0

چطور یک برنامه ساده اندروید بسازیم؟

 
tachberdee
tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4133
محل سکونت : گلستان

چطور یک برنامه ساده اندروید بسازیم؟
یک شنبه 19 بهمن 1393  6:53 AM

نه برنامه نویسی میخواد و نه زحمت بسیار.

 

سایت ایرانی bejo.ir ابزارهایی را در اختیار شما میگذارد که با اون میتونید یک برنامه ساده اما کاربردی را تولید کنید یا با استفاده از هوش و خلاقیتتون حتی یک برنامه خاص بسازید.

البته در انتهای کار برنامه‌ای که میسازید باید توسط گروه «بجو» به فرمت اندروید تبدیل بشود.

این ابزارها یک نرم‌افزار رایگان هست که با اون میتونید برنامه ساده اندروید با فرمتcjo بسازید + اپلیکیشن تست cjo بر روی موبایل که میتونید اون رو قبل از تبدیل شدن به فرمت اندروید، امتحان کنید.

اما آشنایی با نرم‌افزار بجو :

۱-برنامه را ازد کنید.

۲-اون رو در رایانه خود نصب کنید .

۳-برنامه را باز کنید. محیط ساده و قابل درکی دارد. به تصویر زیر نگاه کنید ، تقریباً چیزی که از آن سر در نیاورید وجود ندارد.

 

۴-نسخه برنامه را ۱ بزارین. اگر نرم افزارتان را منتشر کردین ولی بعدها خواستید تغییراتی اعمال کنید ، عدد نسخه جدید را به ۱٫۵ یا ۲ . . . تغییر بدین و بعد خروجی بگیرین.

۴٫۵ – بالا سمت راست نوشته باز کردن پروژه قبلی. خب هر فایل که در انتها خروجی بگیرید (با فرمت cjo) میتونید از طریق همین گزینه باز کنید و تغییرات مورد نر را در آن اجرا کنید.

۵- آیکون برنامه و تصویر پیش نمایش را ( که هنگام باز شدن نرم‌افزار روی موبایل به نمایش در میآید) تعیین کنید. با توجه به اینکه در بعضی مواقع ، تصویر ها برای در نظر گرفتن در برنامه ، محدودیت اندازه دارن ، خود نرم‌افزار ارور لازم و درنتیجه اندازه درخواستی را به شما می دهد.

۶- چند قالب پیش‌فرض در برنامه وجود دارد. اما میتونید رنگ و تصویر پس زمینه و بعضی خصوصیات دیگر را خودتان برای برنامتون طراحی و انتخاب کنید.

۷- کار اصلی شروع میشود.

اضافه کردن ردیف:

با این نرم‌افزار شما میتونید ردیف های مختلف که = گزینه های مختلف برنامتون هست ، به تعداد مورد نظر درست کنید.

در شکل پیش نمایش اولیه سمت چپ ، ردیف ایجاد شده را میبینید. با کلیک روی هر ردیفی که اضافه می‌کنید میتونید یک عمل‌کرد برایش تعریف کنید. البته عمل‌کرد هایی که از پیش تعریف شده اند:

در حال حاضر نسخه ۳٫۵٫۱ «بجو» عمل‌کرد های زیر را دارد:

مهمترین عمل‌کرد ها که بخواهیم بهشون اشاره کنیم شاید ۱«بازکردن یک صفحه» ، ۲«پخش آنلاین مدیا» و ۳«ردیف سلولی» می باشد.

در ۱ میتونید یک صفحه ، شامل متن و تصویر بسازید.

در ۲ میتونید لینک مشاهده یک ویدئو را قرار بدین تا کاربر با کلیک برروی ردیف ، از طریق مدیا پلیر درون موبایل ، بصورت آنلاین اون را ببیند.

در ۳ عملاً میتونید بجای ردیف (که شکل ساده‌ای دارد) ، تعدادی آیکون و متنی زیر آن(که توسط کابران قابل انتخاب هستند) را قرار بدین. تقریباً هرکدام از این آیکون ها میتونن کار مشابه ردیف ها رو انجام بدن.

۸- خب. با گذاشتن تعدادی ردیف و دادن یک عمل به اون ها ، همینطور بازی با امکاناتی چون تغییر رنگ ردیف ها و . . . اولین برنامه خودتان را آماده ساخت کرده اید.

حالا می تونید با کلیک بر روی تست روی کامپیوتر ، برنامه اولیه را روی رایانه خود امتحان کنید.

برای امتحان مطمئن تر و بهتر ، میتونید برنامه رو روی موبایل هم تست کنید. توضیح کوتاه در ادامه.

* اول باید از برنامه حال حاضر خروجی بگیرید. برنامه با فرمت cjo آماده تست است.(هنوز نرم‌افزار به فرمت اصلی اندروید تبدیل نشده و برای این موضوع باید از طریق سایت بجو (و عضویت در اون و .. .) برنامه را آپلود کنید تا بعد از حداکثر ۷۲ ساعت طبق گفته عوامل بجو ، برنامه از فرمت cjo به apk ی اندروید تبدیل شود.

همانطور که گفتیم باید نرم‌افزار تست را از اینجا دانلود کرده و بر روی تلفن همراه اندرویدی خود نصب کرده باشید.

۹- برای تست می‌توانید فایل خروجی را( با فرمت cjo است) به تلفن همراهتان انتقال دهید و سپس با باز کردن برنامه مخصوص تست در تلفن همراهتان و سپس باز کردن محلی که فایل رو انتقال دادین ، آن را مثل یک برنامه اندروید باز کنید و ببینید.

اگر همه چیز مناسب بود ، فایل cjo را همانطور که عرض کردیم* ، با ثبت نام در سایت bejo.ir برای تبدیل شدن به apk اقدام کنید (خلاصه:اول وارد پنل خود می‌شوید و بعد روی پروژه جدید کلیک می کنید. بعد دیگه راهنمایی هایی وجود دارد که کار را راحت می کند.)

نکته انتهایی: تا آنجا که من امتحان کردم حدوداً برنامه ی ۳۰۰ و خرده ای کیلو بایتی بعد از تبدیل به فرمت apk اندروید به ۷۰۰ و خرده ای کیلوبایت انبساط پیدا می کند.

خب برنامتون رو بسازید و منتشر کنید تا دیگران از آن استفاده کنند و لذت ببرند. موفق باشید!

تشکرات از این پست
ali_kamali ria1365 nezarat_ravabet
دسترسی سریع به انجمن ها