0

پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی و تغییرات در 5 وزارتخانه

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی و تغییرات در 5 وزارتخانه
یک شنبه 22 آذر 1394  8:09 AM


 
پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی و تغییرات در 5 وزارتخانهافزایش سن و سابقه خدمت برای بازنشستگی، محدودیت هرگونه استخدام دولتی، تعدیل 15 درصدی کارکنان دولتی و  تشکیل وزارت خانه انرژی  تنها بخشی از سرفصل های لایحه برنامه ششم توسعه بود. برنامه ای که اگرچه از سوی دولت به صورت  نهایی ارائه نشده است اما برخی از خبرگزاری ها با نشر آن مدعی شده اند که سازمان برنامه آن را به دولت پیشنهاد داده است.در حالی برنامه ششم توسعه مراحل نهایی شدن خود را در دولت طی می کند که جزئیات آن نشان از برنامه ای جنجالی دارد که قرار است بخش های مختلف اقتصاد را تحت تاثیرقرار دهد. البته آنچه در حال حاضر منتشر شده است، تنها پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه است که برای عملیاتی شدن لازم است در هیئت دولت و مجلس به تصویب برسد.
 
کاهش 15 درصدی شاغلین دستگاه های اجرایی
یکی از محورهای اساسی برنامه ششم توسعه کاهش هزینه های دولت است. تبصره 9 این برنامه به این موضوع می پردازد و از کاهش حداقل 15 درصدی حجم و اندازه دستگاه های اجرایی خبر می دهد. براساس این تبصره، دولت موظف می شود که محدودیت هایی را برای هر نوع به کارگیری نیروی انسانی اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی، کارگری و روز مزد صورت دهد. دولت هم چنین خود را  متعهد می کند که مجموع نیروی انسانی دستگاه های اجرایی نسبت به سال 94، حداقل 15 درصد کاهش پیدا کند. البته این کاهش باید غیر از کاهش نیروی انسانی از محل خصوصی سازی و بازنشستگی باشد.
 
افزایش سن و سابقه بازنشستگی
تبصره 24 این برنامه عنوان می کند که برای کنترل و کاهش مشکلات صندوق های بازنشستگی دولت تدابیری اندیشیده است. افزایش تدریجی سن و سابقه خدمت لازم برای مشمولین تمام صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی از سال اول برنامه هر سال به میزان 6 ماه، به حداقل سن و سابقه خدمت جهت احراز بازنشستگی یکی از این تدابیر است. یعنی اگر سن بازنشستگی در حال حاضر 60 سال می باشد، در سال اول برنامه(95)، این سن به 60 سال و شش ماه افزایش پیدا می کند. تکلیف دیگر برنامه ای دولت این است که بازنشستگی پیش از موعد را بعد از تصویب این قانون ممنوع کند. هم چنین حداکثر سنوات ارفاقی مشاغل سخت و زیان آور برای مشمولین صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری به مدت 3 سال و صندوق تامین اجتماعی به مدت 5 سال تعیین می گردد.
 
شرایط جدید اشتغال برای جوانان زیر 29 سال
در تبصره 33 لایحه بودجه به موضوع جذب نیروی کار بیکار جوان می پردازد و در آن آمده است که دانش آموختگان دانشگاهی گروه های سنی زیر 29 سال در اجرای طرح کارورزی از شمول قوانین کار و تامین اجتماعی مستثنی می باشند. این افراد قادر خواهند بود حداکثر تا دو سال در چنین وضعیتی استخدام شوند و 75 درصد حداقل حقوق را دریافت می کنند.
 
تشکیل وزارت انرژی
سازمان مدیریت در پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه به دولت پیشنهاد کرد، ماموریت ها، وظایف و موسسات و شرکت های مرتبط با بخش انرژی از وزارت نیرو تفکیک و پس از ادغام با وزارت نفت، وزارت جدید انرژی تشکیل شود. به این ترتیب بخش های مرتبط با انرژی که در حال حاضر در وزارت نیرو وجود دارد، به وزارت انرژی می رود و سایر بخش های وزارت نیرو به همراه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، سازمان جدیدی با نام «سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آب» را تشکیل می دهند. با این حال  به گزارش تسنیم معاون وزارت نیرو این اقدام را عجولانه خوانده است. 
 
انحلال دانشگاه دولتی علمی کاربردی
بنابر پیشنهاد لایحه برنامه ششم توسعه که هنوز نهایی نشده است، تمامی واحدهای دانشگاه های علمی-کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی و ۵۰ درصد واحدهای دانشگاه پیام نور تا پایان سال دوم برنامه ششم منحل و یا به بخش خصوصی واگذار می گردد. این تصمیم با هدف کاهش هزینه ها اتخاذ شده است.
سرفصل های مهم دیگر این لایحه عبارتند از:
*‌اصلاح تدریجی قیمت آب، حامل های انرژی و سایر خدمات یارانه ای با رعایت ملاحظات اجتماعی و اقتصادی
*‌انحلال بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ادغام آن در سازمان جدید توسعه روستایی و عشایری
*‌تشکیل ستاد عالی توانمندسازی فقرا و محرومین به ریاست معاون اول رئیس جمهور
*‌کاهش ۵۰ درصدی مجموع معافیت مالیاتی و حقوق ورودی تا پایان برنامه ششم
*‌تشکیل بانک جدید دولتی کسب و کار کوچک به منظور تقویت و توسعه کارآفرینی و تامین مالی کسب و کارهای خرد و کوچک با ادغام صندوق کارآفرینی امید و سایر نهادهای مالی مرتبط
*‌افزایش سیطره نظارتی بانک مرکزی و قرار دادن مجازات های سنگین برای بانک های متخلف
*‌تاسیس سازمان توسعه مکران برای برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر برنامه های توسعه در سواحل مکران

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها