فرسخ است برود و ده روز در آنجا بماند، بايد در رفتن و در محلي كه قصد ماندن ده روز دارد، نمازهاي خود را تمام بخواند. ولي اگر تا محلي كه مي‏خواهد برود هشت فرسخ يا بيشتر باشد بايد موقع رفتن شكسته بخواند و همچنين مدتي كه در آنجا مي‏ماند در صورتي كه نخواهد ده روز بماند.
5- مسافري كه مي‏خواهد ده روز در محلي بماند، بايد از اول قصد ماندن ده روز در آن محل يا توابع آن مانند باغها وبستانهاي متصل را داشته باشد و اگر از اول قصد بيرون رفتن از آن محل و توابع آن را داشته باشد هر چند به حد ترخص نرسد بايد شكسته بخواند.

 
       
تشکرات از این پست
8pooria salma57 rezamzd khodaeem1 nazaninfatemeh kordabadi shirdel2 rasekhoon_m amirmoohamad mmpbabalhavaej aziz1352
دسترسی سریع به انجمن ها