0

سلاح های مورد استفاده پلیس

 
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 2471
محل سکونت : اصفهان

سلاح های مورد استفاده پلیس
پنج شنبه 11 تیر 1394  10:16 PM

یكی از سلاحهای كمری مورد استفاده در نیروی انتظامی اسلحه ای است پرقدرت و مدرن بنامSig-Sauer P226 ساخت كارخانه اسلحه سازی معروف Hekler & Kokh آلمان.
تقریبا تمام كسانی كه به اسلحه علاقه دارند با نام كارخانه هكلر اند كوخ آشنا هستند. بسیاری از تولیدات این كارخانه معتبر از سالهای قبل از انقلاب تاكنون در نیروهای مسلح ایران خدمت نموده اند كه بعنوان نمونه میتوان از تفنگ اتوماتیك پرقدرت و مطمئن ژ-3 و تیربار MG1A3 معروف به ام ژ 3 نام برد.
البته نیروی هوایی ایران نیز در سالهای قبل از انقلاب از مسلسل MP5 استفاده می كرده است كه هم اكنون این مسلسل بعنوان سلاح سازمانی نیروی انتظامی و گارد حفاظت بانكها انتخاب شده و در مورد آن در بخش جداگانه ای توضیح خواهم داد.
سلاحهای كمری Sig-Sauer P226 و برادر كوچكتر آن Sig-Sauer P225 كه در حال حاضر در نیروی انتظامی با عنوان مخفف P226 و P225 نامیده می شوند در سال 1362 توسط كمیته انقلاب اسلامی بخدمت گرفته شدند.(در مورد P225 در بخش دیگر توضیح می دهم)
در آن زمان نیاز به یك سلاح كمری پرقدرت برای مقابله با گروههای تروریستی – جنایتكاران و اشرار - حفاظت از شخصیتها و استفاده نیروهای امنیتی بشدت احساس می شد و به همین علت كارشناسان پس از بررسی تولیدات كارخانه های مختلف كه با توجه به شرایط تحریم های نظامی آن زمان امكان معامله با آنان وجود داشت و از بین چندین سلاح كمری مدرن توانستند اسلحه P226 را انتخاب و خریداری نمایند.
P226 سلاحی است با وزن 1400 گرم و برد مفید 90 متر و خشاب 15 فشنگی كه با مهمات 9 میلی متری از انواع سوپر-رسام-دوزمانه –پلاستیكی تغذیه می شود.
باز و بسته نمودن این سلاح توسط یك تیر انداز ماهر در زمانی كمتر از 30 ثانیه انجام می شود كه در مقایسه با اسلحه های دیگر زمان مناسبی است.هرچند كه در صورت معیوب نبودن فشنگها غالبا در این اسلحه اشكالاتی همچون گیر كردن پوكه در جان لوله كمتر اتفاق می افتد اما برای یك نیروی پلیس كه در هنگام درگیری با دشمن با این موضوع برخورد نماید هیچ نكته ای حیات بخش تر از امكان سریع بازو بسته نمودن سلاح نیست. معظلی كه در اسلحه ای مانند كلت كالیبر 45 شاهد آن هستیم.
این اسلحه با قابلیت شلیك مستمر و خشاب گذاری سریع در حال حاضر مورد علاقه كوماندوهای نیروی ویژه پلیس بوده و در طی مدت خدمت خود در واحدهای مختلفی مانند یگان ویژه-یگان حفاظت از شخصیتها-گشت های ویژه و واحدهای عملیاتی در مرزهای كشور و سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار گرفته است.
بهر حال با توجه به اینكه اسلحه همراه نیروهای پلیس غالبا یك سلاح كمری میباشد و این نیروها بدلیل نوع ماموریتهایشان از تفنگ های اتوماتیك و مسلسل استفاده نمی نمایند میتوانیم از اسلحه Sig-Sauer P226 بعنوان یك سلاح مطمئن و كارآمد نام ببریم كه تاكنون توانسته است از آزمایشهای زیادی سربلند بیرون آید.
ضمنا نیروهای پلیس برخی كشورهای دیگر نیز مانند ژاپن و مالزی از این سلاح بعنوان سلاح سازمانی استفاده می نمایند.سلاحهای مورد استفاده نیروی انتظامی قسمت دوم(كوچك ولی مرگبار)كوچك ولی مرگبار
این اصطلاحی است كه سازنده مسلسل دستی پرقدرت و منحصر بفرد MP5 برای تعریف از این سلاح معجز بكار میبرد.
مسلسل های كوچك همیشه جایگاه ویژه ای در جنگهای شهری دارند و در این میان پلیس ها و محافظان بیشترین نیاز را به این مرگ آفرینان كوچك داشته اند چرا كه قابلیت حمل آسان امتیاز مهمی است كه قدرت مانور و حركت نیروهای امنیتی را بهبود می بخشد.
اما زمانی كه بحث مقابله با جنایتكارانی كه برای انجام مقاصد خود از هیچ اقدامی رویگردان نیستند پیش آید متوجه خواهیم شد كه حمل آسان و راحت یك سلاح سبك به تنهایی به كار نخواهد آمد و این جا است كه به اسلحه ای احتیاج داریم كه در عین سبك بودن پرقدرت هم باشد.
نیروهای ویژه پلیس –ژاندارمری و كوماندوهای ارتش در قبل از انقلاب از سلاح بسیار خوبی بنام مسلسل یوزی استفاده می كردند كه به حق باید اذعان كنیم كه در زمان خود جزء بهترین ها محسوب می شده است و چه بسا هم اكنون نیز دارای امتیازات منحصر بفرد باشد. یكی از امتیازات یوزی این بود كه چون قبضه - ماشه و خشاب در نقطه ثغل سلاح قرارداشت تیرانداز این امكان را داشت كه در زمان نیازبا یك دست تیراندازی نماید و همینطور امتیازات دیگر كه در آینده در مورد آن خواهم نوشت.
در سالهای بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی كه نیروهای مسلح در صدد ارتقاء لجستیك و تجهیزات بودند نیاز به یك مسلسل سبك و كارآمد برای استفاده نیروهای پلیس- محافظان- گاردهای ویژه و یگانهای تكاور احساس می شد و به همین علت اسلحه پرقدرت و مدرن MP5 كه نسل تكامل یافته همنوعان قدیمی خود بود از كارخانه H&K آلمان خریداری و بخدمت گرفته شد.
از مزایای بارز و برجسته MP5 میتوان به نواخت تیر بالا(400 گلوله در هر دقیقه)وزن سبك(2800 گرم با خشاب پر)و طول كم (60 سانتی متر) اشاره كرد.همچنین امكان استفاده از نور هالوژن در اماكن تاریك و تجهیزات صدا خفه كن این سلاح را به یكی از مرگ بارترین مسلسل های دنیا تبدیل كرده است.
در حال حاضر این سلاح در كلیه یگانهای نیروی انتظامی بكار گرفته می شود و جالب توجه اینكه نیروهای ویژه پلیس حتی در كشورهایی كه خود صاحب تكنولوژی تولید پیشرفته ترین سلاحها هستند نیز از اسلحه MP5 بهر می برند.
برادر كوچكتر این سلاح با نام MP5K نیز در ایران جهت حفاظت از محموله های بانكی در اختیار محافظان بانك قرار دارد.
جالب است بدانید پرسنل استفاده كننده از MP5 در ایران بدلیل تشابه بسیار زیاد این سلاح با برادر بزرگترش ژ-3 در مكانیزم و ساختار گلنگدن –آلات متحركه-– روآیك- درجه نشانه روی -قبضه و ماشه به آن بچه ژ-3 نیز می گویند.

__________________سلاحهای مورد استفاده نیروی انتظامی(قسمت سوم) تیربار hk-21تیربار 7/62میلی متری HK-21
یكی از احتیاجات غیر قابل انكار نیروهای پلیس و یگانهای كوماندویی برخورداری از سلاحهایی است كه قدرت مقابله سریع و پرقدرت و همچنین امكان حمل و جابجایی آسان را داشته باشند. و تیربارهای سبك نیز از این جمله است.
نیروهای مسلح ایران در قبل از انقلاب از تیربارهای سبكی مانند MG-3-A1 بصورت مشترك استفاده می كردند و این تیربار دارای مشكلاتی بود كه در تیربارهای نسل بعدی رفع گردید. معایبی همچون سنگینی سلاح-گیر كردن به هنگام شلیك (اگر تیرانداز MG-1-A3 بعد از شلیك های طولانی بصورت مداوم سلاح خود و بخصوص بوش سر لوله را تمیز نمی كرد با مشكل گیر كردن در هنگام شلیك روبرو می شد) و بخصوص عدم برخورداری از جعبه قطار فشنگ كه در عملیات چریكی و رزم های در حال حركت تیر انداز را با مشكل روبرو می كرد و تیر انداز این سلاح همیشه میبایست تعداد زیادی قطار فشنگ را روی دست و یا روی دوش خود حمل می كرد مواجه می ساخت.
در سالهای بعد از انقلاب تیربار HK-21 از تولیدات كارخانه HK در كمیته انقلاب اسلامی بخدمت گرفته شد و از آن در رزم های بیابانی با قاچاقچیان و اشرار و همچنین در درگیری های خانه های تیمی با گروهكهای ضد انقلاب استفاده گردید. همچنین در تیپ موسی ابن جعفر (ع) كمیته انقلاب اسلامی در مناطق جنگ تحمیلی نیز بعنوان یك تیر بار كارآمد در كنار تیربارهای دیگر همچون بكتا و گرینوف استفاده شده است.
این تیربار با برخورداری از امكان تعویض لوله در تیراندازیهای طولانی و همچنین استفاده از جعبه قطار فشنگ برای حمل آسان مهمات و با برخورداری از دو پایه سبك و دوربین برای تیراندازی دقیق و برگه ناظم آتش كه در 3 وضعیت ضامن- تك تیر و رگبار تنظیم می شود مانند یك تفنگ سبك احساس راحتی در شلیك را به تیرانداز القاء می نماید.
شباهت ظاهری آن با اسلحه ژ-3 این احساس را در بیننده ایجاد می نماید كه این اسلحه همان ژ-3 است كه از قطار فشنگ نیز استفاده می نماید ولی باید بگویم كه نه تنها از نظر روش تغذیه هیچگونه شباهتی با ژ-3 ندارد( بدلیل برخورداری از صفحه خوراك دهنده و چرخ دنده های حامل قطار فشنگ) بلكه مكانیزم داخلی بسیار متفاوتی با ژ-3 دارد كه بطور كل آنرا از استفاده از خشاب 20 تیری ژ-3 محروم نموده است. تنها وجه اشتراك HK-21 با برادر كوچكتر خود استفاده از درجه نشانه روی و طریقة مسلح شدن آن توسط گلنگدن مشابه ژ-3 و استفاده از گاز مستقیم باروت جهت ادامه تیراندازی میباشد.

منبعrenjershift.mihanblog.com

تشکرات از این پست
Lovermohamad
دسترسی سریع به انجمن ها