0

سلاح های مورد استفاده پلیس

 
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 2471
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:سلاح های مورد استفاده پلیس
پنج شنبه 11 تیر 1394  10:17 PM

سلاح كمری اسمیت اند ویسون(Smit&Wesson) كالیبر 38
ایالات متحده امریكا بعنوان اولین تولید كننده سلاحهای كمری توپی دار در جهان شناخته شده است.قدمت این سلاحهای كمری به قبل از جنگ های داخلی امریكا باز می گردد ولی در زمان جنگهای داخلی پیشرفت قابل توجهی نصیب این مدل سلاح كارآمد شده است.
یكی از مزایای برجسته این مدل از سلاحهای كمری این است كه تیرانداز می تواند صددرصد از شلیك اسلحه مطمئن باشد و از معایبی همچون گیر كردن فشنگ در سلاح مبری است.همانطور كه میدانید یكی از نگرانیهای تیراندازان در زمان درگیری گیر كردن سلاح میباشد چرا كه زمان از دست رفته برای رفع گیر یا تعویض فشنگ ممكن است به قیمت جان یك تیرانداز تمام شود.سلاحهای كمری كه از مكانیزم توپی برای تغذیه استفاده می كنند قادر هستند در صورت معیوب بودن فشنگ یا نم كشیدن باروت یا هر اشكال دیگر با چرخیدن و قرار دادن فشنگ بعدی در مسیر شلیك بسرعت به وضعیت عملیاتی بازگردند.
یكی از بهترین سلاحهای كمری توپی دار اسلحه ای است با كالیبر 38 و از تولیدات كارخانه اسمیت اندویسونSmit&Wesson.
تعداد بسیار زیادی از این اسلحه توسط شهربانی كل كشور در رژیم گذشته از كارخانه سازنده خریداری و بخدمت گرفته شد و این اسلحه با توجه به توان بالای عملیاتی خود توانست سالهای زیادی در كشور بعنوان سلاح سازمانی پلیس خدمت نماید و حتی در سالهای پس از انقلاب نیز تا مدتها بعنوان برترین سلاح كمری نیروهای پلیس در قبل از ادغام و همچنین نیروی انتظامی محسوب می گردید و اگر توجه كنید هنوز نیز این سلاح را همراه بسیاری از گشتهای سواره یا پیاده پلیس خواهید دید.و جالب است بدانید پرسنل نیروی انتظامی در حال حاضر و در زمان دوره آموزش و دانشكده پلیس این سلاح را بعنوان یكی از سلاحهای سازمانی آموزش می بینند و این بدین معنی است كه اسلحه كمری كالیبر 38 SW هنوز از رده خارج نگردیده و عملیاتی است.البته در چند سال قبل سلاح مشابه ای نیز از كشور برزیل خریداری گردید كه از نظر ظاهری هیچگونه تفاوتی با اسلحه كمری كالیبر 38 SW ندارد و تنها تفاوت آن این است كه سوزن اسلحه كمری كالیبر 38 SW به قسمت خروسك یا چخماق متصل میباشد ولی در سلاح مشابه برزیلی سوزن در داخل سلاح تعبیه گردیده است.
اسلحه كمری كالیبر 38 SWدر 2 مدل لوله كوتاه و لوله بلند عرضه شده كه با توجه به نوع ماموریت نیروهای استفاده كننده انتخاب می گردد.(مدل لوله بلند توسط پرسنلی كه از لباس فرم استفاده می كردند و این امكان را داشتند كه سلاح خود را در قلاف چرمی و بر روی كمر حمل نمایند استفاده می گردید و مدل لوله كوتاه معمولا توسط كارآگاهان اداره آگاهی یا مامورین مخفی استفاده می شده است).
مدلهای مشابه این سلاح كه توسط كارخانه های كلت و كبرا تولید شده است نیز در ایران استفاده شده است

__________________سلاحهای مورد استفاده نیروی انتظامی قسمت پنجم(دراگونف)تك تیر انداز مدرن و تاكتیكی دراگونف Deragonov
تقریبا تمام كسانی كه به تفنگهای ویژه تك تیراندازی علاقه مند هستند اسلحه نیمه اتوماتیك دراگونف كه در كشور ما با نام سیمینوف یا قناصه شناخته شده است را میشناسند.
این اسلحه كه از تولیدات پرافتخار "كارخانه سلاحهای تهاجمی كلاشینكوف" است یكی از برگهای برنده در جنگهای سبك و مكانیزه محسوب می گردد و سلاحی است كه در كلیه نبردها و شرایط مختلف میتوان بشدت به آن اطمینان نمود.
این درست است كه این سلاح در ارتشهای غربی بعنوان یك تفنگ استاندارد دورزن قبول نشده ولی یكی از برترین تفنگهای دورزن در ارتشهای شرقی و ارتش بسیاری از كشورها میباشد كه میتوان بعنوان یك سلاح پشتیبانی و حمایت از نیروهای پیاده با اطمینان كامل در فواصل بیش از 600 متر بر روی آن حساب كرد.
حتی در جنگهای تن به تن نیز با استفاده از سرنیزه استاندارد كلاشینكوف میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
جالب است بدانید كه هر جوخه پیاده نظام در روسیه مجهز به حداقل یك تك تیرانداز با استفاده از سلاح دراگونف میباشد.
با تغییراتی كه روی مدلهای جدید و پیشرفته این سلاح صورت گرفته حمل و نقل آن آسان تر شده و از وزن آن نیز كاسته شده است.این تغییرات با استفاده از یك نوع آلیاژ مخصوص برای پوشش قسمتهای فلزی كه قبلا با چوب پوشیده می شد و همچنین استفاده از یك مدل قنداق پیشرفته تاشو به جای قنداق چوبی ثابت صورت گرفته است.
دراگونف با گاز غیر مستقیم باروت و توسط یك پیستون كوچك كه وجه مشترك سلاحهای تولید شده در كارخانه كلاشینكوف میباشد مسلح می شود.
این سلاح از فشنگهای استاندارد 7/62 ناتو استفاده می كند حال آنكه در گذشته علیرغم برخورداری از كالیبر 7/62 نمی توانست از فشنگهای استاندارد ناتو استفاده كند ولی بعدها با توجه به حضور نیروهای روسیه در گروههای پاسدار صلح و همكاری با كشورهای غربی این سایز تصحیح شده و به فشنگهای استاندارد ناتو تبدیل شد.
وزن این اسلحه بدون خشاب معادل 4/31 كیلوگرم و طول آن 1225 میلی متر است.
گنجایش خشاب آن نیز 10 فشنگ است.
در حال حاضر این سلاح در بسیاری از ارتشهای دنیا مورد علاقه واقع شده و در كشورهای عراق با نام القادصیه-كشور چین با نام تفنگ تیپ 85-رومانی با نام روماك و در یوگوسلاوی با نام زاستاوا تولید می شود.
البته ظاهر این سلاح در كشورهای فوق متفاوت است ولی هیچ تفاوتی در مكانیزم داخلی آنها وجود ندارد و همگی از یك وجه مشترك استفاده می كنند.
ورژن های قدیمی تر این سلاح كه بعنوان مدل شخصی معروف هستند در كشور روسیه ساخته می شوند كه دارای لوله كوتاه تر و وزن سبك تر هستند و از آن با نام روسی Medved به معنای خرس یاد می گردد.
حضور این سلاح و خدمت آن در نیروهای مختلف كشور ما به زمان جنگ باز می گردد و در حال حاضر نیز بعنوان یك سلاح تاكتیكی و كارآمد در دست توانمندان نیروی انتظامی در مناطق مرزی كشور و محلهای درگیری با اشرار و قاچاقچیان استفاده می گردد كه باید اذعان نمود در حال حاضر یكی از بهترین تفنگهای دورزن در نیروهای مسلح ایران میباشد.


__________________ منبع:/renjershift.mihanblog.

خداوندا من در کلبه حقیرانه خود چیزی را دارم که تو در عرشه کبریایی خود نداری! من خدایی چون تو دارم و تو چون خودی نداری!

تالار های اسلام شناسی وشیعه شناسی

 

 

تشکرات از این پست
Lovermohamad
دسترسی سریع به انجمن ها