0

كشف بقاياي يك گونه اسرارآميز انساني؟! + عکس

 
omegaa
omegaa
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 1738
محل سکونت : اصفهان

كشف بقاياي يك گونه اسرارآميز انساني؟! + عکس
شنبه 4 دی 1389  11:22 AM

كشف بقاياي يك گونه اسرارآميز انساني؟! + عکس

 

 دانشمندان از كشف بقاياي يك گونه اسرارآميز انساني - به جز انسان مدرن و نئاندرتال - در غاري در سيبري خبر دادند.

 
به گزارش ايسنا، اين اكتشاف به اين معني است كه در 30 هزار سال پيش، حداقل سه عضو مجزا در درخت خانواده انسان وجود داشته‌اند: انسان‌هاي مدرن، نئاندرتال‌ها و گونه جديدا شناسايي شده موسوم به «دنيسووا‌ها».
 
 
دنيسووا‌هاي غارنشين با بررسي دي.ان.اي دندان‌ها و استخوان‌هاي انگشت كشف شده در غاري در سيبري شناسايي شده‌اند.
 
آنها در طول آخرين عصر يخي هنگامي كه انسان‌هاي مدرن در حال ايجاد ابزارهاي سنگي پيچيده، جواهرات و هنر بودند، در زمين زندگي مي‌كردند.
 
استخوان مذكور كه متعلق به انگشت يك دختر حدودا پنج تا هفت ساله موسوم به ايكس- وومن است، در سال 2008 درغار دنيسووا در كوهستان آلتاي واقع در جنوب سيبري به همراه زيورآلات و جواهرات يافت شد.
 
آزمايشات موقتي در اوايل سال جاري نشان مي‌داد كه اين دختر به يك گونه كاملا جديد تعلق دارد. اكنون يك تجزيه و تحليل كامل دي.ان.اي، جايگاه وي را در درخت خانواده انسان تثبيت كرده است.
 
اين اكتشاف در پي كشف جنجال‌برانگيز يك گونه ديگر انسان با سه فوت قد موسوم به هابيت «Hobbit» در جزيره اندونزي در سال 2004 انجام شده است.
 
با اين‌حال بسياري از محققان كشف هابيت را رد كرده و مدعي شده‌اند كه استخوان‌ها متعلق به يك انسان مدرن مبتلا به اختلال رشد بوده‌است.
 
دنيسوواها از لحاظ فيزيكي با نئاندرتال‌ها و انسان‌هاي مدرن تنومند متفاوت بودند، اگرچه بر روي دوپاي خود راه مي‌رفتند.
 
دنيسوواها زماني زندگي مي‌كردند كه اجداد ما و نئاندرتال‌ها در حال ماهيگيري، شكار، استفاده از جواهرات، نقاشي ديوار غارها و كنده‌كاري‌هاي حيواني بودند.
 
دانشمندان تنها در دهه اخير توانسته‌اند دي.ان.اي فسيل‌ها را بازيابي كنند. پيش از اين آنها فقط مي توانستند استخوان‌ها را از روي شكل و اندازه آنها شناسايي كنند.
 
اين تحقيقات امروزه عصاره دي.ان.اي دنيسوواها را در ساكنان جزاير ملانزي در شمال و شرق استراليا كه شامل گينه نو نيز مي‌شود، پيدا كرده است. طبق اين تحقيقات دنيسوواها با اجداد ساكنان ملانزي پيوند خورده و سپس در سراسر آسيا پخش شدند.
 
گونه يافته‌شده جديد به نظر «گروه خواهر» نئاندرتال‌ها بوده و كشف اين گونه باعث به تصوير كشيده شدن چهره‌اي ديگر از تكامل و مهاجرت انسان از آفريقا (مهد انسان) شده‌ است.

 

کد خبر:73695 - رجا نیوز

 

گوشی های ایرانی جی ال ایکس را با تخفیف بخرید

در صورت تمایل پیام بدید

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها