0

سناتور آمریکایی: آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران به آمریکا وابسته است

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

سناتور آمریکایی: آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران به آمریکا وابسته است
پنج شنبه 12 فروردین 1395  7:09 PM

عضو کمیته اعتبارات مجلس سنای آمریکا در یادداشتی روز پنجشنبه خاطرنشان کرده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون حمایت‌های کشورش قادر به نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: سناتور آمریکایی: آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران به آمریکا وابسته است«کریس کونز»، نماینده دموکرات سنای آمریکا و عضو کمیته اعتبارات این مجلس روز پنجشنبه در یادداشتی خواستار کمک‌رسانی کنگره به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اجرای توافق هسته‌ای کشورهای 1+5 با ایران، موسوم به «برجام» شده است.

 «کونز» در این یادداشت در پایگاه با بیان اینکه «برجام با اعطای بازرسی‌های فیزیکی سرزده و نظارت‌های تمام‌وقت به آژانس دسترسی‌های بی‌سابقه‌ای برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را می‌دهد» خاطرنشان کرده این نهاد بین‌المللی به لطف این توافق از اختیار نظارت بر تمامی مراحل چرخه سوخت هسته‌ای ایران برخوردار شده است. 

سناتور آمریکایی علی‌رغم این یادآور شده که داشتن حق دسترسی به تنهایی کافی نیست و آژانس برای انجام وظیفه نظارت خود به تأمین مالی بادوام و طولانی‌مدت نیازمند است. 

«کونز» علاوه بر این با نقل جملاتی از «جرالد فورد»، مشاور امنیت ملی اسبق چند رئیس‌جمهور آمریکا نوشته است: «کنگره باید اطمینان حاصل کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر سازمان‌های مرتبط و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از تمام منابع لازم برای تسهیل بازرسی‌ها و نظارت در راستای پایبندی به توافق هسته‌ای برخوردارند.»

  عضو کمیسیون اعتبارات مجلس سنا در بخش دیگر این یادداشت نوشته است: «بیراه نیست بگوییم همزمان با آنکه آژانس نظارت، بازرسی و راستی‌آزمایی وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را آغاز می‌کند، اعتبارش را در لبه پرتگاه قرار داده است.»

وی اضافه کرده است: «آژانس نمی‌تواند این وظیفه را بدون حمایت آمریکا انجام دهد. آمریکا سازنده فناوری‌هایی است که آژانس برای انجام بازرسی‌های خود به آنها وابسته است؛ و ما تربیت‌کنندگان و حامیان بازرس‌‌ها، دانشمندان و کارکنان آژانس، به خصوص از طریق آزمایشگاه‌های ملی‌مان هستیم.»

«کونز» خاطرنشان کرده از سال 1980، تک تک بازرسان آژانس، دست‌کم یک بار در «آزمایشگاه ملی لاس آلاموس» آمریکا آموزش دیده‌اند.

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها