دره انجیرزو

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

دره انجیرزو

دره زيباي انجير زو در شمال روستاي سليماني از توابع دهستان طاغنكوه شمالي بخش طاغنكوه شهرستان فيروزه در استان خراسان رضوي مي باشد.

اين دره زيبا كه به خاطر درختان انجير وحشي بسيار به دره انجير مشهور شده از زمان هاي دور به زبان كردي (كرمانجي شمال خراسان كه برخي طوايف آن مثل عمارلو و توپكانلو در شهرستان فيروزه زندگي مي كنند) انجير زو يعني دره انجير نام گذاري شده است.

اين دره در مجموعه كوهستاني طاغنكوه شمالي و كوههاي ئيلان لي و خانم سر قرار گرفته كه در اطراف آن روستاي هاي سليماني ،‌بتو ،‌ قلعه حسن ، رباطي بلوچ ها ، ‌زاونگ بالا ، ‌گزار ، زاونگ پايين ، امير آباد ، ميانتو و بيرم آباد قرار گرفته اند. اين مجموعه كوهستاني جزو دامنه اي جنوبي رشته كوه بينالود محسوب مي شود.

آب جريان يافته در اين دره در طول هزاران سال سبب تشكيل مخروط افكنه بزرگ روستاي سليماني شده كه امروزه روستاي سليماني و زمين هاي حاصلخيز آن روي اسن مخروط افكنه واقع شده است. وجود يك گسل در دره خطر وجود زلزله را گوشزد مي كند.

سنگ هاي آتشفشاني و لايه هاي باريت و سنگهاي كنگلومرا كه اغلب مربوط به دوره چهارم زمين شناسي است باعث شده زمين به رنگ هاي مختلف ديده شود.

اگر چه مردم روستاي سليماني به زبان تركي صحبت مي كنند اما نام كردي انجير زو را براي اين دره پذيرفته و از اين نام براي اين دره استفاده مي نمايند. اگر چه برخي از آنان در هنگام صحبت با فارس زبان ها از اصطلاح انجير زاب استفاده مي نمايند اما اين كلمه معناي واقعي و تلفظ محلي را در بر نمي گيرد و نام صحيح آن همان انجير زو(anjir zoav) مي باشد.

اين دره در 3 كيلومتري شمال روستاي سليماني واقع شده و راه اصلي آن از انتهاي شمالي روستا به صورت خاكي و ماشين رو مي باشد.

شروع دره از اولين درخت در ارتفاع 1440 متري از سطح درياي آزاد شروع و تا محل سرچشمه آب در ارتفاع 1550 متري ادارمه مي يابد. دره پوشيده از انواع درخت زبان گنجشك (كه در لهجه محلي سرون گفته مي شود) ، چنار و بيد و درختان انجير وحشي مي باشد. دره را مي توان به سه قسمت تقسيم نمود: 1-قسمت پاييني كه انبوه درخت همانگونه كه در تصوير ماهواره ايي ديده مي شود در اين قسمت بيشتر است. بهترين مكان براي اسكان مسافران همين قسمت مي باشد. در بالاترين بخش اين قسمت استخر كوچك ذخيره آب و آبشار زيباي انجير زو واقع شده است.

2-قسمت مياني كه از آبشار شروع شده و تا ابتداي دره تنگي كه جريان آب براي خود ايجاد نموده است را شامل مي شود. به نظر نگارنده اين قسمت زيبا ترين بخش دره است اگر صعب العبور است اما زيبايي هاي در آن ديده مي شود كه هر كسي را ياد شمال ايران مي اندازد. آبشار و طبيعت وحشي جنگل طراوت خاصي به اين بخش داده است.

3-قسمت بالايي كه از ابتداي دره پر پيچ و خم شروع مي شود و تا سرچشمه ادامه مي يابد.قسمت پيچ و خم دار صعب العبور ترين قسمت دره محسوب مي شود كه بايد به داخل آب زد و از آن عبور كرد.آبشار دوم و جريان تند آب زبيايي خاص اين بخش مي باشد.

سردي آب در فصل بهار انگيزه بيشتري براي صعود مي دهد. پس از اين بخش سخت به دره اي باز تر و درختان پراكنده مي رسيم كه به سرچشمه منتهي مي شود. چند چشمه ي كوچك جوشان آب دره را تأمين مي كنند كه رسيده به آن نوشيدن از آب آن خستگي را از تن مسافر و كوهنورد در مي آورد.

اين محل مي تواند به عنوان قطب جذب گردشگر طبيعي در شهرستان فيروزه در آيد . اميد است اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان فيروزه ، فرمانداري فيروزه ، بخشداري طاغنكوه و دهياري روستاي سليماني با همكاري هم و از طريق فراهم نمودن امكانات و تسهيلات مثل سرويس بهداشتي ، آسفالت جاده انجير زو تا سليماني و … زمينه جذب گردشگر به اين منطقه را فراهم نمايند.

دره انجیرزو

دره انجیرزو

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 6 مهر 1393  01:09 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها