«انار شیطان» در مسیر انقراض

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287284
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

«انار شیطان» در مسیر انقراض

فارس گزارش می‌دهد
«انار شیطان» در مسیر انقراض

انار شیطان گونه‌ای درخت کوچک از تیرهٔ پیچ‌اناریان است که جلوه خاص و زیبایی را به بخش بردخون بویژه روستای شهنیاء بخشیده است اما متاسفانه با ساخت و سازهای جدید نسل این گیاه رو به نابودی است.

خبرگزاری فارس: «انار شیطان» در مسیر انقراض
  •  

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، انار شیطان درخت‌چه‌ای بومی در جنوب آسیا است، این درخت از گونه‌های مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران است که در استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنده هستند.

انار شیطان گونه‌ای درخت کوچک از تیرهٔ پیچ‌اناریان است که در ایران با نام‌های محلی گل‌پرک، پرپوک، سمنگ، سونگ، حمیدو، فرفار و ساج بیابان هم معروف هستند.

حدود 10 هکتار از زمین‌های اطراف روستای شهنیا بخش بردخون از درختان زیبای انار شیطان پوشیده است که در اصطلاح محلی «حمیدو» گفته می‌شود و جلوه خاص و زیبایی را به بخش بردخون بویژه روستای شهنیاء بخشیده اما متاسفانه این درختان زیبا سالها است که مورد بی‌مهری و بی‌توجهی  قرار گرفته و در خطر نابودی قرار دارند.

انار شیطان درختی بسیار مقاوم به خشکی، یخ‌زدگی و آتش‌سوزی است که برگ‌های آن خوراک دام  و چوب آن زیبا و محکم و بادوام است و برای ساختن برخی چوب‌های خاص و لوازم ظریف و پرکاربرد نیز به کار می‌آید و این گیاه در شفابخشی برای درمان برخی بیماری‌ها مانند لکه‌های سفید روی پوست، بزرگی طحال و نیز سفلیس استفاده می‌شود.

این درختان معمولا بین 4 تا 12 متر ارتفاع دارند که برگهای تقریباً همیشه سبز انار شیطان به صورت باریک و کشیده با کناره‌های صاف است و گل‌های آن درشت، بی‌بو و سرخ رنگ یا زرد مایل به قرمز و درازای جام گل‌های آن 4 تا 7 سانتیمتر است.

میوه باریک و دراز آن به طول 20 سانتیمتر است و پرچم‌ها از جام گل بلندتر، کیسه‌های بساک دو حجره‌ای، حجره‌ها واگرا، میوه کپسول خورجین مانند، خطی طویل، دوحجره‌ای، دو دریچه‌ای، تقریباً فشرده و دانه‌ها در جهت عرضی بالدار، بالها ضخیم و در نهایت با لبه‌ای تا حدودی غشایی است.

عواملی مانند ساخت و سازهای غیر مجاز، قطع درختان برای کاشت گوجه فرنگی، چرای بی‌رویه دام‌ها و خشکسالی از جمله مواردی است که به نابودی این درختان دارویی و زیبا سرعت بیشتری بخشیده است و روز به روز از تعداد آن در روستای شهنیاء کاسته می‌شود.

روزگاری جنگل وسیعی از این درختان محل تجمع و تفریح مردم روستا بوده و اکنون نیز این فضای بزرگ در روستا می‌تواند با کمترین هزینه تبدیل به یک فضای سبز و پارک زیبا برای تفریح مردم و جایگاه مناسبی برای جذب مسافران و گردشگران در فصول مختلف سال شود.

آمادگی احیا درختان انار شیطان را داریم

دهیار روستای شهنیاء با بیان اینکه دهیاری آمادگی دارد آن را احیاء کند، اظهارداشت: در چند سال اخیر که کشاورزی به‌ویژه کشت گوجه فرنگی رونق زیادی داشته، این درختان به سوی نابودی پیش می‌روند زیرا حفاظت خوبی از آنها نمی‌شود و متولی خاصی نیز ندارند.

غلامرضا شهنیایی افزود: ادارات و نهادهای مرتبط لازم است برای حفظ این گونه از درختان زیبا و کمیاب تلاش بیشتری داشته باشند و آن‌ها را از خطر نابودی توسط حیوانات و انسان‌ها در امان دارند اما اگر ادارات ذیربط به خصوص منابع طبیعی و جهاد کشاورزی مجوز نگهداری و بهره‌برداری را صادر کنند شورای اسلامی و دهیاری  روستای شهنیاء از این درختان برای ایجاد پارک و فضای عمومی بهره می‌برند.

==============

گزارش: نامجو زحمتکش

==============

انتهای پیام/66004/ع30

 

یک شنبه 23 شهریور 1393  11:51 ب.ظ
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها