ترفندی برای مخفی کردن درایوها در Windows Explorer

 
tachberdee
tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4133
محل سکونت : گلستان

ترفندی برای مخفی کردن درایوها در Windows Explorer

 

قفل گذاری بر روی پوشه ها و فایل ها یکی از مواردی است که اغلب کاربران برای صیانت از داده های خود بدان متوسل میشوند. اما اگر یک یا دو درایو از سیستم حاوی اطلاعات سری باشد، دیگر مخفی کردن پوشه ها کارساز نیست. در این گونه موارد باید کل درایو را مخفی کرد. ما به شما نحوه مخفی کردن درایو ها در Explorer را بدون هیچ ابزار جانبی آموزش میدهیم.

 حتما تا به حال چندین مطلب در خصوص چگونگی ایجاد پوشه های مخفی و قفل گذاری شده در ویندوز خوانده اید. اما قفل گذاری و مخفی کردن پوشه ها چندان کار اطمینان بخشی نیست. حفظ امنیت اطلاعات و داده های شما از این طرق میسر نخواهد بود و اگر به دنبال امنیت داده های خود هستید حتما آنها را رمزنگاری یا Encrypt کنید.

اما تا قبل از آن، میتوانید یک یا چند درایو را در سیستم خود و در Explorer ویندوز به شکل کامل مخفی نمایید. اگر در این درایو پوشه هایی دارید که حاوی اطلاعات اساسی هستند که نمی خواهید سایرین با گشتن در ویندوز شما به آنها دسترسی پیدا کنند، بهترین کار مخفی کردن این درایو است. اما چطور میشود درایوها را در ویندوز مخفی کرد؟

 

قبل از شروع ذکر چند نکته اساسی است. ابتدا آنکه این ترفند نیازمند ایجاد دستکاری در رجیستری ویندوز است، پس قبل از شروع برای اطمینان بهتر است که از رجیستری ویندوز خود یک نسخه پشتیبان داشته باشید هرچند این دستکاری چندان جدی و یا به عبارتی حساس نیست.

نکته دیگر آنکه این ترفند درایو یا درایوهای مورد نظر را مخفی میکند. به این معنی که اگر شخصی حرفه ای پشت سیستم شما قرار بگیرد و حدس بزند که درایوها مخفی شده اند، میتواند آنها را مجددا نمایش دهد. در نتیجه این ترفند برای مخفی کردن درایوها از دید دوستان و کاربران عادی که ممکن است از سیستم شما استفاده کنند، مفید است.

نکته سوم اینکه هرچند درایو مورد نظر از دید شما و سایر کاربران مخفی شده است، اما هنوز قابل دسترسی است. شما میتوانید با وارد کردن آدرس درایو در Explorer به آن دسترسی داشته باشید. همچنین سایر برنامه ها به این درایو دسترسی دارند. در نتیجه میبینید که راه چندان مناسبی برای حفاظت از اطلاعات نیست، اما راهی سریع و موثر به نظر می آید.

ما این ترفند را بر روی ویندوز XP، 7 و 8 آزمون کردیم و بر روی همه آنها جوابگو بوده است.

برای شروع بر روی دکمه های Win + R کلیک کنید تا پنجره Run باز شود. در این پنجره عبارت regedit را وارد کرده و کلید Enter را بزنید تا ویرایشگر رجیستری ویندوز اجرا شود. همچنین میتوانید در منوی Start به دنبال Regedit بگردید:

 

بعد از باز شدن ویرایشگر رجیستری، از نمای درختی در پنل سمت چپ به آدرس زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE – Software – Microsoft – Windows – CurrentVersion -Policies – Explorer

سپس بر روی Explorer کلیک راست کرده و گزینه DWORD را انتخاب کنید. کاربران ویندوز 7 و 8 از گزینه DWORD 32-bit استفاده کنند:

نام این ورودی جدید را به NoDrives تغییر دهید و بر روی آن دوبار لیک کنید تا مقدار آن را ویرایش کنید. در پجره مربوطه، مقدار Base را به Decimal تغییر دهید:

 

حال برای آنکه درایو مورد نظر خود را مخفی کنید باید عدد مربوط به آن را در قسمت Value data وارد کنید. اعداد زیر هر کدام نشان دهنده درایو مربوطه میباشند:

A: 1,B: 2,C: 4,D: 8,E: 16,F: 32,G: 64,H: 128,I: 256,J: 512,K: 1024,L: 2048,M: 4096,N: 8192,O: 16384,P: 32768,Q: 65536,R: 131072,S: 262144,T: 524288,U: 1048576,V: 2097152,W: 4194304,X: 8388608,Y: 16777216,Z: 33554432,All: 67108863

به عبارت دیگر اگر قصد دارید درایو E را مخفی کنید، در Value data باید عدد 16 را وارد نمایید (دقت داشته باشید که Base بر مبنای Decimal تنظیم شده باشد).

نکته جالب در اینجا است که شما میتوانید دو یا چند درایو را به شکل همزمان مخفی کنید. برای اینکار باید اعداد درایو های مربوطه را با هم جمع کنید. مثلا اگر میخواهید درایو D و E را همزمان مخفی کنید باید عدد 24 را وارد نمایید زیرا 8 + 16 = 24 خواهد بود.

بعد از انجام همه این کارها کافی است که سیستم خود را Restart نمایید تا درایو های شما مخفی شوند. با این ترفند حتی قادر به مخفی کردن درایو C یا درایو سیستمی خود هستید. اما برای باز گرداندن درایو های خود، کافی است مجددا مقدار Value data را برابر 0 قرار دهید یا اینکه کل ورودی ساخته شده را پاک کنید.

شنبه 19 مهر 1393  10:16 ق.ظ
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها