0

⭕️ اخبار کوتاه علمي ، فرهنگي ⭕️

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

دلیل علمی بدخوابی در مکان های جدید
یک شنبه 5 اردیبهشت 1395  8:20 AM

دلیل علمی بدخوابی در مکان های جدید
 
 
بسیاری از افراد در زمان اقامت در یک محل جدید با مشکل خوابیدن مواجه می شوند و اکنون پژوهش جدید دانشمندان، مغز را عامل این پدیده که آن را «اثر شب اول» نامیده، معرفی کرده است.
به گزارش ایسنا، به نظر می رسد که در زمان خوابیدن در محل ناشناس، یکی از نیمکره های مغز بیدار می ماند و به نگهبانی می پردازد زیرا بیش از حد معمول احساس خطر می کند.در دنیای وحش حیواناتی مانند نهنگ ها، دلفین ها و برخی پرندگان با یک نیمکره مغزی هوشیار می خوابند اما همیشه تصور می شد که هر 2 نیمکره مغز انسان در زمان خواب غیرفعال می شود.اکنون تحقیقات نشان داده که یک نیمکره مغز انسان به طور ناخودآگاه در محیط های ناشناس هوشیارتر باقی می ماند. اگرچه اکنون این پدیده شامل خواب ناراحت در اتاق یک هتل است، اما در گذشته احتمالا یک انطباق تکاملی مهم بوده است.دانشمندان برای بررسی رویداد های شب اول از تکنیک های تصویربرداری پیشرفته عصبی مغز استفاده کردند و دریافتند که در شب اول، یک شبکه خاص در نیمکره چپ مغز نسبت به نیمکره راست به ویژه در زمان خواب عمیق هوشیارتر باقی می ماند.
به دلایلی که هنوز برای دانشمندان ناشناخته باقی مانده، بخش بیدارتر مغز همیشه نیمکره چپ بوده است. بخش چپ مغز واکنش بیشتری به صدا ها نشان می دهد.محققان اکنون در تلاش برای غیرفعال کردن بخش فعال مغز توسط تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال هستند تا از ارتقای سطح خواب مطمئن شوند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها