0

مبحث 102 طرح صالحین: «تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیرات آن»

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5508
محل سکونت : یزد

مبحث 102 طرح صالحین: «تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیرات آن»
شنبه 9 خرداد 1394  12:08 AM

بنام خدا

 تغییرات فرهنگی در جامعه و تاثیرات آن  


فرهنگ برای یک جامعه همانند اخلاق برای یک فرد است که می‌تواند فرد یا جامعه را به سمت تعالی هدایت کند. تعریف‌های مختلفی که برای فرهنگ وجود دارد می‌تواند فضای جامعه اسلامی را مخدوش کند. آداب در جامعه اسلامی بار روانی مثبت‌تری دارد و جامعه‌ای که در حال رشد است باید به ابعاد مختلف فرهنگی توجه ویژه داشته باشد.
به نظر اساتید جامعه شناسی اگر فرهنگ متناسب با یک دین را در یک جامعه نداشته باشیم دین‌داری و پذیرش آن برای اعضا جامعه سخت خواهد بود و این موضوع به خوبی در طول تاریخ دیده شده است.
جهان معاصر صد سال است به این مساله رسیده که اگر خواستید یک جامعه ای را به یک رفتار غیر اخلاقی، غیر انسانی و غیر دینی سوق بدهید بسیار دشوار است زیرا اگر به او مستقیما بگویید این عمل را انجام بدهد به هیچ وجه انجام نمی دهد . یااگر بخواهیم جامعه ای را وادار به رفتاری کنیم، بویژه اگر سلطه طلب ها بخواهند جوامع بشری را بر رفتار های غلط وادار کنند می دانند این کار دشوار است پس باید زیر ساخت های فرهنگی جامعه را تغییر دهند. بنابراین  زمانی که فرهنگ یک جامعه تغییر کند عین آب خوردن می شود افراد آن جامعه را به غلط ترین، زشت ترین و قبیح ترین و غیر معقول ترین رفتار ها وادار کرد.
شاید همه ما در زندگی خود یا اطرافیانمان بسیار با این اتفاق روبه رو شده باشیم، اینکه زن و شوهری در یک خانه زندگی می کنند اما به جای اینکه با هم وقت بگذرانند، ساعت های شبانه شان را در شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایلی سپری می کنند.
در نسل پدرها و مادرهای ما، زمانی که مردها خسته از کار روزانه قدم به حریم امن خانه می گذاشتند، با لبخند همسر و فرزندانی روبه رو می شدند که با یک دنیا امید و شادی به استقبالشان آمده بودند و بعد از آن هم ساعت های شبانه اعضای خانواده، به وقت گذراندن های دوست داشتنی در کنار هم سپری می شد، این روزها اما دیگر آن دور هم نشستن های اعضای خانه کمرنگ شده و در بسیاری از خانواده ها، اعضای خانواده به جای اینکه وقت خود را با هم بگذرانند، در شبکه های اجتماعی به دنبال ارتباطاتی مجازی می گردند.

اکنون شما عزیزان همراه با توجه به مطالب فوق نظرتان را در مورد تغییرات فرهنگی و مشکلاتی که بدنبال خواهد داشت را برای ما ارسال نمائید تا بتوانیم نتیجه آن را به مسئولین ذیربط ارائه نمائیم.

سوالات مورد نظر برای شروع این مبحث
تغییرات فرهنگی به چه معناست ؟
تغییرات فرهنگی چه ارتباطی با تغییرات اجتماعی دارد؟
راهکارهائی که میتوان اثرات منفی تغییرات فرهنگی را کم کرد کدامند؟
نقش تغییرات فرهنگی در زندگی ما چقدر بوده است ؟(نمونه ذکر کنید )
در طول هفته و با ارسال نکته نظرات شما نکات جدیدی مطرح خواهد شد که با کمک هم به بحث در مورد آنها خواهیم پرداخت.انشاالله

                  

تشکرات از این پست
omiddeymi1368 ria1365 ravabet_rasekhoon ehsan007060 salma57 namebaran nargesza ahmadfarm liasam ghasem8224
دسترسی سریع به انجمن ها