0

مبحث 102 طرح صالحین: «تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیرات آن»

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5508
محل سکونت : یزد

پاسخ به:مبحث 102 طرح صالحین: «تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیرات آن»
دوشنبه 11 خرداد 1394  11:21 PM


نقل قول namebaran

ماهواره، یکی ازرسانه­ های قدرتمند ارتباط جمعی به شمار می آید،که قادر است پیامهای تصویری را به دورترین نقاط منتقل کند و تعداد بی شماری از افراد را در سرتاسر دنیـا مـورد خـطاب قرار دهد. گرچه ماهــواره می تواند در هوشیار کردن، اطلاع رسانی و در حوزه پژوهش، سیاست و… نقش داشته باشد؛ ولی برنامه های تخریبی و غیراخلاقی فراوانی دارد؛ تا جایی که برخی از کارشناسان فرهنگی را برآن داشته تا برایحفظ ارزش­های انسانی(غیرت، حیا، پاکدامنی…)، و نهاد مقدس خانواده چاره اندیشی کنند.

ورود ماهواره به خانه را می توان به منزله ورود یکمهمان خائن ولاابالی دانست؛ که برای فرزندان، دوست نابابو برای همسران، عامل اختلاف افکنیو خیانت است، به ناموس افراد چشم طمع دارد، حیا و عفت و دین افراد را می گیرد، مرزها وحریم های خانواده را می­شکند، به آسانی حقیقت­های سیاسی واجتماعی را وارونه جلوه می دهد، دزد وقت افراد است واگر بتواند حتماً به کیف پول افراد هم سرک خواهد زد.

به فرموده حضرت آقا: ماهواره، واقعاً گنداب فسادی است که تیرهای زهرآگین خود را به سمت ملتها و کشورها هدف گیری می­کند(۲۶/۲/۱۳۷۵).

چرا که خرید ماهواره به منزلۀ مجاز شمردن خیانت زن به شوهر و زشتی­زدایی از روابط قبل از ازدواج، اهانت به والدین و بی توجهی به آنهاست، چرا که فیلم­ها و سریال­های ماهواره به طور هدفمند عفت و اخلاق اجتماعی را نشانه گیریمی­کند.مقام معظم رهبری فرمودند:

در جنگ روانی(جنگ نرم)، دشمن به سراغ سنگر‌های معنوی می‌آید که آنها را منهدم کند. به سراغ ایمان‌ها، معرفت‌ها، عزم‌ها، پایه‌ها و ارکان اساسی یک کشور می‌آید،تا آنها را منهدم بکند، نقاط قوت یک نظام را به ضعف تبدیل کند، و فرصت‌ها را به تهدید تبدیل کند(۲/۷/۸۸).

بنابراین، هدف از جنگ نرم دشمن و شبکه‌های ماهواره‌ای، تغییر الگوی نگرشی و رفتاری خانواده‌ها است. این برنامه‌ها قصد دارندباورها، تمایلات، عواطف و رفتار ما را تغییر دهند، مصرف‌گرایی، غرب­گرایی، سبک زندگی غربی و در یک کلام، غرب­پذیری و غرب­باوری را در میان جامعه ما نهادینه کنند. این نوع شبکه‌ها ابتدا ذهن مخاطبان خود را تسخیر و در ادامه آنچه خود دوستدارند را به آنها القا می‌کنند.

 

سلام دوست گرامی

ضمن  تشکر از مطالب خوبی که گذاشتید و البته باید بگویم از همه ابزارها میتوان خوب و بد استفاده کرد و لذا اگر فرهنگ سازی درست برای هر وسیله ای انجام نشود مشکلات عمده ای بجا خواهد گذاشت که برخی از آنها جبران پذیر نیست.توجه دوستان عزیز را به آمار قابل توجهی جلب می کنم:

نتایج پژوهشی که از ابتدای سال 92 تا پایان سال 93 در گروه اجتماعی بنیاد امور خانواده پژوهشی درباره تاثیر شبکه‌های ماهواره ای بر خانواده آغاز شده است، نشان می دهد 17 درصد طلاق ها تحت تاثیر شبکه های ماهواره‌ای صورت گرفته است.  این رقم بر اساس یافته های تحقیق و دلایل اظهار شده توسط بعضی از زوجینی به دست آمده است که بیننده شبکه های ماهواره‌ای بوده اند. به نحوی که به دقت می توان تاثیر ماهواره‌ها را بر روابط زناشویی دریافت.زشتی زدایی از روابط نامشروع ، توسعه روابط فرا زناشویی، حرمت شکنی، کمرنگ شدن جایگاه خانواده و در یک جمله تغییر سبک زندگی و انحراف آن از زندگی اسلامی و ایرانی در اثر تماشای شبکه‌های ماهواره ای بوده است. علاوه بر آن ایجاد اعتیاد به این برنامه ها، اتلاف وقت، کاهش روابط گفتاری بین اعضای خانواده که گاه یک سریال تا 300 قسمت یا بیش از آن ادامه دارد وهر شب مخاطب را پای ماهواره می کشاند، از دیگر پیامدهای سریال‌های ماهواره‌ای است. وی افزود: در 95 درصد از سریال های ماهواره ای روابط فرازناشویی تبلیغ می شود و زنان شوهردار و مردان متاهل بدون هیچ گونه محدودیت به دنبال روابط نامتعارف هستند، و جایگاه خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه، پایین می آید و بی ارزش می شود.

                  

تشکرات از این پست
ria1365 liasam nargesza
دسترسی سریع به انجمن ها