0

جشن ها و فستیوال های تایلند

 
novinmarketing
novinmarketing
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : آذر 1393 
تعداد پست ها : 66

جشن ها و فستیوال های تایلند
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394  10:47 AM

23 اکتبر روز بزرگداشت چولالونگ کرن، پادشاه محبوب تایلند.
تعداد جشن ها و فستیوال هایی که سالانه در تایلند برگزار می شوند بسیار زیاد است. در حالیکه شماری از این جشن ها به صورت ملی در کل تایلند برگزار می شوند (مانند سانگ کرن Songkran و لوی کراتونگ Loy Krathong )، تعدادی دیگر مختص محل یا استانی خاص هستند. این جشن ها در برگیرنده جشن های ملی تایلند و تعطیلات مذهب بودا می باشند، به همین دلیل تاریخ دقیق آن ها سالانه متفاوت بوده و بر اساس تاریخ قمری سنجیده می شوند. در متون آتی، شماری از این فستیوال ها را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است همه جشن ها به عنوان تعطیل رسمی شناخته نمی شوند مگر آنهاییکه در مطلب بیان شده باشد.
روز چولالونگ کرن (Chulalongkorn) (تعطیل رسمی)
 
23 اکتبر یک روز تعطیل ملی در تایلند می باشد که به منظور بزرگداشت “چولالونگ کرن” در تقویم این کشور به ثبت رسیده است. وی یکی از محترم ترین پادشاهان تاریخ تایلند بوده که به “رامای پنجم” نیز شناخته می شود. او در تاریخ 23 اکتبر 1910 در سن 57 سالگی درگذشت و 42 سال از عمر کوتاه خویش را بر تخت سلطنت تایلند، جاییکه در آن زمان به سیام (Siam) مشهور بود، تکیه زد.
چولالونگ کرن در سال 1853 دیده به جهان کشود و تنها 16 سال پس از تولدش بر تخت پادشاهی نشست. دورۀ پادشاهی طولانی اش خود حاکی بر آینده نگری وی و قبول عصر مدرن در تایلند توسط او می باشد. در عصری که بریتانیا، فرانسه و پرتغال سرگرم افزایش گسترۀ سلطۀ خود در آسیا بودند، پادشاه چولالونگ کرن بوسیلۀ دیپلماسی خاص و رهبری مقتدرانۀ خویش توانست از استقلال این کشور پاسداری کند.
مدرنیزه توسط پادشاه
 
چولالونگ کرن کشور تحت سلطۀ خویش را برای اولین بار به استان ها و بخش های کوچکتری تقسیم کرد تا بتواند آسانتر این دولت را مدرنیزه کنند. وی سنت برده داری را ممنوع کرده و تقویم این کشور را، که بر اساس ماه بود، به تقویم غربی تغییر داد. دین رسمی این کشور دین بودا بود ولی این پادشاه دین های دیگر مانند اسلام و مسیحیت را در کشور آزاد ساخت. ارتباطات در این کشور به سرعت پیشرفت کرد، این پیشرفت خود را مدیون صنعت پست، تلگراف و اولین خط آهن این کشور (از بانکوک تا آیوتایا) می داند.
مردی برخاسته از میان مردم
 
او پادشاهی محبوب بود و عزتی که یک پادشاه در میان مردمانش کسب می کند راه یک شب و دو شب نیست، این اطمینان که در دل مردم تایلند ریشه دوانده بود طی چندین دهه و آرام آرام به وجود آمد. او کسی بود که با لباس مبدل در میان مردم از گوشت و خون خودش قدم می زد تا بداند آن طرف دیوارهای کاخش چه می گذرد. “پادشاه بزرگ محبوب” لقبی ست که محبوبیت این شاه دوست داشتنی، نه تنها در خاک تایلند برایش به همراه آورده بلکه در دیگر کشورهای دنیا نیز نامش زبان زد بود. او اولین پادشاهی از سرزمین تایلند است که به اروپا سفر کرد، حتی یکی از خیابان های سوئد نیز در پی سفر وی و به تکریم شخصیتش، به نام او نامگذاری شده است
. یاد و نام او
 
امروزه تاثیر این کارهای پادشاه به گونه ای خود را بروز می دهد که در هر خانه می توان یادگاری از وی یافت، از جمله عکس و یا حتی مجسمه اش. همچنین 23 اکتبر هر سال بهانه ای دیگر است برای زنده کردن خطرات چندین سال از سلطنت وی.
سایر جشن های تایلند:
 
فستیوال مسابقه بوفالو ها در چُنبوری
 
 فستیوال گردهمایی فیل ها
منبع : تور تایلند
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها