۱۱ گام ارزشمند برای ساختن عزت نفستان

 
tachberdee
tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4133
محل سکونت : گلستان

۱۱ گام ارزشمند برای ساختن عزت نفستان

 

ساختن عزت نفس زمان می‌برد و چیزی نیست که بتوانید در عرض یک شب به دست آورید. با وجود این صادقانه بر این باورم که هر کس ظرفیت بهره مندی از عزت نفس کافی و وافی را دارد. حال سوال این است که آیا آماده‌اید متعهد شوید عزت نفستان را افزایش دهید؟ (توجه : برای بعضی آدم‌ها مشاوره یا روان درمانی با متخصص واجد شرایط می‌تواند مناسب باشد. به ویژه اگر از لطمه ای روحی رنج می‌برند) در ادامه یازده گام ارزشمند برای کمک به شما ذکر شده است تا بتوانید با استفاده از این گام‌ها عزت نفستان را افزایش دهید.

در این مقاله به ۶ گام نخست می پردازیم و در بخش دوم این مقاله که لینک آن در انتهای مقاله درج شده ، ۵ گام نهایی را با هم بررسی می کنیم. مطمئن باشید با مطالعه این دو مقاله و عمل به نکات ذکر شده ، عزت نفس شما به نحو چشم گیری افزایش خواهد یافت.


گام اول : دست از مقایسه خود با دیگران بردارید.

همیشه آدم‌هایی هستند که یا بیشتر از شما دارند یا کم‌تر از شما. اگر شما بازی مقایسه را انجام دهید، با رقیب‌هایی مواجه خواهید شد که نمی‌توانید از پسشان برآیید. سپس احساس بدی به شما دست می‌دهد و احساس بی کفایتی می‌کنید. در عوض، تنها با خودتان رقابت کنید و تلاش کنید بهترین کسی باشید که می‌توانید باشید.


گام دوم : دست از تحقیر خود بردارید.

اگر به تکرار عبارت‌های منفی درباره خودتان و توانایی‌هایتان ادامه دهید نمی‌توانید از عزت نفس کافی بهره مند شوید. در مورد ظاهرتان، شغلتان، روابطتان، وضعیت مالی تان یا هر بعد دیگر زندگی‌تان که می‌خواهید، صحبت کنید اما از اظهار نظرهایی که به سرزنش خود منجر می‌شود بپرهیزید چرا که این گفته های تحقیرآمیز تنها به احساسات منفی‌تان نیرو می‌بخشد و عزت نفستان را متزلزل می‌کند.


گام سوم : هر تمجیدی را که می‌شنوید با گفتن یک «متشکرم» پاسخ دهید.

آیا تاکنون تعریفی از کسی شنیده‌اید که در پاسخ گفته باشید : «ای بابا کاری نکردم که»؟ وقتی چنین تعریفی را بدین ترتیب رد می‌کنید، پیامی که به خود می‌دهید این است که شما سزاوار نیستید از شما تمجید شود. در آینده به همه تعریف‌هایی که از شما می‌شود، با یک تشکر ساده پاسخ دهید.


گام چهارم : برای بالابردن عزت نفستان از جملات تاکیدی استفاده کنید.

روی یک کارت یا تکه کاغذی جمله ای بنویسید با مضمون، «من خودم را می پذیم و دوست دارم» یا «من فردی ارزشمند و دوست داشتنی و لایق بهترین‌ها در زندگی هستم. » کارت را همیشه همراه خود داشته باشید. در طول روز این جمله‌ها را چندین بار با خود تکرار کنید، به ویژه شب قبل از رفتن به خواب. صبح پس از بیدار شدن. هر وقت شما این عبارت‌های تاکیدی را چنان بر زبان می‌آورید گویی عین واقعیت است، به خود این اجازه را می‌دهید طعم احساسات مثبتی را که به دنبال آن می‌آید، بچشید. برای قدرت بیشتر بخشیدن به آن می‌توانید در زمان‌های مختلفی در طول روز این جمله‌ها را با دست خط خود بر روی تکه کاغذی بنویسید.


گام پنجم : با افراد مثبت و حمایتگر معاشرت کنید.

وقتی افرادی منفی احاطه‌تان کرده باشند که همیشه شما و عقاید شما را کوچک می‌شمرند، عزت نفستان پایین می‌آید. از طرف دیگر زمانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرید و تشویق می‌شوید، احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت. بنابراین، برای افزایش عزت نفستان خود را در بهترین فضای ممکن قرار دهید.


گام ششم : فهرستی از موفقیت‌های گذشته خود تهیه کنید.

قرار نیست این فهرست فقط شامل موفقیت‌های بزرگ باشد بلکه می‌تواند «پیروزی‌های کوچک» شما را نیز در برداشته باشد – مثل یاد گرفتن اسکیت سواری، فارغ التحصیل شدن از مدرسه، دریافت پاداش یا ترفیع، دستیابی به یک هدف شغلی و مانند این‌ها. اغلب این فهرست را بخوانید. در حالی که آن را مرور می‌کنید چشمانتان را ببندید و بار دیگر طعم احساس رضایت و لذتی را که به هنگام رسیدن به آن موفقیت به شما دست داد، بچشید.

 

 

گام هفتم : فهرستی از ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید.

آیا شما فردی صادق، از خود گذشته، مفید و خلاق هستید؟ نسبت به خود سخاوتمند باشید و دست کم بیست ویژگی مثبت خود را بنویسید. باز هم بسیار مهم است که این فهرست را چندین و چند بار مرور کنید. اغلب آدم‌ها بر ضعف‌هایشان انگشت می‌گذارند و سپس تعجب می‌کنند از این که چرا زندگی‌شان خوب از آب در نمی‌آید. در عوض، شروع به تمرکز بر ویژگی‌های مثبت خود کنید تا از بخت بیشتری برای دستیابی به آنچه آرزو می‌کردید به دست آورید، برخوردار شوید.


گام هشتم : شروع کنید به بیشتر بخشیدن.

درباره پول صحبت نمی‌کنم. در عوض منظورم این است که باید بیشتر وجود خود را ارزانی کسانی کنید که اطراف شما هستند. وقتی کارهایی را برای دیگران انجام دهید، همکاری رضایت بخشی ایجاد می‌کنید و شروع می‌کنید به احساس ارزشمندی بیشتر، که این کار به مرور روحیه‌تان را افزایش می‌دهد عزت نفستان را بالا می‌برد. چند پیشنهاد : کارهای داوطلبانه انجام دهید یا در تحقق اهداف ارزشمند همکای و کمک کنید، اوقاتی را با دوست یا همسایه ای که بیمار است یا دورانی سخت و دشوار را سپری می‌کند بگذرانید، یا به یکی از بستگان که مشکلی شخصی دارد کمک کنید (کسی که به طور معمول به کمک او نمی‌شتافتید).


گام نهم : کارها و فعالیت‌هایی را انجام دهید که عاشقش هستید.

اگر روزهایتان صرف کاری شود که از آن بدتان می‌آید، سخت است که احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. عزت نفس شما زمانی شکوفا می‌شود که در کارها و فعالیت‌هایی شرکت داشته باشید که برای شما لذت به همراه دارد و موجب شود احساس کنید ارزشمندید. حتی اگر هم اکنون نمی‌توانید شغل دیگری انتخاب کنید، می‌توانید زمان فراغتتان را به سرگرمی‌ها و فعالیت‌های اختصاص دهید که برایتان پرهیجان و لذت بخش است. یک چیز مسلم است : در خانه نشستن و غصه خوردن یا غر زدن راجع به لحظه های سختی که در محل کارتان دارید، عزت نفستان را بالا نخواهد برد.


گام دهم : با خود صادق باشید.

زندگی خودتان را بکنید، نه آن زندگی را که دیگران حکم کرده‌اند برای شما بهترین است. اگر افسار زندگی را که می‌خواهید داشته باشید به دست نگیرید، هرگز عزت و احترام به دست نمی‌آورید و احساس خوبی راجع به خودتان نخواهید داشت. اگر تصمیمات خود را بر اساس این می‌گیرید که رضایت دوستان و اقوام را جلب کنید، به این معنی است که با خود صادق و روراست نیستید و در نتیجه عزت نفستان متزلزل می‌شود. زمانی که آرزوها و رویاهای خالصانه‌ی خود را دنبال می‌کنید، احترام به خود و عزت نفس شما به میزانی چشمگیر افزایش پیدا می‌کند.


گام یازدهم : اقدام کنید.

شما از عزت نفس بی بهره خواهید ماند اگر کنار گود بنشینید و از هر مشکلی در زندگی‌تان فرار کنید. زمانی که دست به اقدام می‌زنید، صرف نظر از نتیجه ای که در پی دارد، احساس بهتری درباره‌ی خود می‌کنید. زمانی که تنها به دلیل ترس و اضطراب به جلو حرکت نکنید، مایوس و ناخشنود خواهید شد و بدون شک ضربه ای زیان آور به عزت نفستان وارد می‌کنید.

«خود واقعی» شما موجودی منحصر به فرد با توانایی فوق العاده و ظرفیت فراوان در عشق ورزیدن به خود و نثار عشق به دیگران است. هرچه عزت نفستان رشد کند، این «خود واقعی» بیشتر پدیدار می‌شود. شما بیشتر از قبل خطر خواهید کرد و از شکست نخواهید ترسید، دیگر مشتاق تایید و تمجید دیگران نخواهید بود، روابط شما بسیار رضایت بخش تر می‌شود، فعالیت‌هایی را دنبال خواهید کرد که احساس لذت و رضایت برایتان به همراه دارد و همکاری و مساعدت بسیار مثبت و سودمندی با دنیا خواهید کرد.

از همه مهم‌تر این که، عزت نفس بالا آرامش ذهنی برایتان به ارمغان خواهد آورد … زیرا زمانی که تنهایید، آن کس را که با او هستید از صمیم قلب ارج می‌نهید – خودتان را.

امیدوارم از خواندن این مقالات لذت برده باشید. بهتر است از الان به این یازده گام عمل کنید تا عزت نفس خود را بالا برده و به تبع آن موفقیت‌های بیشتری در زندگی بدست آورید.

پنج شنبه 3 مهر 1393  01:11 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها