0

10 ماشین نظامی عجیب جنگ‌ جهانی دوم

 
masomezare4
masomezare4
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 3091
محل سکونت : یزد

10 ماشین نظامی عجیب جنگ‌ جهانی دوم
شنبه 5 دی 1394  12:07 PM

 

 
خودروهای نظامی در صد سال اخیر همواره از اصلی ترین ابزارهای هر جنگی بوده و بخش مهمی از جنگ افزارهای نظامی را تشکیل می داده است.
 
وبسایت مجله مهر: خودروهای نظامی در صد سال اخیر همواره از اصلی ترین ابزارهای هر جنگی بوده و بخش مهمی از جنگ افزارهای نظامی را تشکیل می داده است.

شبکه خبری پچ‌پچ نوشت: در این گزارش به لیستی از ماشین های عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵) می پردازیم.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۱. کرگدن؛ ماشین سنگین زره پوش

کرگدن٬ نوعی ماشین زره پوش بود که در استرالیا و طی جنگ جهانی دوم طراحی شد. با توجه به فعالیت دشمن و برنامه های طراحی مربوط به آن٬ این پروژه هیچ وقت از مرحله نمونه اولیه فراتر نرفت. این ماشین دارای یک برجک جوش داده شده با ضخامت محافظتی ۳۰ میلی متر شبیه ساختار کلی بدنه ماشین برای سرباز جنگی بود. تجهیزات آن متشکل از اسلحه Mk IX کوبنده QF ۲ و یک مسلسل نوع Vickers ۳۰۳ اینچی دوگانه است.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۲. روباه؛ ماشین زره پوش

این ماشین زره پوش معروف به روباه (Fox Armoured Car) یک وسیله جنگی چرخ دار و زره پوش بوده که توسط کشور کانادا در جنگ جهانی دوم تولید شد. این ماشین در کمپانی جنرال موتورز در کانادا ساخته شد و بر ماشین زره پوش بریتانیایی هامبر بر اساس موقعیت بدنه ضدانفجاری آن قرار گرفته است. این برجک متحرک به طور دستی بر روی ماشین می چرخد و در مسلسل تنظیم می شود. چهار نفر سرنشین آن متشکل از فرمانده٬ راننده٬ یک تفنگدار و یک بیسیم چی است. حدود ۱۵۰۶ عدد از این ماشین تولید شده است.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۳. هامبر LRC Mk IIIA

ماشین شناسایی سبک هامبر که آن را به نام Humberette و یا Ironside می شناسند٬ یک ماشین زره پوش بریتانیایی در جنگ جهانی دوم بود. این ماشین بر روی بدنه ماشین Humber Super Snipe قرار گرفته است. این ماشین مجهز به یک دستگاه رادیو شماره ۱۹ است. از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۳ حدود ۳۶۰۰ واحد از آن ساخته شد.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۴. GM Mark I کانادایی

این ماشین که آن را به نام ماشین گشت سبک اوتر هم می شناسند٬ یک ماشین زره پوش سبک است که توسط کشور کانادا در طول جنگ جهانی دوم برای کشورهای مشترک المنافع بریتانیا و ایالت های آمریکا تولید شد.

 «اوتر» بر روی یک بدنه کامیون با الگوی نظامی شورلت C۱۵ کانادایی سوار شده و از بسیاری از مولفه های یک نارنجک انداز در آن استفاده شده است. این ماشین متشکل از تفنگ ضدتانک سوار بر بدنه و یک مسلسل سبک مارک Bren در برجک باز بالای ماشین است. اگرچه دارای موتوری بسیار قویتر از Humebr است٬ اما بزرگ تر و سنگین تر (حدود یک تن) از آن بوده اما میزان عملکرد کلی آن کمتر از Humebr است.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۵. BA-۶۴

این ماشین٬ زره پوش سبکی به ابعاد ۴.۴ بود که توسط ارتش شوروی از سال ۱۹۴۲ تا اوائل دهه ۶۰ میلادی برای گشت و امور ارتباطی مورد استفاده قرار می گرفت. سرنشینان این ماشین نام کوچک آن را Bobik گذاشته بودند. تعداد ثبت شده تولید این ماشین حتی در منابع روسی هم با هم فرق دارد. کثیرترین آمار چیزی حدود ۹۱۱۰ ماشین است که در مرکز تأسیسات اتومبیل GAZ ساخته شدند.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۶.‌ Beaverette  استاندارد

ماشین استاندارد سبک زرهپوش را بیشتر به نام Beaverette می شناسند و یک ماشین زره پوش ساخت بریتانیا بود که در جنگ جهانی دوم ساخته شد.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۷. ماشین دیده وری S۱

این زره پوش در استرالیا برای ارتش ایالات متحده طی جنگ جهانی دوم ساخته شد. این ماشین بر روی یک فورد F۱۵ بر روی بدنه ۴.۲ متر آن سوار است. (البته یک ماشین تکی ۴.۴ متر هم ساخته شده بود).

 این زره پوش با برجک باز شبیه ماشین دیده وری مدل M۳ است. این ماشین متشکل از یک مسلسل سنگین ۵۰ اینچی و دو مسلسل ۳۰ اینچی بر روی ریل های لغزان آن است و پنج نفر را می تواند حمل کند.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۸. کامیون زره پوش مدل C۱۵TA

این کامیون نوعی کامیون باربری زره پوش بوده که توسط کشور کانادا در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. این کامیون همزمان با ایده تولید ماشین های دیده وری آمریکایی مدل M۳ طراحی و از روی مدل ماشین های سبک گشت زنی اوتر (یا همان Otter Light Reconnaissance) که توسط جنرال موتورز در کانادا تولید می شده ساخته شد. این وسیله با استفاده از طرح شاسی الگوی نظامی شورلت C۱۵ کانادایی برای کامیون ساخته شد.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۹. ۳۹M Csaba

این ماشین٬ یک ماشین زره پوش دیده وری بود که برای کمپانی Royal Hungarian Army در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. این ماشین دارای توپ ۲۰ میلیمتری و مسلسل ۸ میلیمتری بوده که دقیقا در مرکز برجک متحرک و با روکش فلزی ۹ میلیمتری روی آن سوار می شد. همچنین این وسیله مجهز به یک مسلسل سبک ۸ میلیمتری جداشدنی بوده که از طریق دریچه عقبی می توانست به سوی اهداف ضدهوایی شلیک کند. سرنشینان آن می توانستند از آن پیاده شده و این مسلسل را زمانی که درگیری به شکل پیاده ادامه پیدا می کرد٬ حمل کنند. از طرفی این ماشین دارای دو حالت راندن است- یکی در قسمت جلو به شکل عادی و دیگری در قسمت عقب.

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم

۱۰. ماشین زره پوش T۲۷

ماشین زره پوش T۲۷ نمونه نخستین ماشین زره پوش بوده که در سال ۱۹۴۴ توسط ارتش ایالات متحده و از سوی کمپانی Studebaker Corporation ساخته شد. این ماشین هشت چرخه بوده که جفت چرخ های اول٬ دوم و چهارم آن قابلیت محرکه پیدا می کرد. سرنشینان آن چهار نفر بوده و مسلح به دو مسلسل کالیبر ۲۰ و یک توپ ۳۷ میلیمتری بود. این ماشین با موتور ۸ سیلندری گازوئیل خور کادیلاک تقویت شده و دو تا از آن در سال ۱۹۴۴ تولید شد.
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها