0

شكنجه‌هاي هولناك زندانيان و ممانعت از ديدار آنها با وكيل

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

شكنجه‌هاي هولناك زندانيان و ممانعت از ديدار آنها با وكيل
چهارشنبه 8 دی 1389  12:18 PM

 

چهارشنبه 8 دي 1389 ۰۹ : ۱۲ ساعت
منبع : ايسنا
نسخه قابل چاپ ارسال برای دیگران
پایگاه اطلاع رسانی صد خبر | sadkhabar.ir
گزارش هاآرتص از زندان‌هاي شين‌بت؛
شكنجه‌هاي هولناك زندانيان و ممانعت از ديدار آنها با وكيل
طبق گزارش‌ها، سازمان امنيت عمومي رژيم صهيونيستي (شين‌بت) براي بازجويي از زندانيان، از روش‌هايي مغاير با قوانين بين‌الملل، قوانين رژيم صهيونيستي و تعهدات اين رژيم مبني بر اجتناب از چنين روش‌هايي استفاده مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به نقل از روزنامه هاآرتص، طبق گزارش كميته‌ي عمومي مبارزه با شكنجه‌ در جامعه زندانيان فلسطين و اسراييل، بالغ بر 90 درصد زندانيان فلسطيني مورد بازجويي توسط عوامل سازمان امنيت عمومي رژيم صهيونيستي از ملاقات و مشورت با وكيل منع مي‌شوند. اين در حالي است كه قوانين نظامي و غيرنظامي به وضوح بيان مي‌كند كه چنين ممانعتي بايد در موارد بسيار نادر و به خصوصي اعمال شود.

سازمان امنيت عمومي رژيم صهيونيستي اعلام كرد، عدم در اختيار گذاشتن وكيل براي برخي از بازداشت شدگان منع قانوني نداشته است.

طبق گفته‌ي دكتر مايا روزنفلد،‌ گردآورنده‌ي اين گزارش، در طول دوره‌اي كه زندانيان از ملاقات با وكيل منع مي‌شوند، شين بت از روش‌هاي بازجويي استفاده مي‌كند كه بر خلاف قوانين بين‌الملل، قوانين رژيم صهيونيستي و تعهد اين رژيم براي اجتناب از روش‌هاي اين‌چنيني است.

از روش‌هاي مورد استفاده در بازجويي‌ها مي‌توان به مواردي از قبيل بستن زندانيان به صندلي به صورت دست بسته براي مدت طولاني، محروميت از خواب، تهديد (به آسيب رساندن به اعضاي خانواده)، تحقير و نگهداري در سلول‌هاي انفرادي براي مدت طولاني اشاره كرد.

سازمان امنيت عمومي رژيم صهيونيستي پيش از اين از ارايه اطلاعات مربوط به آمار زندانياني كه نمي‌توانند با وكيل ملاقات كنند، خودداري كرده است.

كمپين عمومي و جامعه‌ي زندانيان، بدون دسترسي به اطلاعات رسمي، ‌تحقيقاتي را انجام داده و از منابع متعدد براي تخمين تعداد اين زندانيان استفاده كرده است.

طبق آمارهاي تخميني، از ميان 11970 تن از فلسطينيان كه بين سال‌هاي 2000 تا 2007 مورد بازجويي قرار گرفته‌اند، حدود 8379 تا 10773 تن از حق ملاقات با وكيل منع شدند.

ايريت بالاس، وكيل كميته‌ي عمومي كه مقدمه گزارشي با عنوان "زماني كه تبصره قانون مي‌شود" را نوشته است، گفت، اطلاعات مربوط به سال‌هاي 2008 تا 2010 نشانگر اين است كه ميزان اين رويه كاهش نيافته است.

اين در حاليست كه دسترسي زندانيان به مشاور و وكيل به عنوان يكي از حقوق اصلي و اساسي در رژيم صهيونيستي در نظر گرفته مي‌شود.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها