0

چگونه ارايه كننده كمك هاي اوليه باشيم

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

چگونه ارايه كننده كمك هاي اوليه باشيم
شنبه 11 دی 1389  9:26 AM

يادگيري كمك هاي اوليه از يك كتاب راهنما يا يك دوره آموزشي ، با آنچه در واقعيت اتفاق مي افتد كاملاً مشابه نيست . اكثر ما در برخورد با «موارد حقيقي » دچار نگراني مي شويم . با مقابله كردن با اين نوع احساسات ، بهتر قادر به برخورد با موارد غيرمنتظره خواهيم بود.
 
هر آنچه در توان داريد، انجام دهيد
علم كمك هاي اوليه ، سختگير نيست و خطاهاي انساني را مي پذيرد. حتي با درمان مناسب و سخت ترين كوشش هاي شما، امكان دارد مصدوم در حد انتظار پاسخ ندهد. بعضي وضعيت ها حتي با بهترين مراقبت پزشكي ، به ناچار به مرگ منتهي مي شوند. اگر در حد توان تلاش كنيد، وجدان شما آسوده خواهد بود.
 
خطرها را ارزيابي كنيد
اصل طلايي و اوليه آن است كه «اول سعي كنيد ضرر نرسانيد». بايد از درماني استفاده كنيد كه به احتمال قوي براي مصدوم مفيد واقع مي شود و نبايد فقط از جهت اينكه كاري انجام داده باشيد، درماني را به كار ببريد كه در مورد كارايي آن اطمينان نداريد. اصل «انسان نيكوكار»، از افرادي كه در وضعيت اورژانس براي كمك به ديگران پا به صحنه مي گذارند، حمايت مي كند ولي از افرادي كه حد و مرزهاي پيشرفته شده را زير پا مي گذارند، پشتيباني نمي كند. اگر خونسردي خود را حفظ كنيد و از راهكارهاي مشخص شده پيروي كنيد، نيازي به نگراني درباره عواقب قانوني نخواهيد داشت .
 
مسؤوليت هاي شما
مسؤوليت هاي ارايه كنندگان كمك هاي اوليه به طور مشخص تعيين شده است . اين موارد عبارتند از:
ارزيابي سريع و بي خطر يك وضعيت اورژانس و فراخواني كمك هاي مناسب
محافظت از مصدومان و ساير افراد حاضر در صحنه در برابر خطرها
شناسايي آسيب يا نوع بيماري مصدوم در حد امكان
ارايه درمان به موقع و مناسب به هر كدام از مصدومان (درمان وضعيت هاي بسيار خطرناك اولويت دارد).
فراهم كردن شرايط انتقال مصدوم به بيمارستان ، نزد يك پزشك يا منزل وي (بسته به ضرورت )
در صورت نياز به كمك هاي پزشكي ، باقي ماندن در كنار مصدوم تا زماني كه امكان ارايه مراقبت هاي بيشتر فراهم شود.
گزارش كردن مشاهدت خود به افرادي كه مراقبت از مصدوم را به عهده مي گيرند و در صورت نياز، ارايه كمك هاي بيشتر
پيشگيري از انتقال متقاطع عفونت بين خود و مصدوم در حد امكان .
 
وضعيت را ارزيابي كنيد در مورد واقعه از مصدوم يا ناظران سؤال كنيد. سعي كنيد آسيب هاي وي را شناسايي كنيد و ابتدا موارد ضروري را درمان كنيد. مصدوم را تا زماني كه كاملاً ضروري نباشد، حركت ندهيد.
با اطمينان اقدام به مراقبت از مصدوم كنيد
هر مصدومي بايد احساس امنيت داشته باشد و بداند كه فرد كارآزموده اي از وي مراقبت مي كند. با رعايت نكات زير، مي توانيد جوي از اطمينان و اعتماد به وجود آوريد:
هم واكنش هاي خود و هم مشكل ايجاد شده براي مصدوم را كنترل كنيد.
خونسرد و منطقي عمل كنيد.
خوش رفتار ولي قاطع باشيد.
با مهرباني اما هدف دار و صريح با مصدوم صحبت كنيد.
 
ايجاد اطمينان
در طول زمان معاينه و درمان مصدوم ، با وي صحبت كنيد.
به وي توضيح بدهيد كه قصد داريد چه كاري انجام دهيد.
سعي كنيد با دادن پاسخ هاي صادقانه به سؤالات بيمار، تا جايي كه مي توانيد از ترس وي كم كنيد. در صورتي كه پاسخ سؤالي را نمي دانيد، اين مطلب را به بيمار بگوييد.
حتي پس از پايان درمان ، باز هم اطمينان بخشيدن به بيمار را ادامه بدهيد. همچنين در مورد خويشاوندان نزديك مصدوم يا هر شخص ديگري كه بايد از اين حادثه مطلع شود، سؤال كنيد. از مصدوم بپرسيد كه آيا لازم است مسؤوليت هايي را كه بر عهده وي بوده (مثلاً رفتن به مدرسه به دنبال فرزندش ) انجام دهيد.
فردي را كه مطمئن هستيد در حال مرگ و يا شديداً بدحال يا آسيب ديده است ، رها نكنيد. به گفتگو با مصدوم ادامه بدهيد و دست وي را بگيريد؛ هرگز اجازه ندهيد كه فرد احساس تنهايي كند.
 
گفتگو با خويشاوندان
رساندن خبر فوت به خويشاوندان مرحوم معمولاً از وظايف پليس يا پزشك مربوطه است . با اين وجود، مناسب است كه شما به خويشاوندان و دوستان فرد بگوييد كه وي مصدوم يا بيمار شده است . هميشه مطمئن شويد كه اولين شخص طرف گفتگو با شما، همان شخص مناسب و مرتبط با حادثه است . سپس ، در حد توان ساده و صادقانه ، به توضيح ماجرا بپردازيد و در صورت لزوم ، محلي را كه مصدوم به آنجا منتقل شده هم ذكر كنيد. مبهم يا اغراق آميز سخن نگوييد چون اين كار مي تواند دلواپسي بي مورد ايجاد كند. بهتر است به جاي دادن اطلاعات گمراه كننده به فرد در مورد يك آسيب يا بيماري ، اظهار بي اطلاعي كنيد.
 
نحوه برخورد با كودكان
كودكان كم سن و سال بسيار زيرك هستند و هر گونه ترديد و دودلي شما را به سرعت درك مي كنند. اعتماد كودك آسيب ديده يا بيمار را از طريق گفتگوي ابتدايي با فرد مورد اعتماد وي (در صورت امكان يكي از والدين ) جلب كنيد. در صورتي كه پدر يا مادر كودك ، شما را بپذيرند و متقاعد شوند كه كمك شما مؤثر واقع خواهد شد، اين حس اعتماد به كودك منتقل مي شود. هميشه در مورد روند كار و آنچه قصد داريد انجام دهيد، با جملاتي ساده به كودك توضيح بدهيد؛ از بالاي سر كودك با او صحبت نكنيد. نبايد كودك را از مادر، پدر يا ساير افراد مورد اعتماد وي جدا كنيد.
 
ارايه كمك هاي اوليه به يك كودك سعي كنيد كه كودك ضمن درمان شما، احساس آرامش و اطمينان كند. هميشه بدون توجه به اينكه سن كودك چقدر است ، در مورد آنچه انجام مي دهيد به وي توضيح دهيد.

    حمید.bmp

 

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها