0

استاد شحات محمد انور

 
omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 7483
محل سکونت : تهران

استاد شحات محمد انور
دوشنبه 6 دی 1389  8:37 AM

استاد شحات محمد انور در سال 1329 هجري شمسي، در روستاي كفر وزيز در مصر به دنيا آمد.
سه ماهه بود، كه پدرش را از دست داد و تحت سرپرستي دائي خود قرار گرفت. دائي وي كه از علاقمندان و حافظان قرآن بود، از همان دوران طفوليت محمد انور، در تربيت و تعليم او جديت زيادي نمود.
محمد انور از سه سالگي، حفظ كردن قرآن را شروع كرد و در سن نه سالگي تمام قرآن را حفظ كرد، سپس نزد استادان فن تلاوت قرآن رفت و علم تجويد قرآن را به خوبي آموخت.
از سن دوازده سالگي تلاوت قرآن كريم را در مجالس و محافل و هم چنين در مناسبت‏هاي مختلف آغاز كرد و با توجه به صوت زيبا و گرمي كه در قرائت قرآن داشت به زودي شهرت يافت.
محمد انور تحصيلات خود را تا سال دوم دانشگاه الازهر مصر ادامه داد. هنگامي كه يكي از مدرسين دانشگاه صوت گرم و حزين او را شنيد، مشتاق تلاوت قرآن محمد انور شود و شيفته و مجذوب او گرديد و به او گفت:
به جاي ادامه تحصيل در دانشگاه، بهتر است كه در رشته قرآن كار كرد.
بيست و هفت سال داشت كه وارد صدا و سيماي مصر شد و تلاوت قرآن كريم را در راديو و تلويزيون آغاز كرد.
در سال 1358 هجري شمسي، بنا به تقاضاي استاد عبدالباسط رياست انجمن قاريان مصر، به عضويت هيات رئيسه اين انجمن منصوب گرديد و تاكنون نيز در اين مسئوليت فعاليت دارد.
استاد شحات محمد انور از كشورهاي زيادي از جمله ابوظبي، ايران، نيجريه، قطر، اوگاندا و مالديو ديدن كرده و به تلاوت قرآن مجيد مبادرت نموده است.
او در سال 1369 و سال 1370 شمسي دو بار به كشور اسلامي ايران مسافرت كرد و با قرائت قرآن مجيد و صوت گرم و زيباي خود، شور و نشاط خاصي به محافل قرآن ايران بخشيد. در دومين مسافرتش به ايران هنگامي كه از او سوال شد:
بهترين و موثرترين سبك و روش تلاوت قرآن كريم، براي جلب شنوندگان كدام شيوه است؟ پاسخ داد:
بهترين سبك و روش تلاوت قرآن كريم، رعايت تقواي الهي است، زيرا تقواي الهي در قاري قرآن مي‏تواند قلب و دل شنوندگان را تسخير نمايد.
امام علي (ع) درباره تاثير سازنده تقوي فرموده است:
تقواي الهي سبب درمان بيماريهاي دلهاي شماست، تقوي كوري دلها را شفا مي‏بخشد و بيماريهاي جسمها را مداوا مي‏گرداند. تقوي آلودگيهاي دروني را برطرف مي‏كند و باطن را به صلاح و سلامت مي‏رساند. تقوي پرده‏هاي ظلماتي را از جلو چشمها كنار مي‏زند و به انسان بينش و بصيرت مي‏دهد و نيز تقوي پريشاني و آشفتگي و اضطراب را از جان و روان انسان مي‏زدايد و به جاي آن نورانيت و آرامش جايگزين مي‏نمايد.
استاد شحات در مسافرت به ايران وقتي قاريان جوان را در اطراف خود مشاهده كرد، از اين صحنه زيبا و اميدوار كننده احساس شادماني نمود و براي پيشرفت و كاميابي آنان دعاي خير كرد.
داستانهاي كودكي بزرگان تاريخ احمد صادقي اردستاني

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها