پیچ و مهره های سازه ای

 
novinmarketing
novinmarketing
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : آذر 1393 
تعداد پست ها : 66

پیچ و مهره های سازه ای

در سالهای اخیر بدلیل برتریهای سازه های پیچ و مهره ای بر دیگر سازه ها استفاده از پیچ و مهره در سازه های فلزی در کشورمان رواج چشم گیری داشته است . پر کاربردترین و متداول ترین گریدهای مصرفی 8.8 –  10.9  میباشند که برای تشخیص استاندارد ابعادی و نیم دنده بودن و تمام دنده بودن آنها از استاندارد DIN 931 ( نیم رزوه )و استاندارد DIN 933  ( تمام رزوه ) استفاده می شود . اما پیچ شش گوش HV   که در کتاب استاندارد،با عنوان 6914  DIN شناخته میشود، نیم رزوه تعریف شده است و از لحاظ متریال با پیچ 10.9 مطابقت دارد با این تفاوت که پیچ  HV سر بزرگتری دارد . مثلا اگر برای پیچ m30 گرید 10.9 با DIN 931 از آچار 46 استفاده می شود برای پیچ     m30 استاندارد HV ,Din6914 از آچار 50 استفاده می شود . ضمنا برای پیچ های HV بایستی از مهره های گرید HV با   DIN 6915 استفاده نمود . و از مهره های کلاس 10 و 8 برای پیچ های 8.8 و 10.9 استفاده می شود . در بخش مقالات راجع به طراحی پیچ و مهره برای سازه های فولادی و کاربرد آنها توضیحات کاملی داده شده است . 

 

منبع : پیچ و مهره

دوشنبه 10 آذر 1393  12:50 PM
تشکرات از این پست
maclift
maclift
کاربر جدید
تاریخ عضویت : آذر 1397 
تعداد پست ها : 1
محل سکونت : تهران

پاسخ به:پیچ و مهره های سازه ای

مقایسه های زیادی برای سازه های پیچ و مهره ای و جوشی شده. کلا رقابتی بین دو مورد هست که هر کدوم برتری ها و نقایصی دارند. یکی از بحث های داغ در مورد اتصالات صنعتی که همواره وجود داشته است مقابله بین اتصالات جوشی و پیچ و مهره ای و مزایا و معایب آنها است. این بحث نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا وجود داشته و کشور های مختلف با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف به انتخاب نوع اتصال می پردازند. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای قاره آمریکا اتصالات جوشی را بیش از اتصالات پیچ و مهره ای استفاده می کنند. این در حالی است که بسیاری کشورهای اروپایی من جمله آلمان به عنوان مادر صنعت اتصالات پیچ و مهره ای را بیش از پیش گسترش داده است.

در انتخاب نوع اتصال فاکتورهای بسیار متعددی دخیل هستند که بعضی از آنها شامل هزینه فرایند اتصال ، متریال بکار رفته در اتصال ، ضریب امنیت و از همه مهمتر نوع صنعت مادر استفاده کننده می باشد چرا که صنایع مختلف استاندارد های کاملا متفاوتی برای اتصالات در دما ها و فشارهای کاری مختلف دارند. هر یک از شیوه های اتصال جوشی و اتصال پیچ و مهره ای مزایا و معایبی را از نظر تولید، حمل و نقل، زمان ، هزینه اتصال و متریال بکار رفته دارند. 

منبع: پیچ و مهره های صنعتی

 

 

 

 

جمعه 16 آذر 1397  7:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها