0

نسبت دادن جوک و لطیفه به بزرگان دین نزدیک به کفر است

 
Lovermohamad
Lovermohamad
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 6840
محل سکونت : سوادکوه

نسبت دادن جوک و لطیفه به بزرگان دین نزدیک به کفر است
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394  5:16 PM

 

وسط

 

گاهی جوک ها و لطیفه هایی به بزرگان دینی نسبت داده می شود که این موضوع مصداق توهین به دین است و حتی نزدیک به کفر است.

 

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی حفظ آبروی مؤمنان را از موضوع های مورد تأکید شریعت دانست و گفت: گاهی جوک ها و لطیفه هایی به بزرگان دینی نسبت داده می شود که این موضوع مصداق توهین به دین است و حتی نزدیک به کفر است.

این مرجع تقلید در پاسخ به این پرسش که «ساختن و انتشار لطیفه و جوک برای قومیتها چه حکمی دارد؟»، بر حفظ حرمت افراد و نژادها و قومیتها در جامعه دینی تاکید کرد.

او خاطر نشان کرد: جان، مال و آبروی افراد از موضوع های مورد تاکید شریعت مطهّر است و افراد باید نسبت به آن مراقب باشند. گفتن این لطیفه ها هم اگر منشأ بی آبرویی برای افراد یا صنفِ دارای آبرو و جایگاه در جامعه باشد، اشکال دارد.

آیت الله شبیری زنجانی ادامه داد: کسی حق ندارد به آبروی مومن لطمه بزند ولو اینکه خود شخص نشنود. غیبت هم همین است؛ یعنی ممکن است حتی خود شخص متوجه نشود که در نبود او چه گفته اند اما در جامعه آبروی او لطمه خورده است.

او نسبت به رواج لطیفه و جوک برای شخصیتهای مذهبی و ملی که از دنیا رفته اند ابراز تاسف کرد و گفت: گاهی این جوکها برای افرادی ساخته می شود که در قید حیات نیستند و این خیلی بد است، چون این شخص زنده نیست تا از او حلالیت طلبیده شود. گاهی هم به بزرگان دینی نسبت داده می شود که این موضوع مصداق توهین به دین است و حتی نزدیک به کفر است.
منبع:شفقنا

💘نام زهرا مشتق از نام خداست
زینت کرسی و عرش کبریاست💘

http://s4.picofile.com/file/8182645092/GM_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_70502.gif تالارفناوری وعلوم نظامی وبلا من

💘علاج درد مشتاقان طبیب عام نشناسد
مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را💔
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها